Rok szkolny 2010/2011

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Niech okres radosnych Świąt Wielkanocnych i Zmartwychwstania Pańskiego będzie przeżywany w słonecznej i wiosennej aurze,niech Was napełni spokojem, radością i optymizmem, umocni wiarę i nadzieję w lepszą przyszłość.Dzieląc się w gronie rodzinnym przy świątecznym stole jajkiem- symbolem odradzającego się życia – bądźmy dla siebie milsi i serdeczniejsi. Aby nastrój tych Świąt przybranych wiosenną radością i beztroską utrwalił się w Waszych sercach na długi czas i pozostał z Wami także w poświątecznej codzienności.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012

Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012 odbędzie się
1 września 2011r. o godz. 9:15 w sali gimnastycznej gimnazjum.
Dyrekcja gimnazjum

UROCZYSTOŚĆ UKOŃCZENIA GIMNAZJUM PRZEZ UCZNIÓW KLAS TRZECICH

28 czerwca bieżącego roku odbyła się uroczystość ukończenia gimnazjum przez uczniów klas trzecich. W tym roku szkolnym z murami gimnazjum pożegnało się 119 gimnazjalistów. Wszystkim wręczono pamiątkowe dyplomy ukończenia gimnazjum, najlepszym wręczono wyróżnienia, nagrody książkowe, listy gratulacyjne oraz podziękowania dla rodziców. Uroczystość zakończył wzruszający pogram artystyczny przygotowany przez młodzież klas trzecich. Zaproszenie na uroczystość przyjęli Burmistrz Miasta, p. B. Magiera, Naczelnik Wydziału Edukacji , p. H. Mizia oraz Dyrektor MZOPO, p. H. Brachmański. Z łzą w oku pożegnaliśmy tegorocznych absolwentów gimnazjum, życząc im jednocześnie sukcesów i wytrwałości w dalszych etapach kształcenia.

ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI WYKONAŁA PANI KARINA KUBICA, OSOBY ZAINTERESOWANE WYBRANYMI ZDJĘCIAMI LUB WYWOŁANIEM PAMIĄTKOWYCH ZDJĘĆ MOGĄ JE ZAMÓWIĆ BEZPOŚREDNIO W STUDIO FOTOGRAFICZNYM "FOTO FOCUS" NA GŁOŻYNACH ( ul. Spacerowa 118, 44-310 Radlin , tel. 32 455 83 22 / tel. kom. 600 262 869)

W życiu ważna jest pasja, czyli kolejny projekt grantowy w Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Radlinie

Stowarzyszenie SZOK działające przy Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie przygotowuje się do realizacji nowego projektu grantowego pt „W życie z pasją”. Uczniowie z klas II a i II b Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza z Radlina wraz z koordynatorem Panią Ewą Szurchaj napisali projekt- „W życie z pasją”, na realizację zajęć dodatkowych, który otrzymał dotację-39600zł w ramach Ogólnopolskiego Programu Grantowego- „Równać Szanse 2011”. Grant pochodzi od Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. W edycji Równać Szanse 2011 jako jedyni reprezentujemy województwo śląskie. Misją Programu "Równać Szanse" jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z terenów wiejskich i małych miast (do 20 000 mieszkańców). Dobry start rozumiany jest jako realizowanie przez młodych ludzi samodzielnie i realistycznie określonych celów życiowych (w tym także celów edukacyjnych).

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Radlinie pomagają przedszkolakom odkrywać świat

Przedszkolaki z Przedszkola nr3 wraz z gimnazjalistami, członkami Klubu Młodego Ekologa działającego w Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza odkrywali wspólnie świat nauki. W maju 2011 roku spotkali się w Urzędzie Miasta z Panią Burmistrz Barbarą Magiera, Naczelnikiem Wydziału Edukacji UM –Panią Haliną Mizia, Przewodniczącym Rady Miejskiej- Panem Jackiem Sobikiem, przedstawicielami placówek oświatowych oraz innych jednostek samorządowych na sesji sprawozdawczej z projektu„ Mali odkrywcy- poprzez zabawę do wiedzy”.

Uroczyste ukończenie gimnazjum przez uczniów klas trzecich

21 czerwca bieżącego roku odbyła się uroczystość ukończenia gimnazjum przez uczniów klas trzecich. W tym roku szkolnym z murami gimnazjum pożegnało się 96 gimnazjalistów. Wręczono wyróżnienia, nagrody książkowe, listy gratulacyjne oraz podziękowania. Po raz czwarty także społeczność Gimnazjum nagrodziła „najlepszego z najlepszych”, wybrała Absolwenta Roku 2010/2011. Tytuł ten przypadł Katarzynie Ryszka z klasy 3A. Uroczystość zakończył wzruszający pogram artystyczny przygotowany przez młodzież klas trzecich. Z żalem pożegnaliśmy tegorocznych absolwentów gimnazjum, życząc im jednocześnie sukcesów i wytrwałości w dalszych etapach kształcenia.

