Rok szkolny 2011/2012

Dzień Otwarty

GIMNAZJUM NR 1 IM. ADAMA MICKIEWICZA W RADLINIE
rozpoczęło nabór na rok szkolny 2012/2013
W związku z tym szkoła organizuje
DZIEŃ OTWARTY
dla RODZICÓW oraz UCZNIÓW klas szóstych
Na spotkaniu przedstawimy Państwu pełna ofertę szkoły, wymagane dokumenty,
zasady rekrutacji do klas z rozszerzonym programem nauczania.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
23 lutego( czwartek), godz. 17:00

KOMUNIKAT

Przypominamy, że dni 30 kwietnia, 2 maja i 4 maja to dni wolne od zajęć dydaktycznych. W tych dniach szkoła organizuje zajęcia wychowawczo-opiekuńcze, min. turniej tenisa stołowego ( 30 kwietnia, poniedziałek, 10:00-13:00). Zachęcamy również młodzież do uczestniczenia w uroczystych obchodach rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które rozpoczynają się w naszym mieście 3 maja o godz. 9:00 mszą świętą.

Wesołych Swiąt !!!

Aby Święta były wyjątkowymi dniami w roku,
by choinka w każdych oczach zalśniła blaskiem,
by kolacja wigilijna wniosła w serca spokój,
a radość pojawiała się z każdym nowym brzaskiem.
By prezenty ucieszyły każde smutne oczy,
by spokojna przerwa ukoiła złość,
                                            by Sylwester zapewnił szampańską zabawę,
                                            a kolędowych śpiewów nie było dość!
                                                                                                              Społeczność Gimnazjum nr 1 w Radlinie

Wielkanoc 2012

Życzymy Wam wszystkim,
aby Wielkanoc ogarnęła Was szczególną tradycją i nowymi szczęśliwymi przeżyciami,ale przede wszystkim by Wielkanoc umocniła Waszą wiarę, podniosła na duchu i napełniła Wasze serca radością.

ZEBRANIE Z RODZICAMI UCZNIÓW KLAS TRZECICH.

29 MARCA O GODZ. 17:00 ODBĘDZIE SIĘ ZEBRANIE Z RODZICAMI UCZNIÓW KLAS TRZECICH. Zebranie poświęcone jest najważniejszym tematom, mianowicie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych i zmianom z tym związanych oraz organizacji egzaminu gimnazjalnego według nowych procedur. Z UWAGI NA WAŻNE TEMATY BARDZO SERDECZNIE ZAPRASZAM WSZYSTKICH RODZICÓW! Aleksandra Sierny-dyrektor gimnazjum

Swięto Szkoły

Społeczność uczniowska gimnazjum zaprasza na
Święto Szkoły,
które odbędzie się 15 grudnia od godz. 16:30.
W programie przedstawienie bożonarodzeniowe, kiermasz ozdób świątecznych, kawa, herbata i ciasto.
                                  Bilety wstępu w cenie 5 zł dostępne u wychowawców klas.
                                            Bardzo serdecznie zapraszamy Rodziców i krewnych.

Zabawa karnawałowa 2012 - loteria fantowa

Rada Rodziców przy Gimnazjum nr 1 w Radlinie oraz Dyrekcja Gimnazjum
zwracają się do Państwa z gorącą prośbą
o pomoc i wsparcie szkoły w pozyskaniu i ufundowaniu „fantów” na loterię fantową,
które wykorzystamy podczas zabawy karnawałowej
organizowanej 21 stycznia 2012r.

                         Liczymy na Waszą pomoc!
                    Za okazane zrozumienie i wspaniałomyślność z Państwa strony –                       bardzo serdecznie dziękujemy!
                       Zapraszamy jednocześnie do wspólnej zabawy!

EURO GIM 2012

Od 14 do 29 maja 2012r. na boisku Gimnazjum nr 1 w Radlinie odbyło się szkolne EuroGim 2012r., w którym udział wzięli uczniowie niemal wszystkich klas naszego gimnazjum. Poszczególne klasy wylosowały kraje, pod barwami których występowały w mistrzostwach. Losowanie reprezentacji- uczestników tegorocznego Euro było niezwykle emocjonujące. Następnie – zgodnie z terminarzem obowiązującym w imprezie organizowanej w Polsce i Ukrainie – rozpoczęły się rozgrywki. W pierwszym tygodniu rozegrano mecze grupowe, które wyłoniły po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Zakwalifikowały się one do fazy pucharowej. W ćwierćfinałach zmierzyło się osiem zespołów, cztery najlepsze zakwalifikowały się do półfinału. W meczu o trzecie miejsce zmierzyły się reprezentacje Grecji (klasa IIIb) oraz Chorwacji (IIIe). „Mały finał” zakończył się zwycięstwem Chorwacji, która pokonała Grecję 4-2 W meczu finałowym zmierzyły się reprezentacje Francji (klasa IIIc) oraz Danii (klasa IIc). Po emocjonującym meczu, świadkami którego była licznie zgromadzona publiczność, mistrzem EuroGim została Francja. Bramki dla zwycięzców zdobyli Szymon Sierny i Patryk Funk.

