Rok szkolny 2012/2013

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku

                  Z okazji Nowego Roku
           życzymy samych pogodnych dni,
                w zdrowiu, szczęściu i radości.
     Niech Rok 2013 będzie lepszy od mijającego.
                Niech nie zabraknie w nim

wzajemnego zrozumienia, szacunku i życzliwości.
Niech się spełnią marzenia
te przyjemne i drobne
oraz te skrywane głęboko w sercach.
Niech każdy z tych 365 dni
będzie pełen optymizmu i samych dobrych wiadomości.

ZEBRANIA Z RODZICAMI

16 stycznia, godz. 17:00 - zebrania z rodzicami uczniów klas trzecich
17 stycznia, godz. 17:00 - zebrania z rodzicami uczniów klas pierwszych i drugich

BEZPIECZNE WAKACJE

Bezpieczne wakacje

Z okazji zakończenia roku szkolnego wszystkim Uczniom życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły, zaś Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości.

DZIEŃ SPORTU W NASZYM GIMNAZJUM

19 czerwca był w naszym gimnazjum Świętem Sportu Szkolnego. Przed godziną 9 uczniowie poszczególnych klas spotkali się z wychowawcami i punktualnie o godz. 9:00 wyruszyli na boisko szkolne. Tutaj skąpani w promieniach słonecznych uczestniczyli w 15 konkurencjach – zabawach, których wyniki na koniec zostały przeliczone na punkty i wskazały najaktywniejsze i najbardziej usportowione klasy. O godzinie 11:15 odbył się mecz o III miejsce w Turnieju o Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły, a o godzinie 11:30 mecz finałowy. Dzień sportu przebiegał w bardzo dobrej atmosferze, wyglądało na to, że wszyscy uczestnicy znakomicie się bawili. Żar, który lał się z nieba pan woźny uczynił bardziej znośnym, kiedy udostępnił „prysznic ogrodowy” w postaci węża z zimną wodą! To dopiero była zabawa – uczniowie bardzo chętnie skorzystali z tej propozycji.

KOLEJNA WYCIECZKA W RAMACH POLSKO - NIEMIECKIEJ WSPÓŁPRACY

W dniach 3.06.- 8.06.2013r odbyła się wycieczka w ramach Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Uczniowie naszego gimnazjum oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radlinie wraz z młodzieżą z Niemiec spędzili tydzień w Wieliczce. Głównym celem tego wyjazdu była integracja młodzieży polsko-niemieckiej oraz analiza i porównanie podobieństw i różnic życia codziennego młodzieży w obu krajach. Zwiedzaliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce, Kraków, Collegium Maius oraz dzielnicę żydowską w Krakowie. Wspólnie spędzaliśmy czas na wieczorkach zapoznawczych, dyskotekach i zajęciach integracyjno – sportowych. Uczniowie próbowali swoich sił podczas gry w kręgle i bilard. Dużą atrakcją cieszyły się warsztaty tańca żydowskiego a wiele radości sprawił rejs statkiem po Wiśle. Nasze spotkania przynoszą dużo zadowolenia i satysfakcji. Zachęcają do tego, by młodzi ludzie z dwóch różnych krajów poznali siebie nawzajem, swoje zwyczaje, zainteresowania, styl życia oraz nauczyli tolerancji i zrozumienia innych ludzi. Wymiana ta zwiększa również motywację do nauki języka niemieckiego i daje możliwość kontaktu z żywym językiem.

Niezwykłe zjawiska astronomiczne, czyli o prelekcji w naszej szkole

W dniu 6 czerwca miała miejsce w naszej szkole niezwykła prelekcja. Odwiedzili nas panowie z „Astrohunters”, opowiadając o niezwykłych zjawiskach astronomicznych, jakie możemy zaobserwować na naszym niebie. Przypomnieli nam o budowie i rozwoju Układu Słonecznego, pokazali instrumenty, za pomocą których można spoglądać w niebo oraz wytłumaczyli, jak żyją gwiazdy i co dzieje się w momencie, kiedy kończą swój żywot. Wspaniała nastrojowa muzyka towarzysząca pokazowi oraz niezwykłe opowieści dotyczące obserwacji tych wszystkich nocnych obiektów tworzyły niepowtarzalny klimat, jaki panował wtedy w sali nr 1. Wszystkim bardzo się podobało. Uczniowie zadawali wiele pytań gościom, a czas uciekał bardzo szybko. Tak szybko, że nikt nie zauważył, że z planowanych 45 minut nagle zrobiło się 1,5 godziny. Goście byli pod wrażeniem zainteresowania naszych uczniów zagadnieniami Kosmosu oraz ich wiedzą, która okazała się być na naprawdę wysokim poziomie. Nie zabrakło pytań o historię powstania projektu „Astrohunters”, jak i pytań typowo naukowych. Astronomowie zaproponowali kolejne spotkanie, tym razem czysto obserwacyjne w terenie. Zapowiedzieli, że stawili by się ze sprzętem w któryś wieczór na boisku szkolnym, aby przy sprzyjającej pogodzie pokazać w teleskopie Księżyc oraz jaśniejsze planety Układu Słonecznego. Panowie mają już za sobą kilka prelekcji w terenie, a wszystkie z nich można na bieżąco śledzić na ich autorskiej stronie internetowej www.astrohunters.pl. Po zakończonej prelekcji rozległy się gromkie brawa od zadowolonych uczniów, a autorzy prezentacji podziękowali słuchaczom i Pani Dyrektor za obecność i zaproszenie

