Rok szkolny 2015/2016

Wakacje 2016

Życzymy Wszystkim udanych i bezpiecznych Wakacji !

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2015/2016

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2015/2016 i rozdania świadectw uczniom klas pierwszych i drugich odbędzie się w piątek, 24 czerwca o godz. 9:00.

Afryka w Gimnazjum nr 1

16 czerwca 2016 roku, swoja obecnością zaszczyciła uczniów naszego gimnazjum siostra Weronika ze zgromadzenia Sióstr Czarnych od świętego Franciszka, która przyjechała na Światowe dni młodzieży do Krakowa, a zatrzymała się u jednej z rodzin naszej parafii. Siostra pochodząca z Zambii chętnie odpowiadała na pytania zadawane przez uczniów, które dotyczyły codziennego życia, pracy, edukacji i problemów tamtejszej młodzieży. Dla naszych gimnazjalistów to niezwykłe doświadczenie, tym bardziej, że uczniowie musieli porozumiewać się w języku angielskim, z czym sobie doskonale radzili.

WYRÓŻNIENIE DLA SZYMONA TELUSA W KONKURSIE MATEMATYCZNYM „KANGUR"

Szymon Telus –uczeń klasy 2b został wyróżniony w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur” w kategorii Kadet przeznaczonej dla pierwszo i drugoklasistów. Konkurs odbył się 17 marca 2016 r. a jego głównym organizatorem było Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych ”Kangourou Sans Frontières” z siedzibą we Francji. Kangur Matematyczny integruje młodzież świata, bowiem w tym samym dniu uczniowie wielu krajów rozwiązują te same zadania, a laureaci mają możliwość wędrówek po świecie. W zawodach mogą uczestniczyć wszyscy uczniowie deklarujący swój udział. Kangur Matematyczny narodził się w Australii na początku lat siedemdziesiątych. Polska jest trzecią po Rosji i Francji potęgą "kangurową" w Europie pod względem liczby uczestników, perfekcji organizacyjnej i wyników osiąganych przez uczestników. Konkursy tego typu są sprawdzoną na świecie formą szerokiej popularyzacji matematyki wśród młodzieży szkolnej oraz przyczyniają się do przełamywania powszechnej do niej niechęci. Konkurs ten uzyskał akceptację Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na spotkaniu w Strassburgu został on wpisany do kalendarza imprez UNESCO, a od lat odbywa się pod patronatem RADY EUROPY. Gratulujemy Szymonowi, a wszystkim życzymy sukcesów w kolejnych potyczkach matematycznych ! Katarzyna Manderla

„Pilnujcie mi tych szlaków”

12 czerwca SKKT ,,Watra", KTG ,,Limba" wraz z gronem pedagogicznym z Gimnazjum nr 1 w Radlinie wzięło udział w 35 Ogólnopolskim Rajdzie Górskim Szlakami Jana Pawła II. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy klasyczną drogą z doliny Rzyk -Jagódek, by idąc czarnym szlakiem, po ok. 1 h dotrzeć do schroniska zwanego "Schroniskiem na Leskowcu". Tutaj uczestnicy wycieczki mogli chwilę odpocząć, posilić się i przygotować się do Mszy św. odprawianej w tym dniu przez ks. prałata Władysław Nowobilskiego, proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbego w Ciścu na Żywiecczyźnie. W swoim kazaniu ks. Nowobilski przypomniał historię świątyni w Ciścu, którą wzniesiono w 24 godziny wbrew zakazom ówczesnych władz partyjnych, i zaakcentował rolę kardynała Karola Wojtyły w zmaganiach z komunistyczną i ateistyczną władzą.

Gimnazjalistki z "Mickiewicza" w zwycięskiej drużynie strażackiej!

12.06.2016 r. drużyny dziewcząt i chłopców z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Biertułtowy uczestniczyły w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu miejsko-gminnym. Składy drużyn:
Tomasz Wojdała, Jakub Mrówka, Marcin Orzelski, Daniel Skaba, Wojciech Duda, Maksymilian Jędrzejczak, Jakub Odrzygóźdź, Aleksander Różański, Rafał Matys, W drużynie dziewczyn znalazły się uczennice naszej szkoły: Klaudia Blinda, Weronika Skulska, Wiktoria Szulik, Bernadeta Gumińska, Zuzanna Marszolik, Wiktoria Cichon, Martyna, Mika, Joanna Wojdała, Zuzanna Wenckowska.

UWAGA! KONKURS!

Moje Bezpieczne Wakacje 2016 - (Nie)znane atrakcje mojego regionu W związku z przystąpieniem naszej szkoły do akcji Bezpieczne Wakacje 2016r. ogłaszamy szkolne konkursy: plastyczny, informatyczny oraz fotograficzny. Promują one bezpieczeństwo poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu. Zwiedzanie często niedocenianych regionalnych atrakcji turystycznych to alternatywa wobec nudy, która może się przytrafić także w wakacje. Pracami konkursowymi mogą być w szczególności fotografie obiektów, miejsc, ale także tradycyjnych plac plastycznych odnoszących się do tematu konkursu oraz prezentacje multimedialne mające formę przewodnika turystycznego. Na prace biorące udział w konkursie szkolnym czekamy do 10 czerwca 2016r. (prace plastyczne i fotograficzne należy oddawać do p. Elżbiety Juraszek, natomiast prezentacje multimedialne do p. Agnieszki Lis oraz p. Joanny Otlik). Dla autorów najciekawszych prac czekają nagrody! Jednocześnie zachęcamy wszystkich uczniów do wysyłania prac na konkurs ogólnopolski. Szczegóły na stronie:Bezpieczne wakacje /zakładka KONKURS/

Komunikat dotyczący jakości powietrza

W dniu 27.05.2016 (piątek) znajdujemy się w zasięgu klina wyżu z centrum nad północną Skandynawią w tej samej masie powietrza polarno-morskiego. W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów w burzach do 15 mm. Temperatura maksymalna od 21C do 24C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego będzie umiarkowana, lokalnie w aglomeracjach może być niekorzystna, wystąpią wtedy niewielkie przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3). Stężenia ozonu troposferycznego mogą osiągać poziom docelowy 120 µg/m3. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach wartości dopuszczalnych.czytaj dalej...

W nagrodę do Warszawy!

Miło nam poinformować, iż Paweł Uliczka, pasjonat historii oraz laureat wojewódzkiego konkursu „Klasówka powstańcza” otrzymał od Organizatorów nagrodę w postaci wycieczki do Warszawy. Przypominamy, że konkursu był zorganizowany przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz Gazetę Wyborczą. Konkurs został objęty patronatem: Marszałka Województwa Śląskiego, Wojewody Śląskiego, Prezydenta Świętochłowic i Kuratorium Oświaty w Katowicach. tekst K. Rogowska

Hiszpania Mistrzem Europy!