AHOJ Přátele!

W ramach wymiany młodzieży polsko – czeskiej w ubiegły czwartek przyjechali do nas uczniowie z czeskich Mohelnic. Podczas pobytu czeska młodzież zwiedziła sztolnie w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, gdzie mogła zobaczyć, jak wygląda praca górników. Następnie wraz ze swoimi rówieśnikami z radlińskich szkół uczestniczyli w zajęciach sportowo – rekreacyjnych na terenie radlińskiego parku linowego. A potem już w domowej atmosferze spędzili czas u swoich polskich przyjaciół. W drugim dniu swojej wizyty, który przypadł na Dzień Dziecka, czeska młodzież uczestniczyła w zajęciach na terenie naszego gimnazjum oraz festynie zorganizowanym w Domu Kultury. Głównym celem odwiedzin była integracja polskich i czeskich grup rówieśniczych, nawiązanie trwałych przyjaźni i współpracy pomimo barier kulturowych i językowych poprzez naukę i zabawę. Do zobaczenia

Z wizytą w Hiszpanii

W dniach 16-21 maja odbyła się ostatnia już wizyta w ramach projektu Socrates Comenius. Tym razem zawitaliśmy do miejscowości Cuecna w Hiszpanii. Pogoda nie rozpieszczała, ale urokliwe widoki i klimat tej niewielkiej miejscowości zrekompensowały czasami mało sprzyjającą aurę. Odwiedziliśmy okoliczne szkoły, liczne galerie oraz muzea, jak również degustowaliśmy specjały hiszpańskiej kuchni. Pracowaliśmy także nad końcowym efektem naszego projektu. Dwa lata szybko minęły, a wynik naszej pracy już wkrótce będzie dostępny na stronie internetowej projektu Humans4Nature. Tym razem pożegnaliśmy już na dobre naszych zagranicznych przyjaciół. Mamy nadzieję, że zawiązane przyjaźnie przetrwają próbę czasu i zostaniemy w kontakcie.

„Forum z Gwiazdą”

Forum Firm Miasta Radlin zaprasza na koncert z cyklu „Forum z Gwiazdą” Tegoroczną gwiazdą będzie : Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza i Orkiestra KWK Marcel.

MOHELNICE – WYMIANA MŁODZIEŻY

10 i 11 maja uczniowie naszego gimnazjum wraz z młodzieżą pozostałych radlińskich szkół odwiedzili swoich rówieśników z partnerskiego miasta Mohelnice w Czechach. Głównym celem wyjazdu była integracja polskich i czeskich grup rówieśniczych, nawiązanie trwałych przyjaźni i współpracy pomimo barier kulturowych i językowych poprzez naukę i zabawę. Młodzież w ramach zajęć przygotowanych przez naszych czeskich przyjaciół odwiedziła ZOO Kopećek , zwiedziła główne zabytki Ołomuńca. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach na terenie Centrum Aktywności Ekologicznej w Ołomuńcu, gdzie na łonie natury młodzież poznawała tajemnice i walory życia w zgodzie z przyrodą. Każdy z uczestników odwiedził też dom swojego rówieśnika, gdzie mógł poznać zwyczaje i tradycje czeskiej rodziny. Drugi dzień naszej wizyty w Mohelnicach to udział młodzieży w zajęciach artystycznych, sportowych i dydaktycznych na terenie szkół.