ZABAWA KARNAWAŁOWA

19 stycznia 2012 r. , godz. 18. 00
DOM PRZYJĘĆ „MAGNOLIA”
ul. Rymera 198E, Głożyny
( tam, gdzie mieści się Pub „Alle” )
Koszt: 180 zł od pary
W cenie biletu: zespół muzyczny, obiad,kawa, herbata, ciasto,kolacja,soki i napoje
Organizator:
Rada Rodziców przy Gimnazjum nr 1 w Radlinie
                                       Tel. /032/ 455 84 43 609 789 769

Polonez uczniów klas trzecich - czyli komers 2013

W piątek, 14 czerwca, w radlińskiej restauracji „Magnolia” odbyła się ostatnia wspólna impreza rozrywkowa dla uczniów gimnazjum kończących naukę w bieżącym roku szkolnym - komers. Trzecioklasiści rozpoczęli zabawę pięknie wykonanym polonezem przygotowanym pod okiem p. Wiesławy Czogalik i p. Katarzyny Klimas. Wszyscy bawili się znakomicie – choć jak to zwykle bywa – za krótko. Dziękujemy rodzicom za zorganizowanie wspaniałej imprezy
Zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego naszych tegorocznych absolwentów rozpoczynających polonezem komers 2013

II miejsce w Ogólnopolskim Rajdzie Szlakami Jana Pawła II

9 czerwca młodzież Gimnazjum nr 1 wzięła udział w XXXII Ogólnopolskim Rajdzie Szlakiem Jana Pawła II. Tym razem celem wędrówki był Groń Jana Pawła II 890m – szczyt leżący w Beskidzie Małym, po którym wędrował niejednokrotnie Karol Wojtyła i na którym od 1995 roku znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Gór. Mimo zapowiadanych burz i zmiennej pogody, 31 uczestników spragnionych poczuć wyjątkową atmosferę świętego miejsca zgłosiło chęć uczestnictwa w rajdzie oraz uroczystej mszy świętej. Rajd rozpoczęliśmy od Rzyk-Jagódek skąd czarnym ,stromym szlakiem” dotarliśmy na szczyt Gronia Jana Pawła II. W schronisku nieopodal szczytu po gorącym posiłku, wspólnie czekaliśmy na mszę świętą, która rozpoczęła się punktualnie o godz. 12.00. W nabożeństwie uczestniczyło ok. 1000 turystów –pielgrzymów, mszę sprawował ks. mjr Mariusz Tołwiński, kapelan 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego w Bielsku-Białej.

ODZNAKA "„Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła” dla naszej szkoły

Nasze gimnazjum zostało uhonorowane tytułem oraz odznaką „Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła”.
To znak, że szkoła:
- podchodzi do edukacji sposób nowoczesny,
- jest otwarta na uczniowskie inicjatywy,
- tworzy dobre warunki do rozwijania pasji i wspierania talentów,
- poprzez wspieranie pracy metodą projektu kształtuje umiejętności i postawy niezbędne do funkcjonowania w życiu społecznym (m.in. współpraca, planowanie,odpowiedzialność),
- jest atrakcyjna dla rodziców, którzy poszukują dla swoich dzieci szkoły inspirującej i twórczej.

Na ściance wspinaczkowej w „Centrum Wspinania Cechownia”

16 maja 2013r. członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Watra” postanowili spróbować swoich sił na nizinach, a mianowicie na ściance wspinaczkowej w „Centrum Wspinania Cechownia”. Zajęcia rozpoczęły się od spotkania z instruktorem wspinaczki Mateuszem Czempielem, który zapoznał nas ze ścianką wspinaczkową i omówił zasady bezpiecznego z niej korzystania. Następnie po przeprowadzonej rozgrzewce uczniowie zostali zapoznani z podstawowym sprzętem do wspinaczki na sztucznej ścianie (uprząż, karabinek, przyrząd asekuracyjny, lina). Każdy z uczniów zapoznał się z zasadami korzystania ze sprzętu i pod okiem instruktora rozpoczęła się wspinaczka. Wszyscy mogli spróbować swoich sił na ściance dostosowanej do indywidualnych możliwości. Wśród uczestników wycieczki nie brakowało jednak ambitnych wspinaczy, którzy poruszając się różnymi wariantami z różnymi uchwytami, dotarli aż pod sufit hali. Watrowicze mieli także możliwość wspinania się bez asekuracji na tzw. boulderingu – ściankach do 3m wysokości z materacami pod podstawą przeszkody.

WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE MATEMATYCZNYM „KANGUR"

Krzysztof Koczy oraz Asteriusz Iskra –uczniowie klasy 1b zostali wyróżnieni w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur” w kategorii Kadet przeznaczonej dla pierwszo i drugoklasistów. Konkurs odbył się 21 marca 2013 r. a jego głównym organizatorem było Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych ”Kangourou Sans Frontières” z siedzibą we Francji.
Kangur Matematyczny integruje młodzież świata, bowiem w tym samym dniu uczniowie wielu krajów rozwiązują te same zadania, a laureaci mają możliwość wędrówek po świecie. W zawodach mogą uczestniczyć wszyscy uczniowie deklarujący swój udział. Kangur Matematyczny narodził się w Australii na początku lat siedemdziesiątych. Polska jest trzecią po Rosji i Francji potęgą "kangurową" w Europie pod względem liczby uczestników, perfekcji organizacyjnej i wyników osiąganych przez uczestników. Konkursy tego typu są sprawdzoną na świecie formą szerokiej popularyzacji matematyki wśród młodzieży szkolnej oraz przyczyniają się do przełamywania powszechnej do niej niechęci. Konkurs ten uzyskał akceptację Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na spotkaniu w Strassburgu został on wpisany do kalendarza imprez UNESCO, a od lat odbywa się pod patronatem RADY EUROPY.
Gratulujemy wyróżnionym, a wszystkim życzymy sukcesów w kolejnych potyczkach matematycznych !

Drużynowy Wielobój Lekkoatletyczny chłopców.

20 maja, w Wodzisławiu Śląskim odbył się Drużynowy Wielobój Lekkoatletyczny, tym razem konkurowali chłopcy. W pięciu konkurencjach naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Kubica, Filip Chrzanowski i Mateusz Oślizło w skoku w dal; Remigiusz Nowrot, Kuba Borowski, Mateusz Oślizło– w biegu na dystansie 100m; Mateusz Firlej, Krzysztof Cyran i Paskal Nalewajek – na dystansie 300m; w pchnięciu kulą - Rafał Radecki, Krzysztof Stelmaszek i Maciej Nagelski; a w biegu na dystansie 1000m – Kuba Woźnica, Artur Nowak i Tadeusz Rokicki.

Sukces naszych uczniów w konkursie z języka angielskiego

16 marca uczniowie z klasy I a wzięli udział w powiatowym konkursie z języka angielskiego ‘Have fun with English’ zorganizowany przez Gimnazjum nr 3 w Wodzisławiu Śląskim. Naszą szkołę reprezentowali: Patrycja Droździel, Julia Misala oraz Klaudiusz Lepich. Konkurs ten sprawdzał umiejętności czytania i słuchania ze zrozumieniem, znajomość gramatyki , jak również słownictwa. Pokonując ponad dwudziestu konkurentów Klaudiusz Lepich zajął drugie miejsce, natomiast dziewczyny uplasowały się zaraz za podium. Serdecznie gratulujemy.

Drużynowy Wielobój Lekkoatletyczny dziewcząt

9 maja 2013r. na obiekcie Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim odbył się Drużynowy Wielobój Lekkoatletyczny. Do zmagań w pięciu konkurencjach ruszyło 14 dziewcząt z naszego gimnazjum: Julia Misala, Zuzia Sokołowska i Sandra Brzezinka reprezentowały szkołę w skoku w dal; Nikola Szulik, Wiktoria Lalko i Ola Iwaniuk – w biegu na dystansie 100m; Klaudia Wolski, Nikola Gruszka oraz Wiktoria Olszyna na dystansie 300m; w pchnięciu kulą wystąpiły Marta Lis, Martyna Buczak i Magda Ograbek; Gabrysia Tomecka oraz Kasia Rosa reprezentowały szkołę w biegu na dystansie 600m.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2013

Tegoroczni trzecioklasiści mają już za sobą najważniejszy etap nauki w gimnazjum , czyli egzamin gimnazjalny. Od wyników egzaminu zależy bowiem przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej. W tym roku do egzaminu przystąpiło 141 uczniów naszego gimnazjum. Po trzech dniach zmagania się z arkuszami z historii, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego, matematyki, przedmiotów przyrodniczych, języka angielskiego i niemieckiego nadszedł czas na zasłużony odpoczynek podczas majowego weekendu, po czym uczniowie klas trzecich rozpoczną elektroniczną rekrutację do szkół ponadgimnazjalnych oraz złożą dokumenty do wybranych przez siebie szkół.

Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu

„Szkoła pod kasztanami”, szkoła z tradycją, szkoła, w której nie zapomina się o przeszłości, która pamięta historię… W Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu oraz 70 rocznicy powstania w getcie warszawskim uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie włączyli się w obchody upamiętniające zbrodnię dokonaną na narodzie żydowskim podczas II wojny światowej. Z tej okazji wysłuchano przejmującej audycji przedstawiającej niemiecką politykę dyskryminacji rasowej, której środkiem była eksterminacja ludności żydowskiej. Wstrząsające słowa z pamiętników „rozpoczęła się piekielna jazda do obozów śmierci” dobitnie podkreślały zdjęcia więźniów Auschwitz. A słowa poety poruszyły każdego „Zapomnij kim jesteś, kim ojciec i matka twoja.