Od poniedziałku do piątku w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu na obiektach sportowych Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie rozgrywany był turniej piłkarski Euro-Gim 2016r. W imprezie wzięły udział reprezentacje 12 klas, które zostały podzielone na trzy grupy. Poszczególne spotkania były emocjonujące i - co warto podkreślić- toczyły się w przyjaznej atmosferze zgodnie z zasadami Fair Play. Po rozgrywkach grupowych do piątkowych półfinałów awansowały drużyny Austrii, Niemiec, Włoch oraz Hiszpanii. W meczach, których stawką był awans do ścisłego finału, zmierzyły się: Austria (IIId) - Niemcy (IId) Włochy (Ie) – Hiszpania (IIIc) W meczu o trzecie miejsce uczniowie klasy IIId (Austria) minimalnie pokonali drużynę Ie ( Włochy). W wielkim finale natomiast doszło do rewanżu za spotkanie rozegrane na stadionie Ernsta Happela w Wiedniu - naprzeciwko siebie stanęły drużyny Niemiec i Hiszpanii. W finale finałów reprezentanci 3c wygrali z zespołem z klasy IId, a zatem -podobnie jak w 2008r. górą okazali się piłkarze Hiszpanii. Czy tak też zakończy się rywalizacja na boiskach Francji? Wszystkim uczestnikom zmagań piłkarskich należą się ogromne brawa za zaangażowanie, wytrwałość, poszanowanie przeciwnika i wzorową postawę sportowca, ucznia Gimnazjum nr 1 w Radlinie.

Dni Matematyki w Gimnazjum nr 1

24 i 25 maja w naszej szkole obchodzono Dni Matematyki. Wtorek był Dniem Prostych Prostopadłych i Prostych Równoległych. Tego dnia uczniowie założyli ubrania zawierające właśnie takie proste ( czyli paski lub kratki). Komisja sprawdziła w poszczególnych oddziałach, jaki procent uczniów założył punktowane stroje. Najlepiej przygotowani do tej konkurencji byli gimnazjaliści z 1a, 1b, 1e, 3b i 3c, którzy w 100% wykonali zadanie konkursowe.

Finał powiatowego konkursu „Bohaterowie mojej Małej Ojczyzny”

Na szkolnej stronie internetowej niejednokrotnie pisaliśmy już o spotkaniach uczniów naszego gimnazjum z posłem do Parlamentu Europejskiego p. Bolesławem Piechą. Najpierw pan poseł przyjął zaproszenie działającego w naszej szkole Dziennikarskiego Koła Naukowego, później, to nasi uczniowie gościli przez parę dni u pana posła w Strasburgu. Tym razem, dzięki jego wsparciu, możliwa stała się organizacja Powiatowego Konkursu Historyczno- Literackiego „Bohaterowie mojej Małej Ojczyzny”. Pan poseł- wraz z Urzędem Miasta Radlina- objął konkurs swoim patronatem, fundując nagrodę główną- kilkudniowy wyjazd do Parlamentu Europejskiego dla laureatów trzech pierwszych miejsc.

Na szczycie Królowej Beskidów

21 maja wczesnym rankiem członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Watra” z Gimnazjum nr 1 w Radlinie ruszyli busem w stronę Zawoi na podbój najwyższego szczytu polskich Beskidów. Wędrówkę rozpoczęliśmy z przełęczy Krowiarki 1012m n.p.m., która nazywana jest również przełęczą Lipnicką. Stąd 19 śmiałków udało się starą drogą myśliwską Górnym Płajem- do schroniska na Markowych Szczawinach.

Lista finalistów powiatowego konkursu „Bohaterowie mojej Małej Ojczyzny”

Miło nam poinformować, iż do finału powiatowego konkursu historyczno- literackiego „Bohaterowie mojej Małej Ojczyzny” decyzją jury zakwalifikowali się następujący uczniowie:


1. Marta Zimny- Gimnazjum in. D. Lasoka w Turzy Śląskiej (opiekun: ks. dr hab. A. Wuwer)
2. Zofia Mencewicz- Gimnazjum im. Porucznika Pilota Franciszka Surmy w Gołkowicach (opiekun: Marcin Nowak)
3. Julia Weiss- Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie (opiekunowie: Justyna Sawicka, Joanna Kurek-Bąk)
4.Julia Pełeszuk- Gimnazjum in. D. Lasoka w Turzy Śląskiej
5. Szymon Telus- Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie (opiekun: Izabela Karczmarzyk)

Finał konkursu odbędzie się 25 maja 2016r. o godz. 9:30 w Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie.
Finalistom gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!

Edukacja globalna na zajęciach języka angielskiego

19 maja wystartowała druga edycja warsztatów językowych dla szóstoklasistów. W naszym gimnazjum gościliśmy uczniów z SP 3 w Radlinie.Tym razem tematem przewodnim była ekologia - uczniowie próbowali znaleźć odpowiedz na pytanie "How to be eco friendly?" Nie zabrakło również ćwiczeń z wykorzystaniem sprzętu audiowizualnego. Efektem pracy były wykonane przez uczniów plakaty. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał pamiątkowy znaczek "Eco Friendly" Serdecznie dziękujemy za udział. Zapraszamy ponownie. Hanna Moskwa Barbara Jasińska

Dni Matematyki w Gimnazjum nr 1

24 i 25 maja w naszej szkole obchodzone będą Dni Matematyki. Wtorek ogłaszamy Dniem Prostych Prostopadłych i Prostych Równoległych. Prosimy, aby tego dnia uczniowie założyli ubrania, które zawierają właśnie takie proste (czyli paski lub kratki). Komisja sprawdzi, jaki procent klasy założył takie ubrania (uznawane będą tylko bluzy, sweterki, spodnie, spódniczki). Tego dnia we wszystkich klasach przeprowadzone będą również „MINI KARTKÓWKI” z działań matematycznych. Kolejną punktowaną konkurencją będzie przygotowanie przez klasę plakatu, gazetki lub lapbooka na temat liczb. Termin wykonania zadania to 24 maja. Wykonaną pracę można zaprezentować w swojej sali lekcyjnej lub przynieść do świetlicy szkolnej. 25 maja, czyli w środę na lekcji 4. i 5. w świetlicy szkolnej dwuosobowe drużyny z każdej klasy będą zmagać się w kolejnych konkurencjach matematycznych. Punkty z wszystkich konkurencji będą sumowane, zatem na wygraną mają wpływ wszyscy uczniowie klasy! Katarzyna Manderla

Rajd rowerowy- Darkovice 2016

25 kwietnia b.r. grupa uczniów naszej szkoły razem z uczniami ZSP im. Sejmu Śl. w Radlinie wzięła udział w rajdzie rowerowym do czeskiej miejscowości Darkovice. Mimo niskiej temperatury powietrza (wynoszącej zaledwie 3 stopni), wyruszyliśmy pełni energii i chęci poznania uroków pogranicza polsko-czeskiego. Po drodze pan Tomasz Dylich z ZSP w Radlinie, główny organizator wyjazdu, przybliżył uczniom historię oraz ciekawostki dotyczące poznawanego regionu. Ukoronowaniem wycieczki było zwiedzanie pozostałości po fortyfikacjach z czasów II wojny światowej oraz muzeum pojazdów bojowych w Darkovicach.

