„KATYŃ…OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”

            13 kwietnia  2010 roku obchodziliśmy 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Katyń ...zbrodnia skrywana przez pół wieku. Czy historia tworzy Nas? Czy my, ludzie tworzymy historię? Prawda zawsze jest jedna. To człowiek stworzył totalitarne systemy władzy, których celem było zniszczenie człowieka. „To ludzie ludziom zgotowali ten los”.

            Jesienią 2009 roku młodzież Naszego Gimnazjum przystąpiła do społecznego programu KATYŃ...OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA, który honorowym patronatem objął Prezydent RP,  Lech Kaczyński. Zgłoszenie do programu stało się impulsem dla młodzieży gimnazjalnej oraz nauczycieli do odszukania śladów życia i działalności „BOHATERA” z listy katyńskiej – pana Józefa Polnika urodzonego w 1893 roku w Radlinie i zamordowanego w 1940 roku w Twerze.

Jeden z uczniów Naszej szkoły i jego rodzice bardzo zaangażowali się w poszukiwania BOHATERA....Kamil Talarczyk z  rodziną dotarli do najbliższych pana Józefa Polnika – córki Stefanii  i syna Jerzego.

            21.857 zamordowanych oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej, w tym ludności cywilnej, wśród nich lekarzy, naukowców, artystów, dyplomatów. Rozstrzelanych dlatego, że byli osobami o nieposzlakowanej opinii, cenionymi za działalność w społecznościach lokalnych. Program KATYŃ...OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA zakłada przywrócenie pamięci sylwetek bohaterów z listy katyńskiej poprzez zasadzenie 21. 857 DĘBÓW PAMIĘCI.

Każdy dąb upamiętnia jedną osobę, każdy dąb to ludzkie istnienie. Istnienie, które zafałszowana historia chciała zetrzeć, wymazać. My daliśmy korzenie jednemu życiu, jednemu człowiekowi sadząc DĄB przy skwerze Naszej szkoły – to Nasza pamięć,  pamięć o ludziach, pamięć o człowieku – Józefie Polniku, o BOHATERZE tamtej, okrutnej zbrodni. Można unicestwić człowieka fizycznie, ale nie pamięci o nim.

            Nie zmienimy historii, ale możemy dzisiaj, w wolnym, demokratycznym kraju pamiętać o BOHATERACH tamtych czasów. Czasów wojny, zbrodni i ludobójstwa. Pamięć o Józefie Polniku nie jest tylko przypomnieniem ZBRODNI KATYŃSKIEJ, jest także czasem refleksji dla Nas.

            Dzień 19 marca w Gimnazjum nr 1 i społeczności radlińskiej zostanie w pamięci na długo.Tego dnia  społeczność Gimnazjum nr 1 miała zaszczyt gościć panią Stefanię i Jerzego – dzieci Józefa Polnika. Młodzież i nauczyciele przygotowali spektakl poetycko – muzyczny poświęcony wydarzeniom roku 1940 – ZBRODNI KATYŃSKIEJ. Członkowie rodziny Józefa Polnika złożyli kwiaty przy DĘBIE PAMIĘCI i zapalili znicze. Nikt nie krył wzruszenia.

            Podziękowania dla Pani Krystyny Rogowskiej – inicjatorki programu, nauczyciela historii, Pani Justyny Sawickiej – nauczyciela języka polskiego za przygotowanie oprawy literackiej, Pani Wiesławy Czogalik – nauczyciela muzyki za oprawę muzyczną.

            Wielkie podziękowania kierujemy w stronę Kamila Talarczyka i Jego Rodziców, mamy Beaty Talarczyk i Jej najbliższej Rodziny. Kamil to uczeń drugiej klasy naszego gimnazjum.

Dziękujemy  za współpracę i finansowe wsparcie Towarzystwu Ubezpieczeń Wzajemnych Concordia.

            W kwietniu 1940 roku w leśnych dołach Katynia, Charkowa i Tweru odebrano życie tysiącom Polaków, oficerom i polskiej inteligencji, którzy nie polegli w walce, ale zostali skrytobójczo zamordowani jednym strzałem w tył głowy.

Pochylamy się dzisiaj z szacunkiem nad mogiłami ofiar zbrodni katyńskiej, mając  nadzieję zagwarantowania im pamięci w kolejnych  pokoleniach narodu polskiego.

„Tam na nieludzkiej ziemi zabito wiarę, nadzieję i miłość. Jednym strzałem w tył głowy”

 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
Na stronę Gimnazjum nr 1 zaglądam:

Codziennie
Co kilka dni
Raz na kilka tygodni
Prawie wcale