Konkurs Wiedzy Technicznej - kolejne zwycięstwo

W czwartek 11 kwietnia br. w auli Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. T. Kościuszki w Rybniku odbył się finał IX edycji konkursu wiedzy technicznej „ Przygoda z techniką” .Celem konkursu jest rozwijanie wśród uczniów gimnazjum zainteresowania wiedzą techniczną oraz podnoszenie poziomu kultury technicznej. Do finału przystąpiło 8 trzyosobowych drużyn z gimnazjów z Rybnika, Radlina, Czerwionki-Leszczyn oraz Wodzisławia Śląskiego. Uczestnicy finału mieli do rozwiązania test zawierający 30 pytań z informatyki, mechaniki, elektroniki, elektryki, następnie wykonywali zadania praktyczne. Znakomicie poradził sobie uczeń II klasy naszego gimnazjum Karol Materzok zajmując I miejsce. W tym miejscu warto dodać, iż jest to już kolejny sukces Karola, który w bieżącym roku został finalistą Konkursu Przedmiotowego z Chemii, zdobywcą 2. miejsca w Powiatowym Konkursie Informatyczno – Elektronicznym zorganizowanym przez Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim, 4. miejsca w Konkursie Chemicznym organizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku.

W poszukiwaniu wiosny…

Od 8 do 12 kwietnia 2013r. młodzież Gimnazjum nr1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie przebywała u podnóża Równicy na zorganizowanym już po raz szósty obozie naukowym. Tegoroczni uczestnicy obozu zmagali się z nowymi typami zadań, z którymi przyjdzie im się zmierzyć w czasie czekających na nich w kwietniu trzydniowych egzaminów gimnazjalnych. Po raz kolejny sprawdziło się, że forma powtórek materiału nauczania przedmiotów z bloków humanistycznego oraz matematyczno-przyrodniczego mająca miejsce w malowniczej scenerii Beskidu Śląskiego to wspaniały pomysł połączenia przyjemnego z pożytecznym. Gimnazjaliści z dala od cywilizacyjnego zgiełku znaleźli czas na usystematyzowanie zdobytej w trakcie trzyletniej edukacji wiedzy oraz refleksję nad ważnością własnych wyborów edukacyjno-zawodowych. Szukając natchnienia niezbędnego przy redagowaniu rozprawek, twórczych opowiadań, przemierzali szlaki górskie.

Projekt z klasą już trwa!

Trzecia edycja konkursu Projekt z klasą już trwa! To jedyny konkurs, który pozwala spełniać edukacyjne marzenia, łącząc naukę z prawdziwą przygodą. Zapraszamy wszystkich przyjaciół Szkoły pod Kasztanami do głosowania na projekt napisany z myślą o uczniach Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie - "Na rozstaju dróg...",czyli jak dokonać właściwego wyboru ścieżki edukacyjno-zawodowej w aspekcie zmian w szkolnictwie ponadgimnazjalnym". Liczymy na Państwa głosy! Dzięki nim możemy zdobyć fundusze na rozwijanie kompetencji społecznych naszych uczniów! Otwarte głosowanie on- line rozpocznie się 8 kwietnia i trwać będzie do 22 kwietnia 2013r. Aby oddać swój głos w konkursie wejdź na stronę www.projektzklasa.pl, zakładka Konkurs Możesz oddać jeden głos dziennie na dany projekt.
W Galerii Projektów Konkursowych znajdziesz nasz projekt - numer 115.
Kliknij przycisk Głosuj przy projekcie 115.
Wypełnij formularz głosowania i zatwierdź przyciskiem OK UWAGA! Pierwsze głosowanie należy aktywować linkiem, który zostanie wysłany na wpisany w formularz głosowania adres e-mail. To procedura konieczna tylko przy pierwszym głosowaniu. W tej edycji głosowanie trwa tylko dwa tygodnie 10 projektów, które w głosowaniu on-line zdobędą największą liczbę głosów otrzyma Grant w wysokości 2 000zł na realizację projektu.

WIELKANOC 2013

Życzymy Wam, jak najbardziej radosnych Świąt Wielkiej Nocy, które będą wypełnione samą nadzieją do dalszego życia,
w których będzie jak najmniej smutku i zmartwień, w których dostrzeżecie sens i siłę do dalszego życia.
Mnóstwo wiosennego optymizmu, pogody w sercu z faktu zmartwychwstania Pańskiego, a także odpoczynku w rodzinnym gronie. Niech każdy z nas wykorzysta ten czas jak najlepiej.

Prawo jazdy kategorii AM

Od stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011r. nr 30, poz 151 ze zmianami), na mocy której przestały obowiązywać przepisy art. 97 oraz 109 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym, które dotychczas uprawniały dyrektorów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz szkół ponadpodstawowych do wydawania kart motorowerowych oraz ich wtórników.
Ustawa o kierujących pojazdami w miejsce karty motorowerowej wprowadziła nową kategorię

prawa jazdy AM, które jest wydawane przez starostę i uprawnia do kierowania motorowerem oraz czterokołowcem lekkim.


