Rok szkolny 2014/2015

Radosnych świąt

"Radości - przy każdym wigilijnym stole,
Szczęścia - z obcowania z ludźmi dobrej woli,
Nadziei - którą tak pięknie wyraża Betlejemska Stajenka”

Aby Święta były wyjątkowymi dniami w roku,
by choinka w każdych oczach zalśniła blaskiem,
by kolacja wigilijna wniosła w serca spokój,
a radość pojawiała się z każdym nowym brzaskiem.
Niech ten świąteczny czas będzie okazją do zadumy, ale i radości z rodzinnych spotkań.
Niech będzie wytchnieniem od codziennych zmagań i trosk, a nadchodzący Nowy Rok 2015 przyniesie dużo zdrowia, pogody ducha, pomyślności
oraz spełnienia wszystkich planów i zamierzeń.

Radosnych świąt...

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych
Pracownikom, Rodzicom oraz Uczniom
życzymy zdrowych, rodzinnych
i pełnych nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Niech świąteczny czas wypełniony
będzie pogodą ducha, radością, optymizmem
oraz życzliwością podczas spotkań przy świątecznym stole
w gronie rodziny i przyjaciół.


                                                                                Dyrekcja Gimnazjum

EDUKACYJNE "OSCARY" ROZDANE ...

23 czerwca 2015r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Radlinie odbyło się coroczne spotkanie władz Miasta podsumowujące rok szkolny 2014/2015. Podczas spotkania nagrodzono uczniów i nauczycieli, którzy zostali laureatami konkursów przedmiotowych i artystycznych oraz zawodów sportowych. Absolwentom klas szóstych szkół podstawowych oraz klas III gimnazjalnych wręczono również stypendia za wyniki w nauce.

Przyznane stypendia za wyniki w nauce:
Gimnazjum nr 1: Patrycja Droździel, Rafał Krogulec, Damian Nawrat

Laureaci konkursów przedmiotowych: Gimnazjum nr 1: Patrycja Droździel, Damian Nawrat, Karol Wundziński, Klaudiusz Lepich, Jakub Kloc, Marta Żmijewska

Laureaci konkursów artystycznych: Gimnazjum nr 1: Julia Rączka, Zespół teatralno-wokalny „Marceloki”

Wyróżnieni nauczyciele, instruktorzy i trenerzy: Gimnazjum nr 1: Justyna Sawicka, Aleksandra Gwoździk, Joanna Kurek-Bąk, Katarzyna Dylich, Sabina Mosz, Anna Węgrzynowska, Gabriela Kowalczuk, Wiesława Czogalik.

W kategorii „Najlepszy z najlepszych” nagrodę otrzymał Karol Wundziński!

Serdecznie gratulujemy!

Beskid Żywiecki

W dniach 21-22 czerwca odbyła się wycieczka do schroniska na Przegibku. Wyjazd zainicjowali trzecioklasiści, którzy w ten sposób chcieli pożegnać się z SKKT Watrą – ale tylko oficjalnie. Podróż pociągiem, przejście szlakiem ponad 25km, wspólne posiłki, piękna pogoda i niezapomniany pokój nr1 w schronisku na Przegibku- bezcenne. Postanowiłem nie opisywać szczegółowo tej fantastycznej, niezapomnianej wycieczki, zostawiając chwile, momenty i emocje w pamięci uczestników uchylając tylko rąbek tajemnicy...

W NAGRODĘ DO BRUKSELI

W dniach 19-23 czerwca 2015 roku, na zaproszenie pani Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, wyjechałam do Brukseli. Podczas pierwszego dnia miałam okazję zwiedzić zabytkową stolicę Belgii: Notre Dame du Sablon, Grand Place, starówkę ze stylowymi kamieniczkami i XV-wiecznym ratuszem, a także słynną fontannę nazywaną Maneken Pis. Kolejnego dnia udaliśmy się do Gandawy i Brugii. Brugia to flamandzka Wenecja, kraina czekolady i koronek. Ostatniego dnia pobytu, w towarzystwie pani Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, odwiedziliśmy Parlament Europejski, salę plenarną oraz parlamentarium, - nowoczesne, multimedialne centrum dla zwiedzających, w którym można zapoznać się z historią integracji europejskiej. Atmosfera była wspaniała, poznałam świetnych ludzi, a wrażenia na długo pozostaną w mojej pamięci.
Patrycja Droździel, uczennica Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie, laureatka konkursu literacko-historycznego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”

Przepisy Babci - Projekt Współpracy Międzynarodowej w ramach Projektu eTwinning.

W tym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w projekcie edukacyjnym, w ramach współpracy międzynarodowej szkół eTwinning. Tym razem, pod czujnym okiem pani Bogusławy Borowskiej oraz pani Anny Węgrzynowskiej do współpracy zaproszona została klasa 2a. Uczniowie tej klasy wraz ze swoimi greckimi kolegami, poprzez wykonanie rozmaitych zadań projektowych poznawali tajniki świata "babcinego gotowania". Projekt był dla uczniów niepowtarzalną szansą sprawdzenia wiedzy z języka angielskiego oraz wykazania się umiejętnościami informatycznymi. Szczegóły w poniższej Prezentacji POWER POINT. Zapraszamy do obejrzenia. Wszystkim zaangażowanym w projekt serdecznie dziękujemy za wszelkie pokłady energii i kreatywności.

34 Ogólnopolski Rajd Szlakami Jana Pawła II.

7 czerwca Szkolne Koło Krajoznawczo -Turystyczne „Watra” i KTG „Limba” z oddziału PTTK w Radlinie wzięło udział w corocznie organizowanym 34 Ogólnopolskim Rajdzie Szlakami Jana Pawła II. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy klasyczną drogą z doliny Rzyk -Jagódek, idąc czarnym szlakiem, by po ok. 1 h dotrzeć do schroniska zwanego "Schroniskiem na Leskowcu". Po dotarciu do schroniska uczestnicy wycieczki mogli chwilę odpocząć, zjeść dobry posiłek i przygotować się do Mszy św. Uroczysta Msza dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II sprawowana była przez ks. prał. Krzysztofa Ryszka, proboszcza bielskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. W modlitwach polecano Panu Bogu także dusze zmarłych już budowniczych i dobrodziejów tego górskiego sanktuarium z licznymi pamiątkami związanymi ze św. Janem Pawłem II. Po nabożeństwie rozstrzygnięto oficjalnie konkurs, w którym zajęliśmy I miejsce, otrzymując pamiątkowy puchar i dyplom. Wielka radość i zaskoczenie rajdowiczów radlińskich zostały zapisane na pamiątkowym zdjęciu robionym podczas wręczania pucharu. Później podeszliśmy przez przeł. Władysława Miodowicza na niedaleki Leskowiec 922m n.p.m., by odpoczywać na polanie i podziwiać otaczającą nas panoramę Beskidów. W tym dniu sięgała aż po Gorce i Beskid Wyspowy. Drogę powrotną urozmaiciliśmy schodząc szlakiem "Białych Serc" do Rzyk – Jagódek skąd wróciliśmy do Radlina.