Wyróżnienia dla naszych uczniów w konkursie grafiki komputerowej

26 kwietnia odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom międzyszkolnego konkursu graficzno-multimedialnego "Reklamowa Szkoła", którego organizatorem był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie. Cele konkursu były związane z zastosowaniem technik komputerowych w tworzeniu publikacji graficznych, poprzez wykorzystanie podstawowych umiejętności związanych z grafiką wektorową i rastrową. Ponadto prace miały zawierać treści służące reklamie swoich szkół. Nasi gimnazjaliści: Zuzanna Marszolik i Paweł Krause, otrzymali w tym konkursie wyróżnienia.
Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Joanna Otlik

Turnieje piłkarskie

W ubiegłym tygodniu, w czwartek i piątek, szkolna drużyna rywalizowała w turniejach piłkarskich. W czwartek chłopcy wystąpili w finałowym turnieju na szczeblu powiatu. Drużyna naszego gimnazjum zajęła drugie miejsce, ustępując reprezentantom Gimnazjum nr 3 z Wodzisławia Śląskiego jedynie gorszą różnicą bramek. W bezpośrednim pojedynku po zaciętym meczu, w którym nasi chłopcy dwukrotnie obejmowali prowadzenie, padł bowiem remis.

17 wspaniałych i nie tylko…

16 kwietnia wraz z opiekunem Dariuszem Materzokiem wyruszyliśmy na kolejną górską wycieczkę rozpoczynającą wiosenny sezon 2016r. O godz. 8.00 wyjechaliśmy z Radlina i około 9.30 byliśmy już w Ustroniu. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy z Lipowca, idąc żółtym szlakiem w kierunku Równicy w Beskidzie Śląskim. Piękna słoneczna pogoda i wspaniałe warunki turystyczne sprawiły, iż grupa 40 wędrowców przed dojściem do celu weszła jeszcze na Lipowski Groń, który jest najdalej wysuniętym szczytem na północ. Po dotarciu do szczytu Równicy wspólnie podziwialiśmy panoramę w kierunku doliny Brennej. Sięgała ona aż po kominy Nowej Huty w Krakowie i hałdę Szarlotę. Pamiątkowym zdjęciem utrwaliliśmy nasz pobyt na szczycie i zeszliśmy do schroniska pod Równicą. Po godzinnym odpoczynku przyszedł czas na pasowanie nowych watrowiczów. Chrzest 17 nowych członków Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Watra” odbył się na prześlicznej polance przed schroniskiem. Na początku nowicjusze złożyli ślubowanie, po którym musieli przejść próbę „lodu”- bieg bez butów po śniegu. W tym roku śnieg został zastąpiony świeżutkimi gałązkami jodełki - bardzo kłujące w stopy (zadbali o nie uczniowie klas starszych). Następnie nowi adepci zostali opieczętowani przez swoich starszych kolegów i poczęstowani cukierkami wprost z buta turystycznego.

Nasi uczniowie z wizytą w Parlamencie Europejskim

W zeszłym roku Dziennikarskie Koło Naukowe działające w Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie zorganizowało konferencję z udziałem posła do Parlamentu Europejskiego panem Bolesławem Piechą. Doceniając zaangażowanie uczniów-dziennikarzy w organizację tej konferencji, pan poseł uczynił nam zaszczyt zapraszając nas do Parlamentu Europejskiego. W ramach zaproszenia do Strasburga udało się dwoje naszych uczniów- Katarzyna Zając (3b) i Ireneusz Węgrzyk (3c) oraz opiekun Dziennikarskiego Koła Naukowego p. Joanna Kurek-Bąk.

Gratulacje dla Pawła Uliczki!

Paweł Uliczka z klasy 3b laureatem "Klasówki powstańczej" związanej z obchodami 95. rocznicy III Powstania Śląskiego. Konkurs został objęty patronatem: Marszałka Województwa Śląskiego, Wojewody Śląskiego, Prezydenta Świętochłowic i Kuratorium Oświaty w Katowicach. Organizatorami konkursu są: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego i Gazeta Wyborcza. Finał wojewódzki konkursu odbył się 14 kwietnia 2016 r. o godz. 10:00 w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach, a wśród osób piszących byli m.in. politycy, samorządowcy, naukowcy, dziennikarze i artyści. Test w wersji online wypełnił też mieszkający obecnie w USA wnuk Wojciecha Korfantego-Felix Korfanty. Serdecznie gratulujemy Pawłowi i jego opiekunowi merytorycznemu - p. Krystynie Rogowskiej.

Na obozie naukowym

Od 4 do 8 kwietnia 2016r. młodzież Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie przebywała u podnóża Równicy na zorganizowanym już po raz dziewiąty obozie naukowym. Tegoroczni uczestnicy obozu rozwiązywali zadania, z którymi przyjdzie im się zmierzyć w czasie czekających na nich w kwietniu trzydniowych egzaminów gimnazjalnych. Po raz kolejny sprawdziło się, że forma powtórek materiału nauczania przedmiotów z bloków humanistycznego oraz matematyczno-przyrodniczego mająca miejsce w malowniczej scenerii Beskidu Śląskiego to wspaniały pomysł połączenia przyjemnego z pożytecznym. Gimnazjaliści z dala od cywilizacyjnego zgiełku znaleźli czas na usystematyzowanie wiedzy zdobytej w trakcie trzyletniej edukacji oraz refleksję nad ważnością własnych wyborów edukacyjno-zawodowych. Gimnazjaliści, szukając natchnienia niezbędnego przy redagowaniu rozprawek, twórczych opowiadań, przemierzali szlaki górskie.

„BIESZCZADY. W KRAINIE POŁONIN I KARPACKIEJ BUCZYNY”

8 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie uczniowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego Watra z Gimnazjum nr 1 w Radlinie uczestniczyli w autorskiej prelekcji multimedialnej, którą prowadził dr inż. Sebastian R. Bielak. Autorska prelekcja „zabrała” nas w świat bieszczadzkiej dzikiej przyrody, rozpoczynając swą wędrówkę od podnóży gór, poznawaliśmy roślinność i zwierzęta, które tam możemy spotkać. Przemierzając bieszczadzkie połoniny, dowiedzieliśmy się, kim byli Łemkowie i Bojkowie oraz zaznajomiliśmy się z infrastrukturą turystyczną i codziennym życiem w Bieszczadach. Uczniowie mogli poznać kuchnię regionalną i ciekawostki turystyczne na omawianym terenie. Na zakończenie spotkania obejrzeliśmy krótki film z cyklu „Podróże bliskie naturze”. Wspaniały przekaz informacji bieszczadzkiej krainy w autorskim wykonaniu pana Sebastiana Bielaka zaowocował wspólnym pamiątkowym zdjęciem i umówieniem na kolejne spotkanie, które tym razem będzie dotyczyło Pienińskiego Parku Narodowego.