Prawo jazdy kategorii AM może uzyskać osoba, która:
-osiągnęła minimalny wiek do kierowania pojazdem tej kategorii, który wynosi 14 lat,
uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem,
-odbyła szkolenie w ośrodku szkolenia kierowców,
-zdała egzamin państwowy w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego,
-przebywa na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej co najmniej przez 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje co najmniej 6 miesięcy.
Jednocześnie informujemy, że karty motorowerowe wydane na podstawie przepisów ustawy Prawo u Ruchu Drogowym,zachowują ważność do czasu ukończenia przez ich posiadaczy 18 roku życia.Następnie podlegają wymianie, na koszt osoby uprawnionej, na prawo jazdy kategorii AM.

IV Zlot Samorządów Uczniowskich Szkół Podstawowych i Gimnazjów

18 marca 2013r. w Zespole Szkół Ogólnokształcący nr 7 w Katowicach odbył się IV Zlot Samorządów Uczniowskich Szkół Podstawowych i Gimnazjów, na którym pojawiła się również młodzież z naszej szkoły - była przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Klaudia Kozioł oraz jej zastępczyni – Marta Nowosielska. Na to spotkanie przybyli uczniowie z całego województwa, aby wysłuchać prelekcji oraz uczestniczyć w warsztatach. Tegoroczny zlot odbył się pod hasłem: „Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni”, a jego głównym celem było uwrażliwienie młodzieży na problemy ludzi niepełnosprawnych i zapoznanie się ze stworzonym specjalnie w tym celu „Praktycznym Przewodnikiem Savoir-vivre'u wobec osób niepełnosprawnych”.

Kolejny sukces w Powiatowym Konkursie Informatyczno - Elektronicznym

Tradycyjnie już uczniowie Gimnazjum nr 1 w Radlinie wzięli udział w Powiatowym Konkursie Informatyczno-Elektronicznym. W organizowanym po raz czwarty przez Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim konkursie uczestniczyli uczniowie klasy 2b (z dodatkowymi godzinami matematyki i informatyki). Do finału zakwalifikowali się: Jan Bukała, Karol Materzok, Patryk Mazur i Krzysztof Grochowski. Chłopcy zostali przetestowani z wiedzy o arkuszu kalkulacyjnym Excel, a także musieli napisać test, który sprawdzał ich wiadomości z zakresu informatyki oraz elektroniki. Mimo ogromnej konkurencji - w finale uczestniczyło 28 uczniów reprezentujących szkoły powiatu wodzisławskiego- drugie miejsce zajął Karol Materzok. Serdecznie gratulujemy laureatowi oraz pozostałym finalistom. Dyrekcja Gimnazjum

III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na szczeblu powiatu

19 marca uczniowie z klasy 3B wzięli udział w powiatowym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zorganizowanym w Gimnazjum nr 3 w Wodzisławiu Śląskim. Naszą szkołę reprezentowali: Szymon Waligóra, Jakub Woźnica, Maciej Surowiecki. Konkurs składał się z trzech etapów: testu teoretycznego, sprawdzenia umiejętności dotyczących udzielania pierwszej pomocy oraz toru przeszkód, który należało pokonać na rowerze (testu praktycznego). Mimo dużej konkurencji nasi uczniowie zajęli trzecie miejsce, kontynuując tym samym sukcesy odnoszone przez uczniów Gimnazjum nr 1 w tym konkursie. Gratulujemy! Dyrekcja Gimnazjum

TARGI EDUKACYJNE

19 marca 2013r. uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum wezmą udział w organizowanych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Ślaskim przy ul. Wyszyńskiego 41 XI POWIATOWYCH TARGACH EDUKACYJNYCH. Trzecioklasiści wyjadą w trzech grupach: gr. 1. na godz. 9.45 do 10.30, gr. 2. na godz. 10.45 do 11.30, gr. 3. - od godz. 11.45 do 12.30. Szczegóły dotyczące wyjazdu przekazane zostaną uczniom przez wychowawców.

RAZEM – MOŻEMY IM POMÓC

W dniach 15 i 16 marca uczniowie Gimnazjum nr 1 w Radlinie jako wolontariusze uczestniczyli w Wielkanocnej Zbiórce Żywności na terenie sklepów Kaufland i Tesco w Wodzisławiu Śl. zorganizowanej przez Bank Żywości. Zebrana żywność (391kg) zostanie przekazana na rzecz Stowarzyszenia Charytatywnego „Rodzina”, gdzie zostanie rozdzielona między osoby najbardziej potrzebujące. Dziękuję wszystkim uczniom za poświęcony czas i okazaną pomoc

WYJAZD DO MUZEUM W OŚWIĘCIMIU

26 marca 2013r. uczniowie klas trzecich wezmą udział w tradycyjnej wycieczce do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zbiórka uczestników wyjazdu o godz. 7.00 przed Domem Sportu w Radlinie, planowany powrót ok. godz. 15.30. Koszt - 50 zł - pieniądze należy wpłacać do wychowawców klas.