II Międzyszkolny Konkurs z Języka Angielskiego "Have fun with English"

W dniu 08 maja br. w naszym gimnazjum odbył się II Międzyszkolny Konkurs z Języka Angielskiego "Have fun with English" dla uczniów Klas VI szkół podstawowych. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 35 uczniów z 12 szkół. Uczniowie zmierzyli się z następującymi typami zadań: leksykalnymi, gramatycznymi, czytaniem i słuchaniem ze zrozumieniem oraz reagowaniem językowym. Poziom przygotowania uczestników był bardzo wysoki. Minimalne różnice punktowe zadecydowały o tym, kto zdobył najwyższe miejsca:

Pierwsze miejsce w konkursie języka angielskiego English Is Fun

W czwartek 19 kwietnia uczniowie naszej szkoły - Karol Materzok, Krzysztof Mamak i Zbigniew Wysocki wzięli udział w konkursie języka angielskiego 'English is fun' organizowanym przez Gimnazjum nr 3 w Wodzisławiu Śląskim. Do konkursu przystąpiło ponad 20 uczniów z siedmiu szkół powiatu wodzisławskiego. Najlepszym z wszystkich uczestników okazał się uczeń klasy 1b Zbigniew Wysocki, który wywalczył pierwsze miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tegoroczni Laureaci konkursów przedmiotowych

W roku szkolnym 2011/2012 do Konkursu Przedmiotowego z Biologii przygotowywało się aż 20 uczniów naszej szkoły. Byli to uczniowie zarówno klas III jak i uczniowie klas II. Po pierwszym etapie, którego zagadnienia obejmowały anatomię i fizjologię człowieka do etapu rejonowego zakwalifikowało się 7 uczniów naszego Gimnazjum. Byli to: Monika Szajthauer z klasy II, oraz uczniowie klas III – Paulina Adamczyk, Beata Dudzic, Natalia Kozielska, Kinga Wieczorek, Kacper Karczmarzyk i Karol Wieczorek. Drugi etap, który odbył się w styczniu, obejmował zagadnienia z zakresu botaniki, zoologii i ekologii, a uzyskanie 85% poprawnych odpowiedzi z testu otwierało drogę do tytułu finalisty Konkursu Przedmiotowego z Biologii. Sztuka ta udała się Natalii Kozielskiej i Karolowi Wieczorkowi, którzy przystępując do etapu wojewódzkiego konkursu, wykazali się perfekcyjnym przygotowaniem i oboje uzyskali tytuł Laureata Konkursu Przedmiotowego z Biologii. Tytuł ten daje im zwolnienie z części matematyczno – przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego i otwiera drzwi do każdej, wybranej przez nich szkoły ponadgimnazjalnej. Natalia i Karol odebrali swoje zaświadczenia z rąk przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Rybniku na uroczystej gali, która odbyła się 17 kwietnia w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku. Natalii i Karolowi oraz Rodzicom bardzo serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy najwyższych wyników na egzaminie gimnazjalnym i kolejnych sukcesów w drodze na szczyt. Uczniowie zostali przygotowani do konkursu przez panią Aleksandrę Gwoździk, nauczyciela biologii, której również gratulujemy kolejnego sukcesu swoich wychowanków.

Konkurs języka angielskiego dla uczniów klas szóstych

Serdecznie zapraszamy szóstoklasistów do udziału w drugiej już edycji konkursu HAVE FUN WITH ENGLISH. Konkurs adresowany jest do uczniów klas szóstych szkół podstawowych z terenu powiatu wodzisławskiego, jak również innych sąsiednich powiatów. Każda szkoła może zgłosić do 3 uczestników, którzy do konkursu przystępują indywidualnie. Zakres wiedzy i umiejętności uczniów biorących udział w konkursie oparty jest na podstawie programowej nauczania języków obcych dla szkoły podstawowej. Konkurs składać się będzie z jednej części, w której znajdą się zadania sprawdzające słownictwo, gramatykę oraz czytanie i słuchanie ze zrozumieniem. Na zdobywców trzech pierwszych miejsc czekają nagrody. Dodatkowo, 10 uczestników z najwyższym wynikiem punktowym będzie zwolnionych z testu kompetencji do klasy z rozszerzonym językiem angielskim i zostanie automatycznie wpisanych na listę przyjętych. Konkurs odbędzie się 8 maja 2012 roku o godzinie 9. 00 w naszej szkole.

W drodze na szczyt…

Od 19 do 23 marca 2012r. młodzież Gimnazjum nr1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie przebywała u podnóża Równicy na zorganizowanym przez gimnazjum obozie naukowym. Ta ciesząca się popularnością wśród trzecioklasistów z Jedynki forma przygotowania do zbliżających się egzaminów gimnazjalnych odbyła się już po raz piąty w historii szkoły. Tegoroczni uczestnicy obozu zmagali się z nowymi typami zadań, z którymi przyjdzie im się zmierzyć w czasie czekających na nich w kwietniu trzydniowych egzaminów gimnazjalnych. Po raz kolejny sprawdziło się, że forma powtórek materiału nauczania przedmiotów z bloków humanistycznego oraz matematyczno-przyrodniczego mająca miejsce w malowniczej scenerii Beskidu Śląskiego to wspaniały pomysł połączenia przyjemnego z pożytecznym.

WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

W ubiegły piątek i sobotę tj. 23 i 24 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli jako wolontariusze w Wielkanocnej Zbiórce Żywności. Zbiórka została przeprowadzona pod patronatem Śląskiego Banku Żywności na terenie sieci handlowej Kaufland i Tesco w Wodzisławiu Śląskim. Wolontariusze zapraszali i zachęcali do podzielenia się zakupami i aktywnego wsparcia najuboższych wielodzietnych rodzin oraz osób niezaradnych życiowo. Zebraliśmy 304 kilogramy artykułów spożywczych, dzięki którym możemy sprawić, że czas Świąt Wielkiej Nocy będzie radosny i wolny od biedy dla wielu polskich rodzin. Serdeczne podziękowania z życzeniami pogodnych Świąt dla wszystkich wolontariuszy:)

Projekt edukacyjny Webquest

Nasz nauczyciel Pani Bogusława Borowska w ramach Webquest wykonała projekt edukacyjny z myślą o setnej rocznicy naszej szkoły. Wykonała go podczas uczestnictwa w kursie Belfer On-line

Z wizytą na Węgrzech

Przedostatnia wizyta w ramach projektu Socrates Comenius już za nami. W dniach 21.03. – 25.03. cztery uczennice naszej szkoły – Martyna Buczak, Julia Baszczok, Klaudia Kozioł i Magdalena Hałucha pod opieką pani Katarzyny Dylich i Barbary Jasińskiej odwiedziły Węgry. Podczas tych pięciu dni zwiedziliśmy Budapeszt, Szentendre, Esztergom i Visegrad. Jedną z wielu atrakcji był spacer po największym węgierskim zoo. Spróbowaliśmy również specjałów tamtejszej kuchni. Ogromnym atutem wizyty był fakt, iż uczennice miały możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych, gdyż były goszczone przez węgierskie rodziny. Kiedy pytają nas co najbardziej utkwiło w naszej pamięci, odpowiadamy: spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim, który odwiedził Węgry w ramach obchodów dnia przyjaźni polsko-węgierskiej :) Przyjemnie było znowu spotkać naszych zagranicznych przyjaciół i zawrzeć nowe znajomości. Czekamy z niecierpliwością na ostatnią już wizytę w Hiszpanii!

Kolejna wycieczka SKKT "WATRA"

24 lutego 2012r. 18 klubowiczów SKKT „Watry” ruszyło pociągiem na dwudniową wycieczkę w stronę Węgierskiej Górki, rozpoczynając tym samym sezon górskich wędrówek na zasypanych śniegiem halach Beskidu Żywieckiego. Po dotarciu do przysiółka Żabnicy wśród 2 metrowych zasp odnaleźliśmy naszą kwaterę, w której uzupełniliśmy straconą energię domowym obiadem pani Ewy. Po krótkim odpoczynku przy kominku rozpoczęliśmy zajęcia dotyczące zimowej turystyki górskiej. Podczas zajęć zapoznaliśmy się ze sprzętem zimowym takim jak: raki, rakiety śnieżne, liny, łopata lawinowa, ubiór itd. Ponadto zostały omówione przyczyny i rodzaje powstawania lawin oraz podstawy udzielania pierwszej pomocy. Na koniec zajęć każdy klubowicz „Watry” mógł się pochwalić umiejętnością prawidłowo wykonanych węzłów z obowiązkowym węzłem ratowniczym.

„Międzyszkolna Liga Języka Angielskiego”

„Międzyszkolna Liga Języka Angielskiego” organizowana jest przez Gimnazjum Dwujęzyczne nr 17 w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku. Jest to konkurs umożliwiający gimnazjalistom sprawdzenie swojej znajomości gramatyki, słownictwa, umiejętności czytania ze zrozumieniem, jak również słuchania ze zrozumieniem i mówienia. Do konkursu przystąpiły 52 osoby z 16 szkół z 11 miejscowości w 5 różnych powiatach. W tegorocznej edycji etapy pisemne odbyły się w trakcie dwóch „podwójnych” zjazdów – 02.12.2011 r. (gramatyka i czytanie ze zrozumieniem) oraz 13.01.2012 r. (słownictwo i słuchanie ze zrozumieniem). Finał ustny odbył się 17.02.2012 r. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III a: Sabina Augustyn, Patryk Mazur oraz Szymon Misiak. Cała trójka awansowała do finału, w którym każdy uczestnik prezentował się w 2-minutowej wypowiedzi na jeden wylosowany z wcześniej podanych 30 tematów..Najwyższą lokatę z trójki naszych finalistów zajął Patryk Mazur zajmując wysokie szóste miejsce. Całej trójce oraz Pani Katarzynie Dylich, która przygotowała uczniów do konkursu, gratulujemy.