Nasi posłowie Karol i Marta gośćmi burmistrz miasta Radlina

Jak już wspominaliśmy, dwoje uczniów Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie- Marta Żmijewska i Karol Wundziński, zostało posłami na Sejm Dzieci i Młodzieży. Sukces ten doceniony został przez radlińskie władze, które zaprosiły do urzędu młodzieżowych posłów wraz z dyrektorką szkoły p. Aleksandrą Sierny oraz opiekunem projektu, który wygrał konkurs do Sejmu p. Joanną Kurek-Bąk, w celu poznania młodych posłów i osobistego pogratulowania im. W spotkaniu, które odbyło się w poniedziałek 8 czerwca, udział wzięła burmistrz miasta Radlina p. Barbara Magiera wraz ze swoim zastępcą p. Zbigniewem Podleśnym i naczelnikiem wydziału edukacji i spraw społecznych p. Haliną Mizią. Karol i Marta otrzymali listy gratulacyjne oraz upominki z rąk radlińskich władz, a także podzielili się z zebranymi swoimi wrażeniami z wizyty w Sejmie.

Posłanka Marta Żmijewska i poseł Karol Wundziński na posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży

W dniu 1 czerwca 2015r. odbyło się posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wśród 460 posłów znalazło się dwoje uczniów Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie -posłanka Marta Żmijewska oraz poseł Karol Wundziński. Tegorocznym obradom przyświecało hasło „Miejsca młodych- jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież”. Dwudniowa praca w parlamencie młodych posłów uwieńczona została podjęciem uchwały. Marta i Karol przy okazji obrad Sejmu mieli przyjemność poznać panią Premier Ewę Kopacz, Marszałka Sejmu RP pana Radosława Sikorskiego oraz wicemarszałków: panią Elżbietę Radziszewską, panią Wandę Nowicką, pana Jerzego Wenderlicha, a także Rzecznika Praw Dziecka pana Marka Michalaka, Minister Edukacji Narodowej panią Joannę Kluzik- Rostkowską, Ministra Pracy i Polityki Społecznej pana Władysława Kosiniaka- Kamysza i innych polityków. Przypomnijmy, iż projekt Karola i Marty zwyciężył w konkursie, dzięki czemu mogli oni w nagrodę wziąć udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży.

VIII TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR PRZECHODNI

W dniach od 25 do 29 maja w naszej szkole odbył się turniej piłki nożnej o puchar przechodni. Do turnieju zgłosiło się 8 drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy. W fazie grupowej rywalizacja była bardzo zacięta, a losy zwycięstwa ważyły się do ostatnich minut. Mecze półfinałowe stały na bardzo wysokim poziomie sportowym, każda drużyna zaprezentowała olbrzymie zaangażowanie i wysokie umiejętności. W finale zmierzyły się klasy IIIc i IIc. W każdym turnieju mecze dostarczały wielu emocji, ale tego roczny finał zasługuje na miano najlepszego meczu w dotychczasowych turniejach. Drużyny zaprezentowały niezwykle wysoki poziom sportowy, wiele ciekawych akcji, wymian podań i piękne bramki. Na 1 min do końca finału klasa IIIc prowadziła 2:0 wydawało się że nic już nie może odebrać im zwycięstwa, ale dobra postawa młodszych kolegów pokazała że dopóki nie ma ostatniego gwizdka i gra się do końca to wszystko jest możliwe. Pierwszą bramkę na 2:1 po ładnej akcji zespołowej strzelił Kacper Powiecko i w ostatniej akcji finału piękną indywidualną akcją popisał się Irek Węgrzyk i doprowadził do wyrównania. W dogrywce lepsi okazali się uczniowie klasy IIIc, a bramkę na wagę pucharu

"Pieluszka dla Maluszka"

W miesiącu maju była przeprowadzona akcja wspierająca najmłodszych pt. "Pieluszka dla Maluszka". W wyniku tej pomocy, uczniowie klas pierwszych i drugich zebrali 250 złotych, natomiast klasy trzecie przekazały trzy opakowania pampersów. za wszystkie pieniądze zostały zakupione pampersy dla maluszków, które zostały przekazane do punktu zbiorczego w Szkole Podstawowej nr 4 w Radlinie. Wyrażamy gorące podziękowania dla uczniów i rodziców, którzy tak chętnie włączyli się w tę akcję.

Szkolny rajd rowerowy

16 maja, w sobotni ciepły poranek, grupa gimnazjalistów wyruszyła na rajd rowerowy, zorganizowany przez samorząd uczniowski. Dziesięciu ochotników, pod opieką pani Salamon i pani Manderli, przemierzyło tereny Głożyn i Wodzisławia. Pierwszy postój miał miejsce przy leśnej baszcie, zwanej „romantyczną”, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcia. Mijając piękne widoki, wzdłuż leśnych ścieżek i okolicznych pól, dotarliśmy do Studzienki Jankowickiej. Tam spędziliśmy trochę czasu na dobrej zabawie z piłką i badmintonem. Wszyscy cało i zdrowo dojechaliśmy do miejsca rozwiązania wycieczki. Trasa liczyła około 25km.

Spotkanie Dziennikarskiego Koła Naukowego z europosłem Bolesławem Piechą

Za nami kolejna już konferencja Dziennikarskiego Koła Naukowego uczniów Gimnazjum nr 1 w Radlinie, prowadzonego przez panią Joannę Kurek-Bąk. Tym razem gościem młodych dziennikarzy był minister zdrowia w latach 2005- 2007, a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego pan Bolesław Piecha. Podczas trwającej blisko dwie godziny konferencji uczniowie- dziennikarze zadawali panu posłowi wiele pytań dotyczących zarówno Parlamentu Europejskiego, Sejmu i Senatu RP, jak również jego poglądów na różne kwestie społeczne. Nad całością dyskusji czuwała Karol Wundziński z klasy 3a. Panu posłowi jeszcze raz dziękujemy za przyjęcie zaproszenia oraz za mile spędzony czas!

Karol Wundziński laureatem konkursu wiedzy o Sejmie

W dniu 29.04.2015 r. w Zespole Szkół w Rydułtowach odbył się konkurs wiedzy o Sejmie, nad którym honorowy patronat objął Pan Marszałek Sejmu RP Radosław Sikorski. Współorganizatorem spotkania była Kancelaria Sejmu oraz Poseł na Sejm RP Krzysztof Gadowski. Wśród trzech laureatów, którzy otrzymali nagrodą główną- wyjazd do Warszawy celem zwiedzania miasta i Sejmu, znalazł się uczeń naszej szkoły Karol Wundziński z 3a. Wygrana ta jest trzecim już w tym roku sukcesem Karola w konkursach o tematyce polityczno- społecznej. Przypominamy bowiem, iż Karol jest tegorocznym laureatem wojewódzkiego konkursu wiedzy o społeczeństwie oraz posłem na Sejm Dzieci i Młodzieży. Karolowi serdecznie gratulujemy!

SKKT na szczycie Czantorii Wielkiej

18 kwietnia wyruszyliśmy na kolejną górską wycieczkę rozpoczynającą wiosenny sezon 2015r. O godz. 8.00 wyjechaliśmy z Radlina i około 9.30 byliśmy już w Ustroniu. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy z doliny potoku Roztoka przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego – Poniwiec. Z tego miejsca, idąc za znakami niedawno powstałej ścieżki rycerskiej, rozpoczęliśmy spacer. Po ok. 30 min dotarliśmy do siodła pomiędzy Wielką i Małą Czantorią. Niestety, pogoda w tym dniu nie przypominała wiosennej, lecz bardziej zimową. W oddali było można zauważyć oszronione szczyty wierzchołka Czantorii, gdzieniegdzie leżał śnieg, a na dodatek wiał silny wiatr i pod szczytem prószył śnieg. Mimo trudnych warunków turystycznych widoczność była bardzo dobra i można było zauważyć szczyty oddalone o kilkadziesiąt kilometrów. Po dotarciu do schroniska na Czantorii oczywistym był odpoczynek w ciepłym i suchym miejscu. Tu zjedliśmy drugie śniadanie, wypiliśmy gorącą czekoladę i herbatę i nabraliśmy sił przed dalszą wędrówką.