Primaaprilisowy Turniej Dwójek Siatkarskich

W Primaaprilisowym Turnieju Dwójek Siatkarskich wzięło udział 25 par. W pierwszej fazie, zespoły podzielono na 4 grupy w których rozegrano mecze systemem "każdy z każdym". Po podsumowaniu wyników w grupach - 9 drużyn awansowało do finału A, 7 drużyn awansowało do finału B i 8 drużyn do finału C. Każdy z finałów rozgrywany był również system "każdy z każdym" (z zaliczeniem meczów rozegranych w grupie). Pierwsza dziesiątka turnieju przedstawia się następująco:
I miejsce - Krzysztof Cyranek, Krzysztof Rek (3c)
II miejsce - Szymon Duda, Mateusz Kurzydym (2c)
III miejsce - Kacper Powiecko, Seweryn Kozik (3c)

I miejsce w konkursie informatycznym

14 marca 2016r. w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku odbył się finał IX KONKURSU INFORMATYCZNEGO dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, zorganizowanym pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Starosty Powiatu Rybnickiego. Konkurs przebiegał dwuetapowo. Spośród 150 osób biorących udział w etapie internetowym, tylko kilkanaście drużyn zakwalifikowało się do ścisłego finału, gdzie głównym zadaniem uczestników było opracowanie strony internetowej w dwóch wersjach językowych: „Czy dokumenty elektroniczne mogą zastąpić papier?” Miło nam poinformować, że nasz uczeń Bartosz Mazanek z klasy II d, mimo ogromnej konkurencji i bardzo wysokiego poziomu reprezentowanego przez wszystkich uczestników finału, zajął I miejsce w tym konkursie. Bartkowi składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

Radosnych Świąt...

„Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło,
wtedy dopiero wszystko się zaczyna.”
Jan Twardowski


Zbliża się radosny okres Świąt Wielkanocnych, który niesie ze sobą głębokie refleksje,
budząc jednocześnie w ludziach optymizm.
Niech te świąteczne dni upłyną w serdecznej, rodzinnej atmosferze
i staną się czasem odpoczynku i wytchnienia od codziennych trudów oraz czasem spotkań
przepełnionych ciepłem domowego ogniska.
Niech światło wielkanocnego poranka przenika nasze życie
i pozwala cieszyć się każdą darowaną nam chwilą

Społeczność Gimnazjum

Wiosenna przerwa świąteczna: 24 – 29 marca 2016r.

W czasie przerwy świątecznej w szkole dyżurują nauczyciele:

24 marca (czwartek) – 7.00-15.00
25 marca (piątek) – 7.00-13.00
29 marca (wtorek) – 7.00-15.00

HARMONOGRAM DYŻURÓW NAUCZYCIELSKICH

Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe 2015/2016 - podsumowanie

W roku szkolnym 2015/2016 w kolejnych etapach konkursów przedmiotowych wzięło udział 44 naszych gimnazjalistów. 10 uczniów zakwalifikowało się do II etapu rejonowego.
2. uczennicom udało się dotrzeć do finałowego, III etapu. I tak:

1. Katarzyna Zając, kl. 3b, została Laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Wiedzy o Społeczeństwie – nauczycielem przygotowującym jest p. Joanna Kurek-Bąk.

2. Beata Stryczek, kl. 3a, została Finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii, nauczycielem przygotowującym jest p. Aleksandra Gwoździk.

II miejsce w konkursie Wiedzy Technicznej

14 marca 2016r. w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. T. Kościuszki w Rybniku odbył się finał XII edycji konkursu wiedzy technicznej „ Przygoda z techniką „ dla uczniów gimnazjów Rybnickiego Okręgu Przemysłowego pod honorowym patronatem Stowarzyszenia Elektryków Polskich Oddział Gliwice. Celem konkursu jest rozwijanie wśród uczniów gimnazjum zainteresowania wiedzą techniczną, podnoszenie poziomu kultury technicznej oraz zainteresowanie dalszym kształceniem w szkole o profilu technicznym.Do finału przystąpiło 7 trzyosobowych drużyn z gimnazjów Rybnika, Radlina, Czerwionki-Leszczyn i Wodzisławia Śląskiego. Uczestnicy finału w czasie godziny mieli do rozwiązania test zawierający 30 pytań z informatyki, mechaniki, elektroniki, elektryki oraz zadania praktyczne. Nasi uczniowie zajęli II miejsce, w składzie Dominik Materzok, Przemysław Krogulec, Szymon Telus. Można śmiało podsumować, że dla tych młodych, stojących przed wyborem kolejnego etapu kształcenia uczniów była to prawdziwa przygoda z techniką. Gratulujemy!!!

DZIEŃ OTWARTY DLA RODZICÓW ORAZ UCZNIÓW

Rozpoczynamy nabór do klas pierwszych na rok szkolny 2016/2017.
W związku z tym zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY
dla RODZICÓW oraz UCZNIÓW klas szóstych.
Na spotkaniu przedstawimy ofertę szkoły, wymagane dokumenty,
zasady rekrutacji do klas z rozszerzonym programem nauczania.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
16 marca 2016r.(środa), godz. 17:00
Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewcza
ul, Kornela Makuszyńskiego 17
44-310 Radlin
tel. 32 455 84 43
www.gm1.radlin.pl

Kasia Zając z 3b w kolejnym etapie gimnazjalnej olimpiady z wos-u

Za nami kolejny etap pierwszej Gimnazjalnej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie organizowanej przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Miło nam poinformować, iż Katarzyna Zając z klasy 3b, zdobywając 19 na 20 punktów, znalazł się w gronie 100 osób spośród 500 z całej Polski, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu. Przed Kasią jeszcze dwa etapy: test uczniowski, który odbędzie się 16.03. oraz wielki finał przed komisją konkursową w Warszawie. Nauczycielem przygotowującym do konkursu jest p. Joanna Kurek- Bąk.