PROJEKT "LEPSZY START NA PRZYSZŁOŚĆ"

Z początkiem września 2011r. ruszył projekt „Lepszy start na przyszłość” realizowany przez Miasto Radlin ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych”. Celem projektu jest wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie oferty edukacyjnej instytucji systemu oświaty ukierunkowane na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów i uczennic z terenu Radlina, rozwój kluczowych kompetencji oraz podnoszenie jakości procesu kształcenia. W projekcie przewidziano udział 450 uczniów/uczennic z terenu Radlina.

Z wizytą w Wielkiej Brytanii

W grudniu 2011 r. nasze Gimnazjum brało udział w kolejnym już spotkaniu szkół partnerskich w ramach międzynarodowego programu Socrates Comenius. Magdalena Hałucha, Sabina Augustyn, Marlena Sułgut i Bartłomiej Meichsner pod opieką nauczycieli udali się z wizytą do Wielkiej Brytanii. Zakwaterowanie uczniów we wspólnych pokojach z dziećmi z innych krajów zapoczątkowało nowe przyjaźnie.

Swięto Szkoły

Tradycją szkolną są coroczne obchody Dnia Patrona Szkoły. Pragniemy uczcić w ten sposób postać Adama Mickiewicza wieszcza narodowego, który patronuje naszej szkole od 2003r. Uczniowie wraz z opiekunami przygotowali Jasełka Bożonarodzeniowe, które wprowadziły Nas w atmosferę nadchodzących świąt. W ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły odbył się konkurs z wiedzy o życiu i twórczości Adama Mickiewicza. Poszczególne klasy , w swoich kategoriach , zmierzyły się z zadaniami i pytaniami. Najlepsi otrzymali nagrody. Zostały także podsumowane zmagania i wysiłek uczniów należących do SKKT „Watra”. W uroczystości uczestniczyli rodzice, którzy mogli zobaczyć występy swoich dzieci, a także zakupić przepyszne ciasta oraz ozdoby świąteczne. Celem naszego święta jest przede wszystkim integracja środowiska lokalnego i rodziców ze szkołą. Dziękujemy Państwu za poświęcony czas, zakupione słodkości i ozdoby świąteczne. Zebrane pieniążki wspomogą naszą pracę dydaktyczną. Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, pragniemy życzyć wszystkim zdrowych i spokojnych świąt. Niech święta Bożego Narodzenia i wigilijny wieczór, tak jak cały nadchodzący Nowy Rok upłyną Wam w szczęściu i radości.

Listopadowe spotkania teatralne…i nie tylko

Za nami listopad, kolejny miesiąc projektu „W życie z pasją” realizowanego przez działające przy Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Radlinie Stowarzyszenie SZOK w ramach programu „Równać Szanse” dotowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. W tym miesiącu odbyliśmy trzy godziny zajęć teatralnych z Panem Januszem Majewskim w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie. Na spotkaniach przygotowywaliśmy nasz scenariusz, ćwiczyliśmy wymowę i dykcję oraz odgrywaliśmy małe scenki aktorskie. Uczestniczyliśmy także w warsztatach psychologicznych z Panią Elżbietą Juraszek, na których bawiliśmy się, wykorzystując naszą wyobraźnię. Minęły już trzy miesiące pracy, spotkań i przygotowań… Przed nami jeszcze wiele nowych zajęć, warsztatów i przygód. Podsumowując – najlepsze dopiero nastąpi!

5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

„Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje.”
Jan Paweł II (Karol Wojtyła)


W tym szczególnym dniu składam wszystkim uczniom – Wolontariuszom naszego Gimnazjum serdeczne życzenia,aby Wasza działalność na rzecz dobra wspólnego była źródłem radości i dumy oraz aby nie zabrakło Wam nigdy energii i pasji.

GODNE ŚWIĘTA...

Zastawiony stół wigilijny dla większości z nas jest nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Jednak wielu nie może sobie na niego pozwolić. Kilo cukru, olej, garść słodyczy. Niedużo, a zmienia tak wiele. W Polsce nadal 2 mln osób żyje poniżej granicy ubóstwa. Uczniowie naszej szkoły jako wolontariusze w dniach 2 – 4 grudnia włączyli się w Świąteczną Zbiórkę Żywności. Zebrane artykuły trafią do najbardziej potrzebujących Polaków. Są wśród nich osoby bezdomne, matki samotnie wychowujące dzieci, rodziny wielodzietne, osoby starsze, chore, a także placówki dla dzieci.