NASI UCZNIOWIE WOLONTARIUSZAMI AKCJI „ŻONKILE”

W 72. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim młodzież Gimnazjum nr 1 w Radlinie włączyła się w społeczno-edukacyjną akcję „Żonkile”. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku, 19 kwietnia składał żółty bukiet pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Żonkile to symbol nadziei, szacunku, a przede wszystkim Pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. W ciągu tygodnia uczniom klas pierwszych i drugich udało się przygotować prawie 500 papierowych żonkili, które wolontariusze z klasy 3a ( Paulina Koczy, Karol Wundziński, Szymon Marszałek, Mateusz Moskała i Marek Bednorz) rozdawali po Mszy św. parafianom, a w poniedziałek radlińskim urzędnikom. Patronat nad udziałem szkół w akcji ŻONKILE 2015 objął Minister Edukacji Narodowej.

Uczniowie naszej szkoły: Karol Wundziński i Marta Żmijewska posłami XXI Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Miło nam poinformować, iż dwoje uczniów naszej szkoły, tj. Karol Wundziński z 3a oraz Marta Żmijewska z 3c, zostali posłami XXI Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wykonany przez Karola i Martę (pod opieką p. Joanny Kurek-Bąk) projekt został wyłoniony spośród 528 innych prac( relacja dostępna jest na stronie Sejmu Dzieci i Młodzieży). Tym samym Karol i Marta 1 czerwca 2015r. wezmą udział w obradach Sejmu w Warszawie Młodym posłom gratulujemy! mgr Joanna Kurek-Bąk

Nasi uczniowie na gali laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych

16 kwietnia 2015 r. o godz. 11.30 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się gala laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych zorganizowanych dla uczniów gimnazjów z województwa śląskiego w roku szkolnym 2014/2015. W tym gronie znaleźli się dwaj uczniowie naszego gimnazjum: Klaudiusz Lepich oraz Karol Wundziński. Klaudiusz został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego (opiekun p. Katarzyna Dylich), natomiast Karol sięgnął po tytuł w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Wiedzy o Społeczeństwie (opiekun p. Joanna Kurek-Bąk). Laureatom konkursów wręczono listy gratulacyjne śląskiego kuratora oświaty oraz JM Rektora UŚ. W gali uczestniczyli wicekurator oświaty mgr Tadeusz Żesławski, dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. dr hab. Czesław Martysz oraz posłanka VII kadencji Sejmu RP Pani Krystyna Szumilas.

KATYŃ- PAMIĘTAMY

„Człowiek nie może pozwolić,
żeby prawda została wydarta
pod pozorem niczym nieograniczonej wolności,
nie można zagubić w sobie krzyku sumienia,
jako głosu Prawdy, która go przerasta,
ale która jednocześnie czyni go człowiekiem
i stanowi o jego człowieczeństwie”
Jan Paweł II


Tymi słowami uczniowie klasy 3 a rozpoczęli audycję z okazji 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Zbrodnia katyńska to wymordowanie przez NKWD blisko 22 tysięcy Polaków. W tej liczbie znaleźli się jeńcy wojenni, wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku oraz osoby cywilne przetrzymywane w obozach i więzieniach na Ukrainie i Białorusi. Ofiarą padli obywatele, będący elitą narodu, stanowiący jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Młodzi ludzie przypomnieli o roli PAMIĘCI – pamięci o tych, którzy nie polegli w równej walce, lecz zostali skrytobójczo zamordowani strzałem w tył głowy. Jedną z ofiar Zbrodni Katyńskiej był Józef Polnik- urodzony w Radlinie i zamordowany w 1940 roku w Twerze. Na dziecińcu naszej szkoły, pod Dębem Pamięci, uczniowie zapalili znicze i złożyli kwiaty, przypominając, że „ Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”.

Julia Rączka laureatką II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Piosenki "Polak w Europie"

Jest nam niezwykle miło poinformować, że Julia Rączka, uczennica kl. 2a, została laureatką II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Piosenki "Polak w Europie". Konkurs zorganizowany został przez I Liceum Ogólnokształcące w Wodzisławiu Śląskim, przy ścisłej współpracy z posłem na Sejm-dr. Janem Olbrychtem, starostą powiatu wodzisławskiego - Tadeuszem Szkatułą oraz Katedrą Międzynarodowych Studiów Polskich, UŚ Katowice. Julia oczarowała swym wykonaniem wszystkich jurorów, którzy zwrócili uwagę nie tylko na piękno wykonania piosenki, ale również na jej dojrzałą interpretację. Julce życzymy dalszych sukcesów, nie tylko wokalnych.

Gram i Zdam – nowa gra edukacyjna dostępna bezpłatnie

Uczniowie od teraz mogą weryfikować swoją wiedzę w każdej chwili i w dowolnym miejscu, dzięki nowej odsłonie gry Gram i Zdam. Jest to pierwsza w Polsce edukacyjna gra społecznościowa przygotowująca do egzaminów. Propozycja jest skierowana do osób, które przygotowują się do egzaminu maturalnego, gimnazjalnego lub sprawdzianu szóstoklasisty. Nowa gra to połączenie przyjemnego z pożytecznym – z jednej strony uczeń ma do dyspozycji rozrywkę w atrakcyjnej i nowoczesnej oprawie, a z drugiej– co najważniejsze – weryfikuje swoją wiedzę.

Gram i zdam

Patrycja Droździel laureatką VI Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”

27 marca 2015 roku w sali nr 1 Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie VI Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Organizatorem wydarzenia była Jadwiga Wiśniewska- poseł do Parlamentu Europejskiego. Patronat naukowy nad konkursem sprawuje IPN w Katowicach. Spośród 350 prac literackich wyłoniono trzy najlepsze. Laureatką II miejsca została Patrycja Droździel, uczennica klasy 3 a Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie i w nagrodę wyjedzie do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Czytaj więcej...

Wielkanocna Zbiórka Żywności

W ramach zbiórki żywności firmowanej przez Śląski Bank Żywności, w dniach 20-21 marca Towarzystwo Charytatywne „Rodzina” zorganizowało akcję w ramach Wielkanocnej Zbiórki Żywności w sieci handlowej Kaufland oraz Tesco w Wodzisławiu Śląskim. Za zgodą Pani Dyrektor Aleksandry Sierny uczniowie naszej szkoły: Monika Pustelny, Sandra Wawrzyńczyk, Jessica Skorzysko, Wiktoria Olszyna, Gabriela Tomecka, Wioletta Grzeszczak, Dominik Szczyrba, Kacper Czubak, Sandra Dolecka, Nikol Krawczyk, Agata Żelazny, Julia Weiss, Weronika Rymer, Sandra Brzezinka, Julia Selwa, Zając Katarzyna, byli wolontariuszami tejże akcji. Razem zebraliśmy 281 kg żywności. Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor oraz naszych podopiecznych za poświęcony czas. B. Borowska

Patrycja Droździel – finalistką VI Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczennica naszej szkoły – Patrycja Droździel – została finalistką VI Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu” organizowanego przez Panią Poseł Jadwigę Wiśniewską. W imieniu Pani Poseł Patrycja została zaproszona wraz z opiekunem na uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu, które odbędzie się 27 marca w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Patrycji oraz opiekunowi pani Justynie Sawickiej bardzo serdecznie gratulujemy

III Etap Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych – podsumowanie etapu finałowego

Nie ukrywamy, że w ostatnich dniach z ogromnym podekscytowaniem czekaliśmy na wyniki finałowego etapu konkursów przedmiotowych. Z prawdziwą radością i dumą przedstawiamy ostateczne wyniki:

1. Klaudiusz Lepich (3a) – Laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego,
opiekun p. Katarzyna Dylich.
2. Karol Wundziński (3a) - Laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Wiedzy o Społeczeństwie ,
opiekun p. Joanna Kurek-Bąk.
3. Damian Nawrat (3b) - Finalista Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii,
opiekun p. Aleksandra Gwoździk.
4. Jakub Kloc (3a) – Finalista Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Fizyki,
opiekun p. Sabina Mosz.

Laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego jest zwolniony z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego. Zwolnienie z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego jest równoznaczne z uzyskaniem z danego zakresu najwyższego wyniku. Zwolnienie z części trzeciej egzaminu gimnazjalnego ( język obcy nowożytny ) jest równoznaczne z uzyskaniem z tej części egzaminu gimnazjalnego najwyższego wyniku na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Wszystkim uczniom oraz nauczycielom bardzo serdecznie gratulujemy !!!

II MIEJSCE KAROLA WUNDZIŃSKIEGO W POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM

10 marca 2015 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śl. odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski pod hasłem „Już taki jestem...” Jego głównym celem jest krzewienie kultury żywego słowa oraz propagowanie literatury pięknej wśród młodzieży gimnazjalnej. KAROL WUNDZIŃSKI, uczeń klasy 3a, zajął II miejsce i będzie reprezentował powiat wodzisławski w Rejonowym Konkursie Recytatorskim „Słońce, słońce i życie” w Bielsku-Białej. Karol zaprezentował utwór Zbigniewa Herberta „Pan Cogito o cnocie” oraz fragment książki Nancy H. Kleinbaum „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”. Przypomniał o ważnej wartości- cnocie, która we współczesnym świecie „odchodzi do lamusa”. Jest jak „stara panna w okropnym kapeluszu Armii Zbawienia, od której wionie zapach naftaliny”. W swoim wystąpieniu odwołał się również do horacjańskiej filozofii „Carpe diem”. Gratulujemy Karolowi i życzymy dalszych sukcesów.

Englishs a piece of cake! Język angielski? Nic prostszego!

Z wielką radością i dumą pragniemy poinformować, że uczeń klasy 3 a Klaudiusz Lepich, zdobył pierwsze miejsce w II Powiatowym Konkursie z Języka Angielskiego, zorganizowanym przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim, II Liceum Ogólnokształcące w Wodzisławiu Śląskim, Gimnazjum nr 3 Mistrzostwa Sportowego w Wodzisławiu Śląskim oraz Gimnazjum w Pszowie, pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Wodzisławskiego - pana Tadeusza Skatuły.

Klaudiusz Lepich finalistą VI Powiatowego Konkursu Informatyczno - Elektronicznego

5 marca odbyły się eliminacje do VI Powiatowego Konkursu Informatyczno-Elektronicznego organizowanego przez Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim. Celem konkursu jest rozwijanie wśród uczniów gimnazjum zainteresowania wiedzą informatyczno - techniczną, podnoszenie poziomu kultury technicznej oraz zainteresowanie dalszym kształceniem w zakresie technologii informacyjnej. Wzięło w nich udział 112 uczniów, z których do ścisłego finału zakwalifikowało się tylko 12 gimnazjalistów. Wśród finalistów konkursu znalazł się uczeń naszego gimnazjum Klaudiusz Lepich z klasy 3 a. Serdecznie gratulujemy uzyskanego wyniku i życzymy dalszych sukcesów.

Mamy nowy zarząd samorządu uczniowskiego

25 lutego w naszej szkole odbyły się wybory przewodniczącego samorządu uczniowskiego. Kadencja trwa jeden rok: od lutego do lutego. Kandydowały trzy osoby z klas pierwszych i drugich: Małgorzata Duda, Jakub Winsławski oraz Patrycja Zbyrowska. Kandydaci zaprezentowali przed wszystkimi uczniami swój program wyborczy, a najskuteczniejsza okazała się Patrycja z klasy 2b, która od tego momentu pełni zaszczytną funkcję przewodniczącej samorządu. Pozostali kandydaci zasilają grono zarządu ( Jakub jako wiceprzewodniczący, Małgosia jako sekretarz). Teraz pozostaje im tylko spełnić obietnice wyborcze, do czego zabrali się z wielkim zapałem

Dzień otwarty

GIMNAZJUM NR 1 IM. ADAMA MICKIEWICZA W RADLINIE
rozpoczęło nabór na rok szkolny 2015/2016
W związku z tym szkoła organizuje

DZIEŃ OTWARTY
dla RODZICÓW oraz UCZNIÓW klas szóstych

Na spotkaniu przedstawimy Państwu
pełną ofertę szkoły, wymagane dokumenty,
zasady rekrutacji do klas z rozszerzonym programem nauczania.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

4 marca 2015r.( środa), godz. 17:00

Gimnazjum nr 1 w Radlinie
ul. Makuszyńskiego 17, 44-310 Radlin,
tel. 032 455 84 43

Powiatowe zawody w łyżwiarstwie szybkim

2 marca 2015 r. na pszowskim lodowisku odbyły się powiatowe zawody w łyżwiarstwie szybkim. Na starcie stawiło się 7 drużyn zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców. Pierwszą rundę zawodów stanowił przejazd dwóch okrążeń lodowiska, w drugiej - dziewczęta pokonywały 3 okrążenia a chłopcy 4. Po pierwszej rundzie dziewczynki uplasowały się na piątej pozycji z niewielką, sekundową stratą do miejsca czwartego i około 2,5 sek. straty do miejsca trzeciego. Chłopcy spisali się znakomicie i po pierwszym przejeździe zajęli 3 pozycję. O ile pierwszy przejazd był sprawdzianem szybkości, drugi był sprawdzianem wytrzymałości. Dziewczęta walcząc z drużyną zajmującą 6 pozycję utrzymały swoją piątą lokatę. Chłopcy, niestety, nie mieli tyle szczęścia - po dwóch niezwykle pechowych upadkach spadli na najbardziej nielubiane przez sportowców czwarte miejsce. Na szczególne wyróżnienie zasługują Sandra Skulska z kl. 2a, która swoje czasy z ubiegłego roku kolosalnie poprawiła i pojechała czasowo na poziomie chłopców - oraz debiutująca w tym roku pierwszoklasistka Magdalena Tomecka z kl. 1b.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami są w tym roku także Microsoft i Facebook. Wydarzenie zostało objete honorowym patronatem przez Joannę Kluzik-Rostkowską, Minister Edukacji Narodowej, prof. Lenę Kolarską-Bobińską, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Andrzeja Halickiego, Ministra Administracji i Cyfryzacji, Magdalenę Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. W ramach DBI młodzież naszego gimnazjum zaprojektowała komiksy dotyczące niebezpiecznych sytuacji w sieci Internet, przygotowała gazetkę ścienną. Prace uczniów zostaną umieszczone na szkolnej stronie www.