DZIEŃ OTWARTY

REKRUTACJA 2013/2014

GIMNAZJUM NR 1
IM. ADAMA MICKIEWICZA
W RADLINIE

rozpoczęło nabór na rok szkolny 2013/2014

W związku z tym szkoła organizuje

DZIEŃ OTWARTY dla RODZICÓW oraz UCZNIÓW klas szóstych

Na spotkaniu przedstawimy Państwu pełna ofertę szkoły, wymagane dokumenty, zasady rekrutacji do klas z rozszerzonym programem nauczania.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

05 marca( wtorek), godz. 17:00

Gimnazjum nr 1 w Radlinie
ul. Makuszyńskiego 17
tel. 32 455 84 43

Kolejna wycieczka Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Watra”

19 stycznia 2013r. odbyła się kolejna wycieczka Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Watra” działającego przy Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie, tym razem w warunkach zimowych na Stożek Wielki 978m n.p.m. Celem wycieczki było przede wszystkim poznanie oraz praktyczne wykorzystanie sprzętu zimowego, takiego jak: raki, rakiety śnieżne, liny, kijki itd. Uczniowie mieli również możliwość poznania podstawowych zasad poruszania się zimą po górach i uświadomienia niebezpieczeństw i zagrożeń panujących zimową porą.

Apel Śląskiego Kuratora Oświaty do dyrektorów szkół i placówek oraz rodziców uczniów z terenu województwa śląskiego
Szanowni Państwo Dyrektorzy szkół i placówek,

w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, przypadającymi dla województwa śląskiego w terminie od 11 lutego do 24 lutego 2013 r., zwracam się do Państwa z prośbą o przypomnienie dzieciom i młodzieży zasad bezpiecznego spędzania czasu wolnego oraz zwrócenia uwagi na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, zagrażające im podczas trwania wypoczynku.
Szanowni Rodzice,
organizując dzieciom czas wolny od zajęć szkolnych, proszę zwrócić uwagę na trudne, zmieniające się warunki atmosferyczne oraz pamiętać, aby w trakcie zabaw i uprawiania sportów zimowych, korzystać z miejsc do tego przeznaczonych i uprawnionych. Powinny to być miejsca i obiekty odpowiednio przygotowane, na których coraz częściej można korzystać z fachowej opieki instruktorskiej. Przypominam także, że zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich (Dz. U. 2011 r. Nr 208, poz. 1241) osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego. Jest to obowiązek egzekwowany od osób pełniących opiekę nad osobą do ukończenia 16 roku życia pod karą grzywny. Jednocześnie należy pamiętać, aby sprzęt sportowy, z którego korzystają dzieci i młodzież był sprawny, sprawdzany przed każdym użyciem, a przede wszystkim dostosowany do umiejętności i wieku dziecka.
Ułatwieniem dla Państwa jest baza wypoczynku, w której można sprawdzić czy wypoczynek został zgłoszony do kuratorium. Baza wypoczynku znajduje się pod adresem wypoczynek.men.gov.pl
Szanowani Państwo,
zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest naszą wspólną troską, proszę zatem o skuteczne i przemyślane działania w tym zakresie.

Śląski Kurator Oświaty mgr Stanisław Faber

Boże Narodzenie 2012
„Jest taka miłość, która godzi ogień z wodą
i wolność taka, co własnej woli zamyka drogę;
jest taka radość, która pulsuje milczeniem
i pewność taka, co się upewnia nierozumieniem”


Święta Bożego Narodzenia to dobry czas na wzajemną serdeczność i życzliwość.
Życzymy, aby okres świąteczny upłynął Państwu w atmosferze rodzinnego ciepła.
Niech te niezwykłe dni staną się chwilą wytchnienia
od codziennych problemów i odnowienia tego, co w nas najlepsze.

100 - LECIE SZKOŁY NA MARCELU


FOTOGALERIA Z JUBILEUSZU 100 - LECIA SZKOŁY


Historia Szkoły

Historia Szkoły na Marcelu sięga 1912 roku. 1 kwietnia tegoż roku do użytku publicznego oddany zostaje budynek szkolny wybudowany dla dzieci z osiedla kopalnianego Marcel. Wówczas była to szkoła niemiecka z językiem wykładowym niemieckim. W szkole mieściło się wtedy osiem sal lekcyjnych i pracownia gospodarstwa domowego. Po uzyskaniu niepodległości pierwszym kierownikiem szkoły zostaje Władysław Linca. Od 1936 roku szkoła staje się ośmioklasową placówką szkolną. W czasie okupacji hitlerowskiej ponownie zmieniona zostaje w szkołę niemiecką. W 1943 roku budynek szkoły zostaje zaadoptowany na dom stałej opieki dla sześćdziesięciorga dzieci z terenów Rzeszy objętych bombardowaniem./więcej.../