Szkolny Turniej w Piłce Halowej

W piątek 4 listopada zakończył się Szkolny Turniej w Piłce Halowej, w którym wzięło udział 15 czteroosobowych drużyn reprezentujących różne klasy. Po czterodniowych zmaganiach w finale spotkały się najlepsze drużyny z poszczególnych grup: 1. i 2. zespół klasy IIIC, 1. zespół klasy IIC oraz reprezentanci IIIE. W zaciętej, prowadzonej na wysokim i wyrównanym poziomie rywalizacji, najlepszym okazała się pierwsza drużyna klasy IIIC w składzie : Krystian Rek, Michał Ziętara, Adrian Młynek, Mateusz Machulec, Patryk Funk. Zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom turnieju gratulujemy!

WYCIECZKA SKKT "WATRA"

5 listopada 2011r. odbyła się XVII wycieczka Szkolnego Koła Krajoznawczo–Turystycznego „Watra”. Tym razem celem naszej wędrówki były wzniesienia Beskidu Małego. Wędrówkę rozpoczęliśmy w miejscowości Las, kilka kilometrów przed Suchą Beskidzką, jadąc drogą 946 z Żywca. Po zapoznaniu się z krótką historią o dzwonnicy Loretańskiej ruszyliśmy w górę doliny Dusicy, by dotrzeć do największego wodospadu w Beskidzie Małym – Dusiołek. Niespełna 100m wyżej znajduje się Grota Komonieckiego, w której to zrobiliśmy przerwę na drugie śniadanie i kilka zdjęć tej niewątpliwie jedynej w swoim rodzaju osobliwości.

Warsztaty teatralne uczniów z Gimnazjum nr 1 w Radlinie

We wtorek tj. 18 października 2011 roku w ramach projektu „W życie z pasją” realizowanego przez Stowarzyszenie SZOK w ramach programu „Równać Szanse” dotowanego przez Polsko - Amerykańską Fundację Wolności oraz Polską Fundację Dzieci i Młodzieży braliśmy udział w warsztatach w Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Mieliśmy przyjemność poznać panią reżyser Joannę Zdrada, porozmawiać z nią i zadać kilka pytań. Po spotkaniu nadszedł czas na zwiedzanie teatru. Mogliśmy zobaczyć, jak wygląda scena duża i mała, kulisy i garderoby, a nawet pomieszczenia pod sceną. W piątek 28. października wybieramy się tam ponownie, na spektakl pt. „Dziady”. Mamy nadzieję, że to jeszcze nie koniec naszej przygody z tym zaprzyjaźnionym teatrem.

Zbiórka charytatywna

Po raz kolejny młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w charytatywnej kweście na radlińskich cmentarzach w Dniu Wszystkich Świętych. Pozyskane datki zostaną tradycyjnie przekazane na rzecz Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży. Z palcówki tej korzysta każdego miesiąca około 500 osób, w tym mieszkańcy Radlina. Dziękuje wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w zbiórkę za poświęcony czas i otwartość na potrzeby drugiego człowieka.

XIII Rajd Gimnazjalistów na Szyndzielnię 1028m n.p.m.

17 października 2011r. już po raz XIII odbył się kolejny integracyjny rajd górski. Tym razem trasa wiodła na Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim. Przejazd na trasie Radlin - Bielsko-Biała odbył się trzema autokarami. Zgodnie z harmonogramem rajdu autobusy zatrzymały się na parkingu w Olszówce Górnej, skąd uczniowie klas pierwszych Gimnazjum nr 1 w Radlinie pod przewodnictwem p. Grzegorza Marszałka i Sebastiana Mosza oraz opiekunów składających się z 8 nauczycieli ruszyli szlakami w kierunku schroniska na Szyndzielni. Po dotarciu grup na miejsce ok. godz. 11.00-12.00 zjedliśmy gorący posiłek w formie grochówki. Podczas pobytu w schronisku grupy podchodziły na szczyt Szyndzielni, by znaleźć się powyżej 1000m i zrobić pamiątkowe zdjęcie z wychowawcami.