Bez lęku wysokości…

2 lutego uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Radlinie postanowili aktywnie i trochę ekstremalnie spędzić czas wolny wspinając się na sztucznej ściance wspinaczkowej CW Cechownia w Niedobczycach. Grupa składająca się z 16 uczniów pod profesjonalną opieką instruktora Mateusza Czempiela zapoznała się z podstawami wspinaczki. Uczniowie poznali podstawowe ćwiczenia rozgrzewkowe, podstawowy sprzęt wspinaczkowy nauczyli się kilku węzłów i mogli obdarzyć się 100% zaufaniem podczas wspinania na 8m ścianie. Poznali wspinaczkę bez asekuracji- buldering z tzw. crash padami, czyli miękkimi materacami, które zwiększają bezpieczeństwo podczas odpadnięcia. Uczniowie w tym dniu mogli sprawdzić swoje siły nie tylko fizyczne, ale również odporność psychiczną, która we wspinaczce odgrywa taka sama rolę jak siła fizyczna.

II Etap rejonowy Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych - podsumowanie

W dniach od 15 do 23 stycznia przeprowadzono II etap rejonowy konkursów przedmiotowych. Ogromnie miło nam zakomunikować, iż 4 naszych uczniów zakwalifikowało się do III etapu wojewódzkiego, z czego jesteśmy bardzo dumni. Oto jak przedstawia się podsumowanie po II etapie rejonowym.
Język angielski
Klaudiusz Lepich kl. III A - opiekun Pani Katarzyna Dylich

Fizyka
Jakub Kloc kl. III A - opiekun Pani Sabina Mosz

Biologia
Damian Nawrat kl. III B - opiekun Pani Aleksandra Gwoździk


Wiedza o społeczeństwie
Karol Wundziński kl. III A - opiekun Pani Joanna Kurek - Bąk

Wszystkim uczniom oraz nauczycielom bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy już tylko tytułów laureatów po ostatnim etapie wojewódzkim!

Konkurs „Projekt z klasą”

Miło nam poinformować, że biorąc udział w konkursie „Projekt z klasą” nasza szkoła znalazła się w elitarnym gronie placówek, które w szczególny sposób dbają o rozwijanie umiejętności kluczowych swoich uczniów i została uhonorowana tytułem „Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła”.
To znak, że szkoła:
podchodzi do edukacji sposób nowoczesny,
jest otwarta na uczniowskie inicjatywy,
tworzy dobre warunki do rozwijania pasji i wspierania talentów,
poprzez wspieranie pracy metodą projektu kształtuje umiejętności i postawy niezbędne do funkcjonowania w życiu społecznym (m.in. współpraca, planowanie, odpowiedzialność),
jest atrakcyjna dla rodziców, którzy poszukują dla swoich dzieci szkoły inspirującej i twórczej.

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz

„Nie sposób zrozumieć dzisiejszej Europy bez poznania Auschwitz.
Nie można bez Auschwitz zrozumieć dzisiejszego człowieka.
Hasło „nigdy więcej” nie przebrzmiało i każde pokolenie musi pojąć ciężar wyzwania, jakie stawia pamięć”.Uczniowie naszej szkoły mają świadomość, jak ważne jest „pielęgnowanie pamięci”o ofiarach zbrodni ludobójstwa i ludziach, którzy z narażeniem życia ratowali prześladowanych. W Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu oraz 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie włączyli się w obchody upamiętniające zbrodnię dokonaną na narodzie żydowskim podczas II wojny światowej.

Koncert Kolęd Międzynarodowych

W piątek 16 stycznia 2015r. dwie uczennice z naszego Gimnazjum Aleksandra Kozieł i Julia Rączka wzięły udział w Koncercie Kolęd Międzynarodowych zorganizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach. Dziewczyny pięknie wykonały utwory świąteczne w j. niemieckim i w j. angielskim. Koncert miał na celu pielęgnowanie tradycji bożonarodzeniowych związanych ze wspólnym śpiewaniem kolęd w różnych językach, zwiększenie motywacji uczniów do nauki j. obcych oraz integrację środowiska lokalnego. W.Wojak

I miejsce w Przeglądzie Widowisk Bożonarodzeniowych Radlińskie Betlejki 2015

Z ogromną radością informujemy, iż w tegorocznym Przeglądzie Widowisk Bożonarodzeniowych Radlińskie Betlejki 2015 nasza szkoła zajęła I miejsce w kategorii gimnazja. Gratulujemy w szczególności uczniom występującym oraz paniom G. Kowalczuk i W. Czogalik. Z ogromną dumą pragnę podziękować młodzieży, która przygotowała przepiękny spektakl oraz uczniom, którzy pomogli w organizacji przeglądu ( konferansjerom oraz pomocy technicznej) - zebrali oni wiele pochwał od organizatorów oraz szkół biorących udział w konkursie.
SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Insta.Ling - skuteczna nauka słówek

Od września 2014 r. nasza szkoła bierze udział w innowacyjnym sposobie nauczania słownictwa z języka angielskiego. Wchodząc na stronę www.instaling.pl uczniowie, pod nadzorem nauczyciela, utrwalają poznane na zajęciach słownictwo. Dzięki regularnemu korzystaniu z tejże platformy, otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające nasze zaangażowanie w ten innowacyjny sposób nauczania. III edycja dobiega już końca, ale nasi uczniowie zgłaszają chęć kontynuowania nauki w IV edycji.
Insta.Ling - skuteczna nauka słówek

Zebrania klasowe

Serdecznie zapraszamy Państwa na śródroczne zebrania klasowe,
podczas których przedstawione będą m. in. efekty pracy uczniów
w pierwszym półroczu roku szkolnego 2014/2015.
Rodzice uczniów klas drugich i trzecich zapoznani będą z wynikami próbnych egzaminów gimnazjalnych.

Harmonogram

19 stycznia 2015r.godz. 17.00
kl. 1a - wych. p. Sabina Mosz -sala nr 17,
kl. 1b - wych. p. Agnieszka Lis - sala nr 7,
kl. 1c - wych. p. Izabela Karczmarzyk - sala nr 3,
kl. 2e - wych. p. Bożena Wojaczek-Kałus - sala nr 9.

20 stycznia 2015r.godz. 17.00
kl. 1d - wych. p. Dawid Dylich - sala nr 1,
kl. 2a - wych. p. Wioletta Wojak - sala nr 3,
kl. 2b - wych. p. Elwira Menżyk - sala nr 5,
kl. 2c - wych. p. Wiesława Czogalik - sala nr 10,
kl. 2d - wych. p. Aleksandra Gwoździk - sala nr 19,
kl. 3a - wych. p. Justyna Sawicka - sala nr 4,
kl. 3b - wych. - p. Katarzyna Manderla - sala nr 6,
kl. 3c - wych. p. Gabriela Kowalczuk - sala nr 2,
kl. 3d - wych. p. Ewa Szurchaj - sala nr 15,
kl. 3e - wych. p. Joanna Otlik - sala nr 9.