ABSOLWENT ROKU 2010/2011

Czwarty już raz społeczność Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza, czyli Samorząd Uczniowski, Rada Rodziców oraz Rada Pedagogiczna wyłoniła spośród uczniów klas trzecich Absolwenta Roku. Od roku szkolnego 2007/2008 tytuł ten trafia do ucznia, który uzyskał najwyższą średnią ocen na świadectwie ukończenia gimnazjum, zdobył tytuł laureata w konkursach przedmiotowych, wyróżnienia w przeglądach artystycznych.
Tytuł Absolwenta Roku 2010/ 2011 otrzymała Katarzyna Ryszka.

"Człowiek tym jest większy, im bardziej jest sobą, a życie tylko wtedy ma sens, kiedy się je przemienia po trochu w coś, co jest poza nami.” Antoine’a de Saint-Exupery

Z wizytą w Mohelnicach

Od 1 do 3 czerwca 2011r. uczniowie naszej szkoły w ramach wymiany młodzieży realizowanej w projekcie „Odległość nie jest dla nas przeszkodą” odwiedzili swoich kolegów w Mohelnicach i zamieszkali w ich rodzinnych domach. Celem wyjazdu była integracja czeskiej i polskiej młodzieży, a także poznanie kultury, obyczajów tego regionu Czech. Uczniowie uczestniczyli w bardzo interesującym programie, który przygotowali dla nich Czesi. Pobyt zaczął się od udziału w oficjalnym spotkaniu z władzami Miasta Mohelnice.

WYMIANA MŁODZIEŻY Z POLSKI I Z NIEMIEC

W dniach 23.05 – 28.05. 2010 uczniowie naszego gimnazjum oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radlinie spędzili wspólnie czas z młodzieżą z partnerskiej szkoły w Genthin w Niemczech. Celem wyjazdu była integracja młodzieży polskiej i niemieckiej , zawieranie przyjaźni i poznawanie różnic życia codziennego w obu krajach. Uczniowie uczestniczyli w bogato zaplanowanym programie : zwiedzali Kopalnię Soli w Wieliczce, Kraków – Stare Miasto, Wzgórze Wawelskie, Collegium Maius, Żydowskie Muzeum Galicja, krakowski Kazimierz śladami „ Listy Schindlera”, Muzeum w Podziemiach Krakowa. Młodzież brała również udział w lekcji muzealnej „ Śladami Pamięci” w Muzeum Żydowskim. Nie zabrakło też atrakcji wieczorem – wspólne dyskoteki, nauka tańca żydowskiego, mecz piłki siatkowej, wyjście do kina oraz czas spędzony na wspólnych rozmowach i wymianach poglądów i spostrzeżeń. Uczniowie porozumiewali się w języku niemieckim i angielskim. Wyjazd był bardzo udany, młodzież nie chciała wracać z powrotem, ale we wrześniu spotkają się znowu – tym razem w Berlinie. W.Wojak, M.Papierok

„Mali odkrywcy odkrywają świat nauki i nie tylko”

16 mają 2011 roku Przedszkolaki z Przedszkola nr3 wraz z gimnazjalistami, członkami Klubu Młodego Ekologa spotkali się w Urzędzie Miasta z Panią Burmistrz Barbarą Magiera, Naczelnikiem Wydziału Edukacji UM –Panią Haliną Mizia, Przewodniczącym Rady Miejskiej- Panem Jackiem Sobikiem, Przedstawicielami: Placówek Oświatowych oraz innych jednostek samorządowych na sesji sprawozdawczej z projektu„ Mali odkrywcy- poprzez zabawę do wiedzy”. Sesja była prowadzona głównie przez przedszkolaki, które prezentowały osiągnięcia w ramach ww. projektu . Projekt nasz otrzymał dotacje 9994,50zł od Fundacji BGK im. Jana Kantego Steczkowskiego i jest realizowany od stycznia do czerwca 2011. Na sesji pochwaliliśmy się naszymi osiągnięciami. W ramach projektu przedszkolaki i gimnazjaliści uczestniczyli już w warsztatach z: origamii, fizyki, biologii, chemii, informatyki. Dzięki dotacji byli na wycieczkach: w Chorzowskim Planetarium, w Gliwickiej Palmiarni, w Koksowni, W Pałacu Młodzieży w Katowicach, W Rezerwacie Przyrodniczym Łężczok- poznając świat nauki i jednocześnie ucząc się autoprezentacji. W ramach projektu zaprojektowali i stworzyli niezbędnik małego odkrywcy, w którym po każdych zajęciach rysunkowo przedstawiali swoje spostrzeżenia i wnioski. Zaproszeni goście wymienili się z przedszkolakami doświadczeniami na temat swoich pasji i pochwalili działania małych Radlinian. W trakcie dyskusji wszyscy uczestnicy debaty stwierdzili, iż dziecięce pasje zmieniają się z wiekiem, ale właściwie rozwijane i pielęgnowane mogą stać się sposobem na życie.