Dzień Komisji Edukacji Narodowej w naszym gimnazjum

Jak co roku w naszej szkole, 14 października obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Ten dzień jest szczególny w pracy każdego nauczyciela, to moment, w którym zapominamy o trudach codziennej pracy, o przeciwnościach z jakimi przychodzi nam się zmierzyć każdego dnia. W tym dniu najważniejszy jest uśmiech naszych uczniów, miły gest i wówczas pojawia się myśl: ”że jednak, ta praca ma sens, ogromny sens!” Ale to także święto wszystkich pracowników szkoły, bez których nie mogłaby istnieć.

Z wizytą na Litwie

W dniach 5 – 10 października 2011 r. nasze Gimnazjum brało udział w kolejnym już spotkaniu szkół partnerskich w ramach międzynarodowego programu Socrates Comenius. Klaudia Kozioł, Martyna Pustelnik, Julia Baszczok oraz Patryk Mazur pod opieką nauczycieli udali się z wizytą na Litwę. Był to pierwszy wyjazd, w którym brali udział uczniowie. Podczas pobytu mieszkali u rodzin Litewskich, co dało im możliwość zawarcia nowych przyjaźni oraz poznania realiów życia codziennego i szkolnego. Harmonogram zajęć był bardzo napięty. Uczniowie brali udział w lekcjach i poznawali dokładnie szkołę. Uczestniczyli również w meczu koszykówki rozegranym pomiędzy drużyną Comeniusa a drużyną tamtejszej szkoły.

Konkurs z okazji 15 - lecia miasta Radlin

Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych zaprasza uczniów klas trzecich do udziału w konkursie na najlepszy pomysł uczczenia 15-lecia istnienia miasta Radlin. Uczniowie pragnący wziąć udział w konkursie wpisują na kartce z imieniem i nazwiskiem, nazwą szkoły swój pomysł na ciekawy sposób podkreślenia jubileuszu miasta. Kartki składają w sekretariacie szkoły w terminie do 20 października. W trakcie Festiwalu Organizacji Pozarządowych ( 6 listopada) zostaną rozlosowane nagrody dla najlepszych pomysłodawców uczestników konkursu, wśród nagród gadżety, upominki, odtwarzacze, PlayStation.                      

Bardzo gorąco zachęcam uczniów klas trzecich do udziału w konkursie.

                                                                              Aleksandra Sierny Dyrektor Gimnazjum nr 1

Europejski Dzień Języków Obcych

30 września w naszej szkole odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji został przygotowany program, mający na celu uświadomienie uczniom jak ważna jest nauka języków obcych i umiejętność posługiwania się nimi.. Uczniowie klasy II a ( Julia Baszczok., Magdalena Ograbek ,Martyna Pustelnik i Bartosz Kubica) przedstawiali scenki w j. angielskim, niemieckim i rosyjskim, a Angelika Klimek i Małgorzata Swoboda śpiewały piosenki po angielsku i francusku.Całość przeplatana była konkursem, dotyczącym wiedzy realioznawczej i językowej. Uczniowie musieli się też wykazać talentem artystycznym, reklamując państwa Europy za pomocą kredy na papierze. Zwycięzcami w konkursie zostali następujący uczniowie: Sabina Augustyn IIIa, Grabarczyk Karol IIe oraz Oliwia Piotrowiak Ia

Młodzi głosują - „Masz głos, masz wybór”!

W ubiegły piątek w naszej szkole w ramach realizacji projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują” zostały przeprowadzone wybory parlamentarne. Pierwszym krokiem było przeprowadzenie zajęć na lekcji wiedzy o społeczeństwie o tematyce związanej z wyborami, zapoznanie uczniów z zasadami prawa wyborczego w Polsce. Następnie uczniowie otrzymali ulotki zachęcające do udziału w głosowaniu. Ostatnim etapem naszych działań było zorganizowanie samych wyborów poprzez przygotowanie kart do głosowania oraz urny wyborczej. Najwięcej głosów zdobyła partia Ruch Palikota, następnie Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość. Przy organizacji całego projektu uczestniczył Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Izabeli Salamon Celem projektu było przede wszystkim uświadomienie młodzieży jak ważne jeat uczestnictwo w życiu publicznym poprzez udział w wyborach. Była to także lekcja demokracji, dzięki której uczniowie mogli zrozumieć, że w państwie demokratycznym podstawową zasadą jest suwerenność narodu, dzięki której już niedługo będą mogli wpływać na wybór władz w państwie i środowisku lokalnym.