I konferencja prasowa młodzieży Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Radlinie

Za nami już pierwsza konferencja prasowa młodzieży naszego gimnazjum. W piątek 12 grudnia grupa uczniów z klas drugich i trzecich gościła u burmistrz miasta Radlina pani Barbary Magiery. Konferencja poświęcona została kwestii funkcjonowania gminy jako podstawowej jednostce samorządu terytorialnego w Polsce. Dziennikarze, w role których wcielili się uczniowie naszego gimnazjum, zadawali pani burmistrz pytania dotyczące zarówno miasta Radlina jak i życia zawodowego pani B. Magiery, która sprawuje swą funkcję nieprzerwanie od 1997 r. Podczas trwającej 90 minut konferencji prasowej uczniowie uzyskali odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, takich jak: jakie były początki Radlina po odłączeniu się od Wodzisławia, jaka jest wysokość budżetu naszego miasta, planowane inwestycje w najbliższym czasie.

Z wizytą na I sesji nowej Rady Miasta Radlina

27 listopada w Urzędzie Miasta Radlina miało miejsce zaprzysiężenie nowowybranych radnych naszego miasta, a także organu władzy wykonawczej w gminie- burmistrza. Całość ceremonii miała przyjemność obserwować grupa uczniów Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie wraz ze swym opiekunem p. Joanną Kurek-Bąk (nauczycielem wiedzy o społeczeństwie). Po zaprzysiężeniu uczniowie mogli również przyglądać się procedurze wyboru przewodniczącego Rady Miasta oraz jego zastępcy. Ponadto, młodzież miała także przyjemność osobiście poznać burmistrz Radlina p. B. Magierę, jej zastępcę- p. Z. Podleśnego, nową przewodniczącą rady- p. G. Chromik oraz jej zastępcę- p. P. Hetmana.

„Zostać przedsiębiorczym”

W ramach programu „Zostać przedsiębiorczym” grupa naszych uczniów zainicjowała projekt pomocowy na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Rybniku. Projekt trwa od listopada 2014r. do końca maja 2015r., a w ramach jego realizacji zaplanowaliśmy zbiórki karm dla zwierząt na terenie naszej szkoły oraz na terenie pobliskich supermarketów. Przygotowując własnoręcznie plakaty na temat trudnej sytuacji bezdomnych zwierząt, rozpropagowaliśmy projekt na terenie naszego gimnazjum. Pierwszy etap mamy już za sobą, a zakończyliśmy go wycieczką do schroniska z darami – karmą dla psów i kotów. Potrzeby placówki są bardzo duże, gdyż liczba podopiecznych to: 200 psów i kilkanaście kotków. Apelujemy również w tym miejscu

„Szlachetna paczka…”

SZLACHETNA PACZKA to projekt, który pomaga potrzebującym w taki sposób, aby sami zaczęli radzić sobie w życiu. Od 14 lat jednoczy Polaków wokół idei mądrego pomagania. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc dla rodzin w potrzebie, a pomostem między nimi są SuperW, czyli wolontariusze Paczki. Ciepły szlafrok, lodówka czy buty na zimę dla dzieci, mają wielką wartość dla obdarowanych. Jednak w Paczce to nie rzeczy są najważniejsze. Największym prezentem dla żyjących w zapomnieniu jest świadomość: „Ktoś o mnie pamięta, ktoś we mnie wierzy”. Dlatego Paczka jest impulsem dla tych, którzy mierzą się z trudnościami. Ma być impulsem do dalszej walki o poprawę swojego losu, bo czasem rodzinom, do których docieramy, właśnie najbardziej brakuje uwagi od drugiego człowieka i wiary, że coś się może zmienić.

Radlińskie obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza

5 grudnia 2014 r. Ośrodek Pomocy Społecznej w Radlinie już po raz ósmy organizował radlińskie obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Po raz kolejny wyróżnionym wolontariuszem została pani Bogusława Borowska – nasza nauczycielka języka angielskiego. Pani Bogusia po pracy w szkole dodatkowo angażuje się w pomoc dzieciom w nauce, organizację gier i zabaw dla dzieci czy też w pomoc przy wszelakich imprezach środowiskowych organizowanych przez OPS Radlin. Serdecznie gratulujemy tak zaszczytnego wyróżnienia za zaangażowanie się w sprawy społeczności lokalnej jak i chęć pomocy drugiej osobie! Niech postawa pani Bogusi będzie dla nas przykładem! Więcej szczegółów:OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W RADLINIE

Zbiórka żywności

W ramach zbiórki żywności firmowanej przez Śląski Bank Żywności, w dniach 28-29.11 tego roku Towarzystwo Charytatywne „Rodzina” zorganizowało akcję w ramach Świątecznej Zbiórki Żywności w sieci handlowej Kaufland oraz Tesco w Wodzisławiu Śląskim. Za zgodą Pani Dyrektor Aleksandry Sierny uczniowie naszej szkoły byli wolontariuszami tejże akcji: Karolina Mikeska, Sandra Dolecka, Agata Żelazny, Julia Weiss, Kinga Baron, Anna Macek, Paulina Koczy, Martyna Kściuczyk, Marta Gaszka, Julia Misala, Klaudia Wolski, Klaudia Naczyńska, Monika Sperka, Natalia Mężyk, Patrycja Droździel oraz Wiktoria Wiśniewska. Razem zebraliśmy 607 kg żywności. Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor oraz naszych podopiecznych za poświęcony czas. B. Borowska

Dzień Patrona Szkoły

27 listopada tradycyjnie w naszej szkole odbyła się uroczystość kończąca obchody Dni Patrona Adama Mickiewicza. Imprezę rozpoczęła Pani Dyrektor Aleksandra Sierny, przypominając, że Święto Szkoły jest dobrą okazją, aby zaprezentować talenty naszych uczniów. Członkowie koła teatralnego, prowadzonego przez panie Justynę Sawicką oraz Izabelę Salamon, przedstawili inscenizację II części „Dziadów” Adama Mickiewicza, wprowadzając nas w mroczny, listopadowy nastrój. Wiele emocji wzbudził moment nagrodzenia laureatów konkursów związanych z twórczością patrona. Pierwszy z nich to konkurs recytatorski, w którym uczniowie przedstawiali interpretację poezji naszego wieszcza. W drugim mieli za zadanie wykazać się wiedzą z życia i twórczości Mickiewicza. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, bony na nagrody książkowe oraz słodycze. Po części oficjalnej rozpoczął się wspomniany już festiwal talentów.

Głosujmy na projekt!

W imieniu społeczności szkolnej Gimnazjum nr 1 w Radlinie bardzo serdecznie prosimy o oddawanie głosu na projekt:
"Jesteś zarażony chęcią ulepszania świata i pomagania innym, weź kolegę i ruszaj w miasto dzieciaki czekają!"
Został on napisany przez uczniów naszego gimnazjum pod kierunkiem p. Bogusławy Borowskiej.Aby oddać swój głos w konkursie należy wejść na stronę www.projektzklasa.pl, zakładka Konkurs, odszukać w galerii projektów projekt nr 535, następnie kliknąć przycisk "Głosuj" przy wybranym projekcie.Wpisz swój adres e-mail i zatwierdź przyciskiem OK.
10 projektów, które w głosowaniu on-line zdobędą największą liczbę głosów otrzyma Grant w wysokości 2000zł na realizację projektu.
Bardzo prosimy o przekazanie tej informacji znajomym i zachęcenie ich do systematycznego głosowania na projekt przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Radlinie.
Serdecznie dziękujemy!