Marzec miesiącem Matematyki

14 marca uczniowie klasy 1b i 1d brali udział w Turnieju Matematycznym z okazji Dnia Matematyki, który obchodzony jest 12 marca. Uczniowie zostali podzieleni na dwu i trzyosobowe drużyny. Następnie kolejno wybierali numer zadania od 1 do 24. Pod każdym numerem ukryte było przysłowie, pytanie oraz cztery odpowiedzi, z których tylko jedna była poprawna. Po podaniu odpowiedzi przez zespoły na prezentacji pojawiał się” krótki wykład” dotyczący prawidłowego rozwiązania. Wszyscy uczniowie biorący udział w Turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, a pierwsze miejsce zajęli: Grzegorz Grochowski oraz Mateusz Filipiak.

Nasze gimnazjum organizatorem powiatowego konkursu „Bohaterowie mojej Małej Ojczyzny”

Chcąc przywrócić pamięć o Bohaterach- Patriotach naszego regionu, p. Joanna Kurek-Bąk (nauczyciel wos-u i historii) oraz p. Justyna Sawicka (nauczyciel języka polskiego) organizują powiatowy konkurs historyczno- literacki „Bohaterowie mojej Małej Ojczyzny”. Do konkursu zaproszeni zostali uczniowie gimnazjów z całego powiatu wodzisławskiego. Ich zadaniem jest napisanie pracy literackiej w dowolnie wybranej formie (np. esej, opowiadanie, rozprawka, wspomnienie, reportaż) na wyżej wymieniony temat. Spośród wszystkich nadesłanych prac wybrane zostaną najciekawsze, a ich autorzy zaprezentują je przed komisją konkursową przy wykorzystaniu m.in. prezentacji multimedialnej, filmiku, fotografii itp.

Patronat nad konkursem objęło Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechy oraz Urząd Miasta Radlina. Nagrodą główną dla trzech pierwszych miejsc jest kilkudniowy wyjazd do Strasburga (w planie m.in. wizyta w Parlamencie Europejskim). Ostatni etap konkursu oraz uroczystość wręczenie nagród odbędzie się 25 maja w Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie.

Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy powodzenia!

REGULAMIN KONKURSU
KARTA ZGŁOSZENIA UCZESTNIKA

WARSZTATY JĘZYKOWE DLA SZÓSTOKLASISTÓW

1, 8 i 9 lutego nasze Gimnazjum zorganizowało warsztaty dla uczniów klas szóstych z okolicznych szkół. Tematem warsztatów były zabytki Stanów Zjednoczonych, a celem zorganizowanych zajęć było zaznajomienie uczniów ze słynnymi miejscami w USA oraz przedstawienie zalet pracy ze sprzętem audiowizualnym, którym może poszczycić się nasza szkoła. Zainteresowanie było ogromnie dlatego warsztaty zostały przeprowadzone aż dla pięciu grup. Osobami odpowiedzialnymi za zajęcia były pani Hanna Moskwa i pani Barbara Jasińska. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Projekt „Bohaterowie mojej Małej Ojczyzny”

Uczniowie i nauczyciele (pani Justyna Sawicka-nauczycielka języka polskiego oraz pani Joanna Kurek-Bąk- nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie) Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie przygotowali projekt edukacyjny pt. „Bohaterowie mojej Małej Ojczyzny”. Ma on na celu przywrócenie w środowisku lokalnym pamięci o Bohaterach-Patriotach, których działania i postawa powinny na trwałe zapisać się na kartach historii Polski.
Zdajemy sobie sprawę, że czas pokoju to też wyzwanie dla narodu, a szczególnie dla nas-młodego pokolenia. Dzisiaj powinniśmy pamiętać o Bohaterach, dzięki którym możemy żyć, kształcić się w wolnym i demokratycznym kraju.,br> To nasza szkoła jesienią 2009 roku przyłączyła się do społecznego programu ,,Katyń… ocalić od zapomnienia”,dzięki czemu przywróciliśmy pamięć o panu Józefie Polniku.,br> W ubiegłym roku uczennica naszej szkoły przystąpiła do konkursu literacko-historycznego organizowanego przez panią Europoseł Jadwigę Wiśniewską, a opisana przez nią historia pana Polnika została opublikowana w książce wydanej przez IPN pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu”.
Mamy nadzieję, że obdarzycie nas Państwo zaufaniem i będziecie chcieli podzielić się z nami ciekawą historią o Bohaterze- człowieku zasłużonym dla kraju czy naszego regionu. Z naszej strony obiecujemy, że zadbamy o to, by pamięć o NIM przetrwała.

Kontakt:
Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie
ul. Makuszyńskiego 17
tel. 32 455 84 43
( koordynatorki projektu : pani Justyna Sawicka-nauczycielka języka polskiego oraz pani Joanna Kurek-Bąk- nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie)
adres mailowy: projekt-bohaterowie@wp.pl

Warsztaty „Jak zrozumieć nastolatka?”.

01.02.2016r. i 08.02.2016r. o godz. 16:30 w świetlicy naszego gimnazjum odbyły się warsztaty dla rodziców pt. „JAK ZROZUMIEĆ NASTOLATKA?”. Spotkanie, w czasie którego rodzice mogli podzielić się własnymi doświadczeniami, metodami w obrębie danej problematyki, miało charakter warsztatowo – dyskusyjny. Psycholog i pedagog szkolny przygotowali ćwiczenia dla uczestników stanowiące punkt wyjścia do podjęcia dyskusji w obrębie problematyki „Jak zrozumieć nastolatka”. Dyskusja ta z kolei zainspirowała do szukania złotego środka wychowawczego, uniwersalnego dla różnych strategii wychowawczych. Warsztaty miały na celu usprawnić komunikację między szkołą a rodzicem, by rodzic mógł przedstawić swoje wyobrażenie na temat funkcjonowania dziecka w szkole, a pedagog z psychologiem szkolnym mogli opowiedzieć o swoim doświadczeniu w pracy z młodzieżą, o problemach, z którymi najczęściej w ostatnich czasach się zmagają. Był to zatem dialog dwóch perspektyw: rodzica i pedagoga, psychologa szkolnego w celu usprawnienia niesienia pomocy psychologiczno - pedagogicznej młodym ludziom znajdującym się w trudnym okresie dojrzewania. Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom obecnym na spotkaniu za poświęcony czas oraz mnóstwo praktycznej mądrości, którą podzieliliście się Państwo na forum.

szkolny psycholog p. Agnieszka Dzierżęga pedagog szkolny p. Elżbieta Juraszek

„Inny – nie znaczy gorszy”