Jubileusz 100 - lecia Szkoły na Marcelu

Niezwykłe i podniosłe wydarzenie miało miejsce w Radlinie 23 listopada br. Tego dnia odbyły się huczne obchody Jubileuszu Stulecia Szkoły na Marcelu, do których cała brać uczniowska wraz z kadrą pedagogiczną przygotowywała się pilnie już od dłuższego czasu. Uroczystość rozpoczął przemarsz pocztu sztandarowego z delegacjami klas, dyrekcją i nauczycielami spod szkoły na mszę świętą do Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W wygłoszonej homilii ksiądz proboszcz podkreślił fakt, jak ważne miejsce w życiu każdego zajmuje szkoła, pedagodzy, którzy po rodzicach kontynuują wychowanie i wykształcenie młodego człowieka. Punktem kulminacyjnym obchodów była akademia zorganizowana w Miejskim Ośrodku Kultury. Sala zgromadziła liczne grono przyjaciół szkoły, przedstawicieli miasta, wydziału edukacji, radnych powiatu, byłą kadrę pedagogiczną z dyrektorami Panią Marią Pędziałek i Panem Teodorem Piechą na czele. Nie zabrakło absolwentów nawet najstarszych roczników. Wyjątkowość i niecodzienność chwili podkreślały odświętne stroje zebranych, bukiety w dłoniach przybyłych. Raz po raz wyniosłą ciszę przerywały okrzyki radości witających się gości. Wstępne przemówienie Pani Dyrektor Aleksandry Sierny- absolwentki dostojnej Jubilatki- Szkoły na Marcelu, wywołało i łzy wzruszenia, i serdeczny uśmiech. Osobiste wyznania niejednego skłoniły do uruchomienia własnych wspomnień z lat młodzieńczych i refleksji nad nieubłaganie mijającym czasem./więcej.../

Przemówienie Pani Dyrektor Aleksandry Sierny

Szkoła przeżyła niezwykły dzień– NAJPIĘKNIEJSZY Jubileusz 100-lecia. Uroczystość ta zgromadziła kilka pokoleń nauczycieli, pracowników, uczniów, absolwentów i rodziców i gości. Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci, chociaż czas je porządkuje, to dodaje im blasku, a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je ponownie. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Każdy zakątek szkolnych korytarzy i sal lekcyjnych dzisiaj do nas przemawia, łączy bowiem przeszłość z teraźniejszością. Jubileusz szkoły jest najlepszą okazją do sięgnięcia w przeszłość, przywołania pamięci o zdarzeniach i ludziach, współtworzących świadectwo, którego zostaliśmy spadkobiercami. W ciągu 100 lat istnienia, Szkoła na Marcelu na trwałe wpisuje się w historię miasta i powiatu. Radlińska „Jedynka” przez te wszystkie lata nosiła różne miana: Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 22, Szkoła Podstawowa nr 1 i wreszcie Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza. Bez względu na nazwę, od wieku Szkoła jest świadkiem historii pisanej przez Nas wszystkich: uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, a także przyjaciół i rodziców. Każdy zostawił tu cząstkę swojego życia. /więcej.../

Podziękowania dla Darczyńców Szkoły na Marcelu

Życzenia dla naszej społeczności szkolnej z okazji jubileuszu

Konkursy przedmiotowe

Informujemy, iż do etapów rejonowych Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych z naszej szkoły zakwalifikowało się siedmioro uczniów. Są nimi: Karol Materzok z kl. 2b (geografia, chemia), Klaudia Kozioł z kl. 3a (biologia, język angielski), Jakub Woźnica z kl. 3b (geografia), Elżbieta Latocha, Anna Malina, Monika Szajthauer z kl. 3a (biologia) oraz Piotr Janicki z klasy 3b (chemia). Z ww. uczniami pracują: Bożena Wojaczek-Kałus (geografia), Ewa Szurchaj (chemia), Aleksandra Gwoździk (biologia) oraz Katarzyna Dylich (język angielski). Uczniom i ich opiekunom gratulujemy, życząc jednocześnie sukcesów w kolejnych etapach konkursowych zmagań . Dyrekcja Szkoły

ANDRZEJKOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ DRUŻYN 4-osobowych.

28 listopada 2012 r. w naszym gimnazjum rozegrany został międzyklasowy turniej piłki siatkowej. Zgłosiło się 11 drużyn, które reprezentowało 10 klas. Na boisku drużyny występowały w 4 osobowych składach, można było również mieć zawodników na zmianę. Pierwsza faza zawodów była fazą grupową rozegraną systemem każdy z każdym. W grupie A spotkały się zespoły klas: 1c chłopcy, 2a, 1c dziewczęta, 3d, 1b i 2d. W grupie B zespoły klas: 3f, 2b, 3e,1a, 1d

"Wspomnisz szkolne lata..."

14 października obchodzimy Dzień Edukacji, który tradycyjnie uczciliśmy uroczystą akademią. Tym razem przygotowaliśmy przedstawienie zatytułowane „Wspomnisz szkolne lata…”, w którym mogliśmy oglądać cztery sceny z życia szkoły na przełomie lat. Pierwsza scena przeniosła nas w lata dwudzieste XX wieku – była to inscenizacja fragmentu „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza – „Szkoła”. Występujący w niej chłopcy z klas 3b i 2c pięknie oddali charakter epoki i wyjątkowego dzieła kontrowersyjnego polskiego pisarza.