Ty też KLIKNIJ!
Podaj dalej ;-)
Głosuj

,,Nocny rajd ku zachodowi słońca"

22 listopada 2014r. Szkolne Koło Krajoznawczo -Turystyczne ,,Watra”" ruszyło na kolejną wycieczkę z cyklu ,,Nocny rajd ku zachodowi słońca". Celem naszej wędrówki było schronisko na Szyndzielni w Beskidzie Śląskim. Listopadowa pogoda nie napawała optymizmem, kiedy jednak dojechaliśmy do Wapienicy, bezwietrzna aura pozytywnie wpłynęła na komfort wędrówki. Tu przy ostatnich chwilach przed zmrokiem podziwialiśmy zaporę Ignacego Mościckiego i wbiliśmy do książeczek pamiątkową pieczątkę z krzywej chaty. Ok. godziny 16.00 ruszyliśmy z zapalonymi już latarkami żółtym szklakiem na szczyt Szyndzielni. Ku naszemu zdziwieni mgła została na wysokości 750m n.p.m., a my już w przejrzystym powietrzu znaleźliśmy się na szczycie Szyndzielni (1028m n.p.m.). Miłym zaskoczeniem było serdeczne przywitanie nas przez Panią kierownik schroniska, która z niedowierzaniem pytała: „Jak się namawia uczniów do wędrówki listopadową nocą?”.

Etap szkolny Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych - podsumowanie

Od 12 do 24 listopada odbywał się szkolny etap WKP. We wszystkich konkursach wzięło udział 57 naszych gimnazjalistów. 8 uczniów zakwalifikowało się do II etapu rejonowego, oto jak przedstawia się podsumowanie po I etapie szkolnym.

Do II etapu rejonowego kwalifikują się:
1. Asteriusz Iskra (3b) - matematyka, opiekun p. Katarzyna Manderla.
2. Klaudiusz Lepich (3a) - j. angielski, opiekun p. Katarzyna Dylich.
3. Marek Bednorz (3a) – j. angielski, opiekun p. Katarzyna Dylich.
4. Wiktor Szwejczewski (2d) – j. angielski, opiekun p. Anna Węgrzynowska.
5. Damian Nawrat (3b) - biologia, opiekun p. Aleksandra Gwoździk.
6. Marta Żmijewska (3c) – biologia, opiekun p. Aleksandra Gwoździk.
7. Karol Wundziński (3a) – wiedza o społeczeństwie, opiekun p. Joanna Kurek-Bąk.
8. Jakub Kloc (3a) – fizyka, opiekun p. Sabina Mosz.

Wszystkim uczniom gratulujemy wysokich wyników i życzymy dalszych sukcesów!

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada po raz pierwszy obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, który został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej, uchwałą z 7 listopada tego roku. 20 listopada 1959 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Deklarację Praw Dziecka, dokument zawierający 10 szczegółowo sprecyzowanych zasad - praw dziecka:

My Granny’s Recipes

Uczniowie naszej szkoły są w trakcie realizacji kolejnego projektu edukacyjnego. Jest to projekt międzynarodowy programu eTwinning ‘My Granny’s Recipes’. Zgłębiamy tajniki cudownych i smakowitych przepisów naszych kochanych babć. Poznajemy historie z nimi związane. Wracamy myślami do utęsknionych lat dziecinnych spędzonych pod ich skrzydłami. Współpracujemy ze szkołami z Grecji i Hiszpanii. Koordynator B. Borowska

Dzień Patrona Szkoły

Tradycją szkolną są coroczne obchody Dnia Patrona Szkoły. Pragniemy uczcić w ten sposób postać Adama Mickiewicza - wieszcza narodowego, który patronuje naszej szkole od 2003r. W ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły uczniowie wezmą udział w konkursie z wiedzy o życiu i twórczości Adama Mickiewicza oraz konkursie recytatorskim. W tym roku uroczyste podsumowanie Święta Szkoły odbędzie się 27 listopada o godz. 17.00. Z tej też okazji bardzo serdecznie zapraszamy Państwa na występy artystyczne młodzieży, kiermasz ozdób świątecznych oraz kawę i ciastko. Bilety wstępu na Święto Szkoły (w cenie 5zł) do nabycia u wychowawców oraz w sekretariacie gimnazjum. Dochód uzyskany ze sprzedaży przeznaczony będzie na zakup pomocy naukowych. Społeczność Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie

Warsztaty w Rybniku

W ramach współpracy naszej świetlicy ze świetlicą ze Szkoły nr 21 w Rybniku, uczennice razem z wychowawczynią panią Justyną Zglejszewską, pojechały na warsztaty wykonywania ozdób Bożonarodzeniowych. Nasz zespół zaprezentował zawieszki na prezenty, choinki z tektury. Uczennice pracowały z dziećmi z klas II-VI. W czasie zajęć widać było duże zaangażowanie i zainteresowanie dzieci, co możemy zobaczyć na zdjęciach.

Obchody Święta Niepodległości w naszym gimnazjum

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”- słowa te, wypowiedziane niegdyś przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, przyświecały tegorocznym obchodom Święta Niepodległości w Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Radlinie. Z tej okazji uczniowie wraz z nauczycielami (panią K. Rogowską, p. J. Kurek-Bąk, p. M. Bednorzem oraz p. W. Czogalik) przygotowali akademię, która odbyła się w piątek 7. listopada. W trakcie akademii nie tylko recytowano wiersze wybitnych polskich poetów, ale również prezentowano najpiękniejsze wypowiedzi uczniów szkoły na temat ojczyzny, narodu i patriotyzmu.
Zobacz film

10 listopad - dzień wolny od zajęć dydaktycznych

Przypominamy, że 10 listopada jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
Szkoła w tym dniu zapewnia zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.
11 listopada zapraszamy Rodziców oraz młodzież na Miejskie Obchody Święta Niepodległości:
9:00 - uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny
10:00 - przemarsz pod Pomnik Powstańców Śląskich i złożenie kwiatów
16:30 - Festiwal Pieśni Śląskiej w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie

Ku źródłom Wisły...

Minęło 6 lat od ostatniego spotkania członków koła Watry ze szczytem Baraniej Góry. Tym razem odwiedziliśmy raz jeszcze ten wyjątkowy szczyt Beskidu Śląskiego. Pogoda w tym dniu była przepiękna, typowa jak na polską złotą jesień. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Wiśle Czarnej niedaleko zapory nad Jeziorem Czerniańskim. Idąc wzdłuż Czarnej Wisełki, podtrzymaliśmy tym samym tradycje klasycznej wycieczki. Wielka forma uczestników wyprawy zaprocentowała dotarciem do schroniska na Przysłop pod Baranią Górą przed zamierzonym czasem.

Dzień Edukacji w kabaretowej konwencji

14 października, jak co roku, obchodziliśmy Święto Edukacji, które uczciliśmy uroczystą akademią, przygotowaną przez samorząd uczniowski. Tym razem zaprezentowaliśmy widowisko o charakterze satyrycznym. Rozpoczęliśmy od przytoczenia zabawnego wywiadu, w którym pytano przedszkolaki „Kto to jest nauczyciel…?”. Ich pomysłowe i szczere wypowiedzi niejednego rozbawiły do łez. Kolejne punkty programu to: scenka w bibliotece szkolnej, zjazd absolwentów w „pewnej szkole”, retrospekcyjne przedstawienie „Królewny Śnieżki”. Całość okraszona była hitami naszej polskiej piosenki rozrywkowej, np. „Kto za tobą w szkole ganiał”, czy „Najpiękniejsza”, w wykonaniu gimnazjalnego zespołu wokalnego. Nie zabrakło oczywiście życzeń oraz słów uznania i szacunku, dla nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły. Wyrazem tych podziękowań było również wręczenie im symbolicznych kwiatów.