28 stycznia w naszej szkole zorganizowaliśmy debatę na temat tolerancji i dyskryminacji, na którą zaprosiliśmy całą społeczność uczniowską wraz z nauczycielami. Głównym jej celem było uwrażliwianie uczniów na problemy innych ludzi, szanowanie ich poglądów oraz kształtowanie postaw tolerancji wobec ich odmienności. Uczestnicy spotkania oprócz typowej dyskusji pracowali w grupach: wypisywali znane im stereotypy, na konturach ludzików wypisywali wspólne cechy oraz różnice występujące wśród ludzi, przyporządkowywali pojęcia do haseł tolerancja i nietolerancja. Mieli okazję zburzyć mur ze stereotypów, które funkcjonują w naszej rzeczywistości. Na podstawie przygotowanych scenek odegranych z dużym zaangażowaniem przez samych uczniów, uczestnicy wypracowali przykłady tolerancyjnych i nietolerancyjnych zachowań, potrafili wczuwać się w sytuację innych, dyskryminowanych osób. Na zakończenie prowadzący zaproponowali wszystkim tym, którzy chcieliby zatrzymać zachowania dyskryminacyjne w naszej szkole i naszym społeczeństwie, złożenie symbolicznego podpisu w kształcie dłoni na plakacie STOP DYSKRYMINACJI. Bardzo się cieszymy, że mimo tego, iż nie każdy potrafi zawsze być tolerancyjnym, to większość uczniów dostrzega niepokojące zjawiska, potrafi samokrytycznie się do nich odnieść i jest otwarta na zmiany swego zachowania. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za owocną pracę. Samorząd Uczniowski

Sukces naszych uczniów w pierwszym etapie Gimnazjalnej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie

14 stycznia 2016r. odbył się pierwszy etap Gimnazjalnej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie organizowanej przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Fundacja ta założona została przez pięć publicznych uczelni ekonomicznych (Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Uniwersytety Ekonomiczne w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu). Do olimpiady przystąpiło ponad cztery tysiące szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 500 uczniów z najlepszymi wynikami w całej Polsce. Miło nam poinformować, iż wśród tego grona znalazło się aż czworo uczniów naszego gimnazjum:

- Katarzyna Zając (3b)
- Ireneusz Węgrzyk (3c)
- Wiktoria Fojcik (3b)
- Agnieszka Sosna (3b).

Opiekunem naukowym uczniów jest p. Joanna Kurek-Bąk.
Drugi etap olimpiady odbędzie się w marcu. Życzymy naszym uczniom powodzenia w kolejnych etapach.

Na lodowisku...

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym, w piątek, 29 stycznia, chłopcy z klas 2ac i 3ab mieli możliwość skorzystania z lodowiska w Pszowie w ramach lekcji wychowania fizycznego. Wyjazd był bardzo udany

Jubileuszowa 40 wycieczka Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Watra”

30 stycznia 2016r. odbyła się kolejna- jubileuszowa 40 wycieczka Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Watra” działającego przy Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie, tym razem w warunkach wiosenno-zimowych wchodziliśmy na Stożek Wielki 978m n.p.m. Celem wycieczki było przede wszystkim poznanie oraz praktyczne wykorzystanie sprzętu zimowego, takiego jak: raki, rakiety śnieżne, lina, kijki, łopata lawinowa itd. Uczniowie mieli również możliwość poznania podstawowych zasad poruszania się zimą po górach i uświadomienia niebezpieczeństw i zagrożeń panujących zimową porą.

Uczniowie naszego gimnazjum szlakiem „Marszu Śmierci”

17 stycznia 2016 roku uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 w Radlinie wzięli udział w V Marszu Pamięci. Inicjatorem tej niezwykłej akcji jest pan Jan Stolarz. Z grupą kilkudziesięciu osób przeszedł on trasę z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego, którą w styczniu 1945 roku musieli pokonać więźniowie oświęcimskiego obozu. Społeczność naszego gimnazjum, chcąc oddać hołd ofiarom Marszu Śmierci, przyłączyła się ( wraz z prezydentem Mieczysławem Kiecą ) do rajdu przy ulicy Jastrzębskiej ,aby dotrzeć na teren wodzisławskiego dworca kolejowego, gdzie 71 lat temu hitlerowcy zamordowali 30 więźniów. To tam, pod pamiątkową tablicą, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.

Sukcesy naszych uczniów w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych

Zakończył się II etap rejonowy konkursów przedmiotowych.
Z prawdziwą radością informujemy, że dwie uczennice naszego gimnazjum zakwalifikowały się do III etapu, wojewódzkiego i są to:

1. Beata Stryczek, kl. 3a, biologia, opiekun p. Aleksandra Gwoździk,
2. Katarzyna Zając, kl. 3b, wos, opiekun p. Joanna Kurek-Bąk.

Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy sięgnięcia po najwyższy tytuł laureata. Aleksandra Sierny

Powiatowe Rozgrywki Piłki Siatkowej

20 i 21 stycznia reprezentacje dziewcząt i chłopców naszej szkoły wzięły udział w powiatowych rozgrywkach piłki siatkowej. Dziewczęta walczyły na obiekcie Gimnazjum w Lubomii, a chłopcy swoje zawody rozegrali w Rogowie. Uczniowie reprezentujący nasze gimnazjum prezentowali bardzo wyrównany, wysoki poziom. W efekcie dziewczęta zajęły II miejsce, lokując się tuż za drużyną gospodarzy, chłopcy po bardzo wyrównanych pojedynkach uplasowali się na miejscu III (I miejsce drużyna Gimnazjum Rogów, II miejsce Gimnazjum nr 1 Wodzisław). Zarówno drużyna żeńska, jak i męska bardzo dobrze rokuje na przyszłość. W obydwu drużynach wystąpiło wielu uczniów/uczennic klas drugich, a nawet pierwszych, którzy już teraz pokazali się jako mocne punkty pierwszych szóstek. Dla wszystkich zawodników gratulacje i życzenia dalszych sukcesów! Agata Kopta

Szlachetna Paczka

13 stycznia odbyła się Gala Szlachetnej Paczki z rejonu Rydułtów. Nie zabrakło podziękowań dla naszych podopiecznych, dzielnie pomagających we właściwym przebiegu i organizacji XIV Finału, który miał miejsce 12 grudnia w Rydułtowach. Ochotnikami byli: Kamil Nowak, Piotr Płaziński oraz Daniel Kuźnik. Ogromne podziękowania za poświęcony czas oraz ogromne pokłady pozytywnej energii.
Bogusława Borowska-wolontariusz Drużyny SuperW

IX TURNIEJ O PUCHAR PRZECHODNI

W grudniu w naszej szkole odbył się IX Turniej o Puchar Przechodni. Do turnieju zgłosiło się 8 drużyn złożonych. Zespoły zostały podzielone na grupy. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansowały do finałów. Jak zwykle nie brakowało emocjonujących meczów stojących na wysokim poziomie sportowym. Zwycięzcami turnieju zostali uczniowie klasy IIIC w następującym składzie: Daniel Sowa ,Krzysztof Cyranek, Bartosz Wala , Jakub Lubszczyk. Cały turniej przebiegał w spokojnej sportowej atmosferze w myśl zasad Fair Play.

Szczęśliwego Npwego Roku!