OTRZĘSINY pierwszoklasistów 2011

3 października w naszej szkole odbyły się otrzęsiny pierwszoklasistów, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Nasze szkolne kociaki złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane na „pełnoprawnych” uczniów naszej szkoły. Najpierw jednak musieli wykazać się umiejętnościami w poszczególnych konkurencjach: rozpoznać jedną ze znanych melodii „mruczaną” przez klasowego kotka, naszkicować portret swoich wychowawców, wypić do dna mleczny napój z „wkładką”, karmić się nawzajem kisielem z zawiązanymi oczami pod dyktando wychowawców, którzy zaangażowani byli również w konkurencji na ubijanie piany z jajek. Każda klasa miała za zadanie zaprezentować swoje talenty i umiejętności. Tak więc mogliśmy usłyszeć „Don’t worry be happy...” w interpretacji klasy językowej 1a z wychowawcą czy podziwiać pokaz piłkarski w wykonaniu sportowej klasy 1c. Dla przypieczętowania „nominacji”, pierwszoklasistów poczęstowano „wystrzałowym” napojem oraz wręczono im certyfikaty uczniów Gimnazjum nr 1 w Radlinie. To były piąte z kolei otrzęsiny w naszym „Mickiewiczu” i mamy nadzieję, że wejdą na stałe do tradycji kultywowanych w Gimnazjum nr 1 w Radlinie.

Pomaganie jest proste! Podziel się posiłkiem!

W dniach 23 i 24 września uczniowie Gimnazjumnr 1 w Radlinie jako wolontariusze uczestniczyli w ogólnopolskiej zbiórce żywności na terenie sklepów Kufland i Tesco w Wodzisławiu Śl. zorganizowanej przez Bank Żywości. Zebrana żywność (655kg) zostanie przekazana na rzecz Stowatrzyszenia Charytatywnego „Rodzina”, gdzie zostanie rozdzielona między osoby najbardziej potrzebujące, żyjące na granicy minumum egzystencji, zagrożone wykluczeniem społecznym. Dziękuje wszystkimuczniom za poświęcony czas i okazaną pomoc.

Berlin 2011

W dniach od 11 do 16 września 2011 roku młodzież z naszego Gimnazjum oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Sejmu Ślaskiego w Radlinie uczestniczyła w wymianie międzyszkolnej w Berlinie. Uczniowie zwiedzili stolicę Niemiec, Poczdam oraz zaprzyjaźnioną szkołę w Genthin. Podczas wspólnych zajęć warsztatowych oraz rekreacyjno – sportowych młodzi ludzie mogli się lepiej poznać oraz pogłębić swoją wiedzę o kraju partnera. Nasze spotkanie w Niemczech mogło się odbyć dzięki finansowemu wsparciu PNWM.

NOWE BOISKO SZKOLNE

Władze miasta, radni miejscy i powiatowi, władze oświatowe i duchowieństwo - wszyscy zebrali się w piątek 16 września na uroczystości otwarcia nowego boiska przy Gimnazjum nr 1 w Radlinie. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała Pani Burmistrz Barbara Magiera. przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Sobik, Pani Naczelnik Wydziału Urbanistyki i Inwestycji, Grażyna Janeta, Inspektor Nadzoru Pan Józef Kierdal, Dyrektor Gimnazjum – Aleksandra Sierny oraz przedstawiciel młodzieży. Prace nad obiektem trwały od października 2010 do sierpnia 2011r. Boisko składa się z boiska do piłki nożnej, piłki siatkowej oraz koszykówki, dwutorowej bieżni na 200m oraz 4-torowej bieżni na 60m.

"LEPSZY START NA PRZYSZŁOŚĆ" - PROJEKT EDUKACYJNY

Projekt „Lepszy start na przyszłość” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX, Działanie 9.1, Poddziałanie 9.1.2 „Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych”. Celem projektu jest wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie oferty edukacyjnej instytucji systemu oświaty ukierunkowane na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów i uczennic z terenu Radlina, rozwój kluczowych kompetencji oraz podnoszenie jakości kształcenia. Skierowany jest do następujących grup: szkoły podstawowe i gimnazjalne realizujące kształcenie ogólne na terenie Radlina – 3 szkoły podstawowe, 2 gimnazja - uczniowie/uczennice szkół podstawowych i gimnazjalnych, mieszkańcy Radlina - 450 osób w wieku szkolnym 10-15 lat.

Mundurki szkolne

Mundurki szkolne dostępne w Zakładzie Fotograficznym "Foto Focus"
ul. Spacerowa 118, 44-310 Radlin tel. 032 4558322

 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
Na stronę Gimnazjum nr 1 zaglądam:

Codziennie
Co kilka dni
Raz na kilka tygodni
Prawie wcale