KOMUNIKAT

Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Radlinie informuje, że od 1 października 2012r. podwyższeniu uległo kryterium dochodowe uprawniające do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej z 351 zł na 456 zł. Tym samym o pomoc w formie posiłku w szkole mogą ubiegać się rodziny, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 912 zł.

XIV Rajd Radlińskich Gimnazjalistów

Jak co roku uczniowie klas pierwszych Gimnazjum nr 1 w Radlinie wzięli udział w kolejnym tym razem już XIV Rajdzie Radlińskich Gimnazjalistów na Magurkę Wilkowicką 909m n.p.m. Integracja zespołu klasowego w pierwszych klasach to naczelny cel rajdu. Współpraca w grupie w różnych warunkach, praca z mapą i orientacja w terenie, rozwiązywanie zadań na trasie, to tylko niektóre elementy tego wyjazdu.

Podsumowanie projektu grantowego „W życie z pasją – OKG Równać Szanse 2011”

17.11.2012 godz.16. 00 podsumowanie projektu grantowego
„W życie z pasją – OKG Równać Szanse 2011”.
W programie imprezy:
podsumowanie projektu,
wystawienie etiudy teatralnej pt. „Życie z pasją”,
wystawa zdjęć z projektu oraz spotkanie kuluarowe.
Realizatorzy: Stowarzyszenie „SZOK” i Młodzież wraz z instruktorami z Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie. Partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury, Urząd Miasta Radlin, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych. Patroni medialni: Tygodnik „Nowiny Wodzisławskie”, Biuletyn Miasta Radlin.

Pomaganie jest proste! Podziel się posiłkiem!

W dniach 28 i 29 września uczniowie Gimnazjum nr 1 w Radlinie jako wolontariusze uczestniczyli w ogólnopolskiej zbiórce żywności na terenie sklepów Kufland i Tesco w Wodzisławiu Śl. zorganizowanej przez Bank Żywości. Zebrana żywność (497kg) zostanie przekazana na rzecz Stowarzyszenia Charytatywnego „Rodzina”, gdzie zostanie rozdzielona między osoby najbardziej potrzebujące, żyjące na granicy minimum egzystencji, zagrożone wykluczeniem społecznym. Dziękuje wszystkim uczniom za poświęcony czas i okazaną pomoc.

STYPENDIA BURMISTRZA RADLINA

25 września na sesji Rady Miejskiej w Radlinie zostały wręczone stypendia uczniom radlińskich szkół za najwyższe wyniki w nauce. Stypendia są przyznawane na podstawie Uchwały Rady Miejskiej w Radlinie i mogą je otrzymać uczniowie klas VI szkół podstawowych oraz uczniowie klas III gimnazjum. Tegorocznymi naszymi stypendystami z Gimnazjum są: Klaudia Kozioł 2. Paweł Szemiel 3. Kamil Siennicki 4. Artur Nowak 5. Elżbieta Latocha 6. Mateusz Sobik Serdecznie gratulujemy rodzicom oraz młodzieży!

Sesja sprawozdawcza z realizacji projektu "W życie z pasją" w Urzędzie Miasta

18 września 2012r. uczestnicy projektu „ W życie z pasją” realizowanego przez Stowarzyszenie SZOK w ramach programu „Równać Szanse” dotowanego przez Polsko Amerykańską Fundację Wolności oraz Polską Fundację Dzieci i Młodzieży zorganizowali sesję sprawozdawczą w Urzędzie Miasta Radlin. Na spotkaniu pojawiła się m.in. Pani Burmistrz Barbara Magiera, Pani Naczelnik Halina Mizia, Pan Marek Gajda oraz Dyrektorzy radlińskich szkół. Gościliśmy również Pana Teodora Piechę, Pana Sebastiana Mosza oraz po dwóch uczniów z każdej szkoły, mających pasję. Sesja miała na celu częściowe podsumowanie projektu, ukazanie naszych działań oraz tego co dotychczas udało nam się zrobić. Projektowicze mieli okazję wykazać się swoimi zdolnościami prezentacyjnymi oraz przełamać swoje lęki przed występami publicznymi. Pan Piecha oraz Pan Mosz opowidzieli nam o swojej pasji, jaką są wędrówki po naszych pięknych, polskich górach. Przy kawie i herbacie mogliśmy zobaczyć prezentację multimedialną naszego projektu oraz porozmawiać o tym co się wydarzyło i co jeszcze dopiero nastąpi. Po części oficjalnej nadszedł czas na rozmowy i wywiady m.in. dla „Nowin Wodzisławskich”, które są naszym patronem. Praca pali nam się w rękach. Próby, przygotowania, podsumowania. Tak moglibyśmy opisać panujący okres w naszym projekcie. Przed nami najważniejsza cześć – zakończenie!

 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
Na stronę Gimnazjum nr 1 zaglądam:

Codziennie
Co kilka dni
Raz na kilka tygodni
Prawie wcale