Niech Nowy Rok przyniesie Wam
miłość, radość i pomyślności wiele
oraz spełnienie najskrytszych marzeń.
A gdy wszystkie już się spełnią,
                       niech Was obdarzy nowymi,
                               bo to marzenia są solą życia.

Wesołych Świąt

Życzenia świąteczne 2015 Gimnazjum nr 1 Radlin

Jest taki wyjątkowy wieczór w roku,
gdy wszyscy obecni gromadzą się przy wspólnym stole.
Jest taki wieczór, gdy gasną spory, znika nienawiść.
Wieczór, gdy łamiemy opłatek, składamy życzenia.
To noc wyjątkowa jedyna,niepowtarzalna noc
Bożego Narodzenia.Pokój zamieszka, kiedy Pan przybędzie.
W adwentowej refleksji, w skupieniu,
w ciszy wyczekiwania na wigilijną gwiazdę,
do gorącego i otwartego serca niech przyjdzie Pan i umocni nas swoim pokojem,
byśmy go mogli rozdawać wszędzie tam, gdzie niepokój.
Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia


życzy Społeczność Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza
w Radlinie

Zimowa przerwa świąteczna

Zimowa przerwa świąteczna trwa
od 23 grudnia do 1 stycznia 2016 r.
W Wigilię ( 24.12. ) sekretariat szkoły NIECZYNNY,
w pozostałych dniach 28, 29, 30 i 31 grudnia
sekretariat czynny w godzinach 8:00 – 12:00.

„Świąteczna Zbiórka Żywności”

04 i 05 grudnia w ramach zbiórki żywności firmowanej przez Śląski Bank Żywności, Towarzystwo Charytatywne „Rodzina” zorganizowało akcję: „Świątecznej Zbiórki Żywności” w sieci handlowej Kaufland oraz Tesco w Wodzisławiu Śląskim. Za zgodą Pani Dyrektor, Aleksandry Sierny, wolontariuszami tejże akcji byli uczniowie naszej szkoły: Zerzon Joanna, Szczyrba Dominik, Julia Szepietowska, Amelia Szepietowska, Wnuk Sandra, Kostyszak Wiktoria, Migoń Noemi, Papierok Justyna, Czubak Kacper, Strzyżewska Karolina, Cichoń Wiktoria, Smokowska Nikola, Baracz Paulina, Cyranek Oliwia, Ziętara Karolina, Tomecka Magda, Bajerowska Paulina, Wiktoria Zdziarska. Razem zebraliśmy 539,90 kg żywności. Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor oraz naszych podopiecznych za poświęcony czas. B. Borowska

Nocny Maraton Czytania w naszym gimnazjum

W nocy z czwartego na piątego grudnia, kiedy górnicza brać świętowała swoją doroczną Barbórkę, w murach naszej szkoły spotkała się grupa zapalonych czytelników i moli książkowych. Ich celem było zaprezentowanie innym bibliofilom fragmentów książek, które chętnie czytają, a czasem wręcz pożerają. W ciągu około sześciu godzin usłyszeć mogliśmy urywki takich książek jak: „Igrzyska śmierci”, „Crescendo”, „Powrót do Santa Cruz”, „Girl online” czy „Hopeless”. W przerwach uczestnicy żywo wymieniali się przemyśleniami na ich temat, zawierali nowe znajomości podczas gorących rozmów i pałaszując pyszną pizzę. Na zakończenie organizatorki (panie Izabela Salamon i Joanna Otlik), zaproponowały wszystkim obejrzenie kultowego filmu „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” (na podstawie scenariusza Nancy H. Kleinbaum napisała książkę).

Dzień Patrona Szkoły

Jak co roku, w czwartek 26 listopada nasze gimnazjum obchodziło Dzień Patrona Szkoły. Z tej okazji uczniowie pod opieką p. Justyny Sawickiej, p. Wiesławy Czogalik oraz p. Izabeli Salamon przygotowali piękne widowisko zatytułowane „O gdybym kiedy dożył tej pociechy. Żeby te księgi zbłądziły pod strzechy!”. Jego główną ideą było poznanie twórczości Adama Mickiewicza poprzez pryzmat ponadczasowych treści i wartości. W widowisku wykorzystane zostały utwory autorstwa patrona naszej szkoły: Pani Twardowska, Pan Tadeusz, Romantyczność, Świtezianka, Dziady cz. II oraz Lilija. Gośćmi uroczystości byli uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi rodzicami. Ponadto, swoją obecnością zaszczycili nas: zastępca Burmistrza Miasta Radlina p. Zbigniew Podleśny, przewodnicząca Rady Miasta Radlina p. Gabriela Chromik, naczelnik Wydziału Edukacji p. Halina Mizia oraz dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych p. Henryk Brachmański.
Widowisko nie było jedyną niespodzianką czekającą naszych gości. Swoje występy przygotowali również inni uczniowie naszego gimnazjum, którzy zaprezentowali swoje talenty wokalne, taneczne, recytatorskie oraz aktorskie.

Konkurs Górala Roku 2015

Konkurs Górala Roku rozgrywany jest wśród klubowiczów Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego Watra. W tym roku po weryfikacji książeczek do Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK i dokładnym przeanalizowaniu wycieczek, które nie raz odbywały się w ramach wakacyjnych wojaży zwycięzcami kolejno zostali:
I miejsce- Weronika Skulska
II miejsce- Oliwia Zerzon
III miejsce- Wiktoria Cichon

Zwycięzcy otrzymali puchary oraz pamiątkowe dyplomy i nagrody. Wśród uczestników konkursu jak co roku zostają przyznane odznaki – Górska Odznaka Turystyczna PTTK. Jako ciekawostkę warto tu wspomnieć iż jest to druga najstarsza odznaka w Polsce tuż za odznaką narciarską, która powstała w 1932r.

Obchody Dnia Patrona Szkoły

Tradycją szkolną są coroczne obchody Dnia Patrona Szkoły.
Pragniemy uczcić w ten sposób postać Adama Mickiewicza - wieszcza narodowego,
który patronuje naszemu gimnazjum od 2003r.
W ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły uczniowie wezmą udział
w konkursach poświęconych życiu i twórczości poety.
W tym roku uroczyste podsumowanie Święta Szkoły odbędzie się 26 listopada o godz. 17.00.
Z tej też okazji bardzo serdecznie zapraszamy Państwa na występy artystyczne młodzieży oraz kawę i ciastko.
Bilety wstępu na Święto Szkoły (w cenie 5zł) do nabycia u wychowawców
oraz w sekretariacie gimnazjum.
Dochód uzyskany ze sprzedaży przeznaczony będzie na zakup pomocy naukowych.