Kolejni pierwszoklasiści „otrząśnięci”

7 października w naszej szkole odbyły się otrzęsiny pierwszoklasistów, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Mają one na celu integrację nowych członków naszej społeczności szkolnej. „Kociaki” złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane na „pełnoprawnych” uczniów Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie. Najpierw jednak pierwszaki musiały wykazać się umiejętnościami w poszczególnych konkurencjach...

Nasi uczniowie jako wolontariusze

“Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest,
nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi" Jan Paweł II

W ramach zbiórki żywności firmowanej przez Śląski Bank Żywności, w dniach 03-04.10 tego roku Towarzystwo Charytatywne „Rodzina” zorganizowało akcję w ramach Zbiórki Żywności „Podziel się posiłkiem” w sieci handlowej Kaufland oraz Tesco w Wodzisławiu Śląskim. Za zgodą Pani Dyrektor Aleksandry Sierny uczniowie naszej szkoły byli wolontariuszami tejże akcji: Wioletta Grzeszczak, Gabriela Tomecka, Wiktoria Olszyna, Sandra Wawrzyńczyk, Ewelina Dudek, Monika Sperka, Natalia Mężyk, Nikola Jencz, Sandra Brzezinka, Patryk Smolorz, Weronika Rymer oraz Natalia Kaźmierska. Razem zebraliśmy 637 kg żywności. Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor oraz naszych podopiecznych za poświęcony czas. B. Borowska

XVI Rajd Radlińskich Gimnazjalistów na Magurkę Wilkowicką

3 października już po raz XVI odbył się integracyjny rajd górski na Magurkę Wilkowicką należącą do Beskidu Małego. Przejazd na trasie Radlin - Bielsko-Biała odbył się dwoma autokarami. Zgodnie z harmonogramem grupa pod przewodnictwem p. Grzegorza Marszałka i Dariusza Materzoka wraz z opiekunami ruszyła żółtym szlakiem ze Straconki w kierunku Łysej przeł. Dalej czerwonym szlakiem do schroniska na Magurce. Grupa druga swoją wędrówkę rozpoczęła z przeł. Przegibek. Z tego miejsca rozpoczęliśmy wędrówkę niebieskim szlakiem, którym dotarliśmy na metę rajdu przy schronisku po 50min.

WRĘCZONO STYPENDIA BURMISTRZA MIASTA

W dniu 30 września br. na sesji Rady Miejskiej poświęconej sprawom oświaty zostały wręczone stypendia dla uczniów szkól radlińskich, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Stypendia przyznawane są dwa razy w roku na podstawie Uchwały Nr BRM.0150/XLVII/362/10 Rady Miejskiej w Radlinie z dnia 2 września 2010 roku w sprawie: Regulaminu przyznawania stypendiów Burmistrza Radlina za wyniki w nauce i wybitne osiągnięcia uczniom szkół, dla których organem prowadzącym jest Miasto Radlin. Spośród uczniów naszej szkoły stypendia otrzymali:
1. Patrycja Droździel – klasa 3a
2. Izabela Borkowska – klasa 3c
3. Rafał Krogulec – klasa 3b
Na sesji wręczono również dyplomy i nagrody uczniom, którzy zostali wyróżnieni w Ogólnopolskiej Kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”. Nagrodę otrzymała uczennica naszej szkoły Marta Karasek.

WF z klasą

W minionym roku szkolnym uczniowie klas drugich i trzecich naszego gimnazjum wraz z nauczycielami wychowania fizycznego i przy wsparciu dyrekcji realizowali program "WF z klasą". Efektem podjętych działań, które śledzić można m.in. poprzez szkolną stronę internetową, jest uzyskanie certyfikatu zaświadczającego ukończenie projektu. Jesteśmy dumni, że w naszej szkole prowadzimy WF z klasą!

RAMBIT dla uczniów klas pierwszych

18 wrześnie 2014 r. odbyła się impreza sportowo-integracyjna RAMBIT dla uczniów klas pierwszych, którą jak co roku przygotowały pani Katarzyna Klimas i Beata Kajzerek. W turnieju wzięło udział 40 zawodników: po 10 osób z każdej klasy (5 dziewczynek i 5 chłopców). Pozostała część osób z poszczególnych klas przyglądała się i dopingowała swoje drużyny. Uczniowie zmagali się z konkurencjami sportowymi takimi jak: rzuty do kosza, strzały do bramki, przeciąganie liny i układanie puzzli. Konkurencje sportowe przeplatane były pytaniami dotyczącymi znajomości budynku szkolnego i pracowników gimnazjum. Największe emocje wzbudziło przeciąganie liny, a najwięcej trudności sprawiło wymienienie z imienia i nazwiska wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego;) Po podsumowaniu wyników ostatnie-IV miejsce zajęła klasa 1a, III miejsce klasa 1 d, II miejsce klasa 1 b i I miejsce zdobyła klasa 1 c. Zwycięzcom gratulujemy sukcesu!

Wakacyjna wycieczka uczestników projektu Kreatywni Tworzą Świat

1 lipca 2014r. odbyła się wakacyjna wycieczka uczestników projektu Kreatywni Tworzą Świat. Tym razem udaliśmy się do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Na początku zwiedziliśmy optykę, gdzie można było się dowiedzieć, jak oszukuje nas mózg. Następnie z prędkością dźwięku obejrzeliśmy sprzęty w akustyce. Nie obyło się oczywiście bez testowania prowizorycznych instrumentów. Dowiedzieliśmy się, jakie tak naprawdę są odległości między atomami - oczywiście w powiększonej skali . Na końcu przyszedł czas na typowe doświadczenia fizyczne, na przykład równia pochyła czy kołyska Newtona. Na koniec pobytu w ogrodzie udaliśmy się na warsztaty z akustyki, podczas których każdy mógł spróbować swoich sił w graniu na „trąbce kibica” oraz sprawdzić, jak bardzo jesteśmy napromieniowani. Po wykonaniu wielu doświadczeń należał nam się odpoczynek, więc poszliśmy na małe co nieco. Niektórzy z nas stronili od jedzenia, lecz łasuch, którym zasmakowały pyszne naleśniki z czekoladą, truskawkami, jabłkami i wieloma innymi dodatkami, nie pogardziły słodkościami. Niestety nasza wyprawa powoli dobiegała końca, ale została nam jeszcze jedna rzecz do zwiedzenia – Muzeum Techniki w Krakowie, gdzie oprócz eksperymentów i doświadczeń mogliśmy zobaczyć samochody z lat PRL-u takie jak Syrenki, Fiaty czy Warszawy. Gdy mieliśmy pewność, że wszystko, co mogliśmy zobaczyć, zostało zwiedzone, mogliśmy z czystym sumieniem wrócić do Radlina.

KURS NA PRAWO JAZDY KATEGORII AM

Informujemy, iż spotkanie organizacyjne dla osób zainteresowanych kursem na prawo jazdy kategorii AM
odbędzie się we wtorek 23 września 2014r. o godz. 16.30 w sali nr 4
Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Radlinie.
Kurs prowadzony będzie przez OSK Jazda Orlik.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015
odbędzie się 1 września 2014r. o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej.
Uczniowie klas pierwszych spotykają się ze swoimi wychowawcami
na dziedzińcu szkolnym o godzinie 8.55.

 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
Na stronę Gimnazjum nr 1 zaglądam:

Codziennie
Co kilka dni
Raz na kilka tygodni
Prawie wcale