„Odległość nie jest dla nas przeszkodą”

„Odległość nie jest dla nas przeszkodą” - to tytuł projektu realizowanego przez Urząd Miasta Radlin, w którym uczestniczą szkoły radlińskie, w tym także nasze gimnazjum. W ramach środków pozyskanych z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013 w dniach 10-13 maja 2011r. odbyła się pierwsza wymiana młodzieży. Uczniowie ze szkół w Mohelnicach przyjechali do Radlina i zamieszkali w rodzinach naszych uczniów. Podczas wizyty uczniowie radlińscy oraz młodzież z Mohelnic zwiedzili Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu, uczestniczyli w zajęciach szkolnych i sportowych organizowanych przez młodzież gimnazjalną. Wizyta trwała wprawdzie krótko, ale czescy uczniowie zdążyli w tym czasie poznać polski system edukacji, dokładnie przyjrzeć się naszym lekcjom oraz zawiązać pierwsze przyjaźnie. Z kolejną wizytą tym razem wybiorą się radlińscy uczniowie 1-3 czerwca. Za gościnność i umożliwienie wymiany uczniom gimnazjum – bardzo serdecznie dziękujemy Rodzicom!

Ocalić od zapomnienia

W kwietniu 1940 roku w leśnych dołach Katynia, Charkowa i Tweru odebrano życie tysiącom Polaków, oficerom i polskiej inteligencji, którzy nie polegli w walce, ale zostali skrytobójczo zamordowani jednym strzałem w tył głowy. Pochylamy się z szacunkiem nad mogiłami ofiar zbrodni katyńskiej, mając nadzieję zagwarantowania im pamięci w kolejnych pokoleniach narodu polskiego.Nie zmienimy historii, ale możemy dzisiaj, w wolnym, demokratycznym kraju pamiętać o BOHATERACH tamtych czasów. Czasów wojny, zbrodni i ludobójstwa. Pamięć o Nich nie jest tylko przypomnieniem ZBRODNI KATYŃSKIEJ, jest także czasem refleksji dla nas. Uczniowie naszego gimnazjum złożyli kwiaty przy DĘBIE PAMIĘCI, zasadzonym w ubiegłym roku przy skwerze naszej szkoły i zapalili znicze. To Nasza pamięć, pamięć o ludziach, pamięć o człowieku - Józefie Polniku, o BOHATERZE tamtej, okrutnej zbrodni. Można unicestwić człowieka fizycznie, ale nie pamięci o nim.

Egzaminy gimnazjalne w naszej szkole

Niemal 100 gimnazjalistów przystąpiło w tym roku do egzaminów gimnazjalnych sprawdzających stopień opanowania wiedzy i umiejętności w zakresie przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych oraz z nowożytnego języka obcego.Wszystko zaczęło się 12 kwietnia 2011r. od stwierdzenia w obecności przewodniczących zespołów nadzorujących oraz przedstawicieli uczniów nienaruszenia przesyłek z materiałami egzaminacyjnymi.

Katarzyna Ryszka - Laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii

W roku szkolnym 2010/2011 uczniowie klas II i III przygotowywali się do konkursów przedmiotowych z wielu przedmiotów.Po uzyskaniu 85% poprawnych odpowiedzi z testu, do II etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego zakwalifikowali się: Konrad Gryt – matematyka,Marcin Lacheta – geografia, Katarzyna Ryszka – j. polski Katarzyna Ryszka, Beata Kowalska, Artur Sówka oraz uczeń klasy II Karol Wieczorek – biologia. Przez drugi etap zwycięsko przebrnęła Katarzyna Ryszka, która zmierzyli się z testem z biologii, który obejmował zagadnienia z zakresu botaniki, zoologii, mikrobiologii oraz ekologii. Tym samym Kasia zakwalifikowała się do III etapu wojewódzkiego. Etap Wojewódzki Konkursu z Biologii odbył się 28 lutego w Zespole Szkół im 14 Pułku Powstańców Śląskich w Rybniku. Uczniowie musieli wykazać się znajomością metodyki wykonywania doświadczeń biologicznych, a także wiedzą z zakresu ewolucjonizmu, ochrony środowiska oraz genetyki molekularnej i klasycznej. Kasia świetnie poradziła sobie z testem i uzyskując tytuł Laureata została tym samym zwolniona z części matematyczno – przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego. Uczniów do konkursu z biologii przygotowała mgr Aleksandra Gwoździk. Wszystkim uczniom bardzo serdecznie gratulujemy wysokich wyników, szczególnie gratulujemy Katarzynie Ryszka za uzyskanie tytułu Laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii.

 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
Na stronę Gimnazjum nr 1 zaglądam:

Codziennie
Co kilka dni
Raz na kilka tygodni
Prawie wcale