Społeczność Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie

Europejski Dzień Języków Obcych

18 listopada (środa) uczniowie Gimnazjum nr 1 spotkali się ze swoimi nauczycielami języka angielskiego i niemieckiego na sali gimnastycznej, aby wziąć udział w troszeczkę innej niż zwykle lekcji języka obcego. Językowcy zaprosili swoich uczniów do wzięcia udziału w warsztatach językowych, w ramach obchodów znanego wszystkim uczniom EUROPEJSKIEGO DNIA JĘZYKÓW OBCYCH. Częściami głównymi warsztatów były: nauka i wspólne śpiewanie popularnej piosenki "Panie Janie" w 4 językach: polskim, angielskim, niemieckim i włoskim, prezentacja międzynarodowego projektu edukacyjnego eTwinning - Przepisy babci), przeprowadzenie różnych konkursów językowych sprawdzających wiedze uczniów z zakresu kultury, historii i tradycji krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Walka drużyn klasowych była zacięta, niejedno pytanie okazało się wyzwaniem nawet dla największych językowych mózgów.

Konkursy przedmiotowe - lista osób zakwalifikowanych do etapu rejonowego

W dniach 9-20 listopada odbywały się szkolne etapy konkursów przedmiotowych. We wszystkich konkursach wzięło udział 44 naszych gimnazjalistów. 10 uczniów zakwalifikowało się do II etapu rejonowego, oto jak przedstawia się podsumowanie po I etapie szkolnym.

Do II etapu rejonowego kwalifikują się:

1. Aleksandra Kozieł, kl. 3a, j. polski – opiekun p. Izabela Karczmarzyk.
2. Wiktor Szwejczewski, kl. 3a, j. angielski – opiekun p. Anna Węgrzynowska.
3. Beata Stryczek, kl. 3a, biologia – opiekun p. Aleksandra Gwoździk.
4. Bartosz Trzciński, kl. 3a, historia – opiekun p. Krystyna Rogowska.
5. Julia Rączka, kl. 3a, geografia – opiekun p. Bożena Wojaczek – Kałus.
6. Katarzyna Zając, kl. 3b, wos – opiekun p. Joanna Kurek – Bąk.
7. Marcin Kowalski, kl. 3d, wos – opiekun p. Joanna Kurek – Bąk.
8. Ireneusz Węgrzyk, kl. 3c, wos – opiekun p. Joanna Kurek – Bąk.
9. Kacper Smołka, kl. 3b, chemia – opiekun p. Ewa Szurchaj
10. Katarzyna Zając, kl. 3b, chemia – opiekun p. Ewa Szurchaj

Spektakl kostiumowo- historyczny z okazji Święta Niepodległości

W tym roku mija 97 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie naszego gimnazjum przygotowali wraz z nauczycielami: p. Joanną Kurek-Bąk, p. Izabelą Karczmarzyk oraz p. Wiesławą Czogalik, spektakl kostiumowo- historyczny ukazujący dziej Polski od momentu jej powstania poprzez czasy zaborów aż po rok 1918, kiedy to Polska ponownie pojawiła się na mapie świata. Spektakl podzielony został na trzy części. Część pierwsza stanowiła opowieść o dziejach naszej ojczyzny od czasów Mieszka I do ostatniego rozbioru Polski w roku 1795. Dla zobrazowania opowieści posłużono się animowanym filmikiem, który ukazywał najważniejsze wydarzenia historyczne Polski takie jak np.: przyjęcie chrztu przez Mieszka I, koronację pierwszego króla Polski- Bolesława Chrobrego, wielkość Polski za czasów króla Kazimierza Wielkiego, czy też wydanie przez Mikołaja Kopernika dzieła „O obrotach ciał niebieskich”. Część pierwsza skończyła się wygnaniem Polski, w rolę której wcieliła się uczennica klasy 3a Julia Rączka, z tronu przez trzech zaborców- pruskiego, rosyjskiego oraz austriacko- węgierskiego. Polska upadła na kolana, oddając im pokłon.

Film ze spektaklu

Korona Gór Polski- ZDOBYTA!

7 listopada członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego ,,Watra” wyruszyli na zamykającą sezon 2015 wycieczkę. Tym razem celem były Góry Opawskie, a dokładniej- ich najwyższy szczyt Biskupia Kopa (889m n.p.m.). Warto tu przypomnieć, że jest on najwyższym wzniesieniem województwa opolskiego i tym samym należy do Korony Gór Polski. Po dotarciu do Pokrzywnej koło Prudnika, idąc wzdłuż ścieżki przyrodniczo dydaktycznej „Cicha Dolina”, rozpoczęliśmy wędrówkę od doliny Bystrego Potoku. W tym rejonie było co zwiedzać i podziwiać. Jedną z wielu atrakcji było przejście Gwarkową Percią wzdłuż ścian nieistniejącego już kamieniołomu łupku z 1820r. Kulminacją perci była kilkunastometrowa drabina umieszczona na niebieskim szlaku.

Niezwykła wizyta niezwykłych gości, czyli ASTRONOMIA z astrohunters

28 i 30 października 2015 roku uczniowie Gimnazjum nr 1 w Radlinie wzięli udział w dwóch niezwykłych lekcjach astronomii. Za sprawą pasjonatów kosmicznej przestrzeni, panów Michała Witka i Dawida Barteczko, gimnazjaliści przemierzyli Układ Słoneczny, odwiedzając planety, księżyce oraz Słońce. Nasi goście opowiedzieli o narodzinach gwiazd, o tym, jak żyją i jak kończą swoje życie, wyjaśnili uczniom, czym jest Nasza Galaktyka i co ją czeka w przyszłości. Ponadto w piątkowe przedpołudnie młodzież mogła obserwować Dzienną Gwiazdę w paśmie wodoru. A było co podziwiać, bowiem oprócz dużej grupy plam słonecznych uczniowie zobaczyli mnóstwo protuberancji wokół tarczy Słońca.

Debiut literacki Patrycji Droździel- absolwentki Gimnazjum nr 1 w Radlinie

W kwietniu br. Patrycja Droździel, wówczas uczennica Gimnazjum nr 1 w Radlinie, została laureatką VI edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, którego organizatorem jest poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska. Nagrodą był wyjazd do Brukseli oraz szansa na debiut literacki. 2 listopada 2015 r. w częstochowskiej auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela”miała miejsce promocja książki „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, zawierającej publikacje laureatów i finalistów konkursu. Podczas uroczystości pani poseł Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że „zawsze trzeba dawać świadectwo pamięci o pochowanych na nieludzkiej ziemi”. Pamiątkowy tomik można wypożyczyć w bibliotece Gimnazjum nr 1 w Radlinie.

„Młodzi głosują”

25. października 2015r. Polacy zadecydowali o tym, kto przez najbliższe parę lat będzie sprawował władzę w Polsce. Wybory parlamentarne, bo o nich mowa, poprzedzone zostały szkolnymi wyborami przeprowadzonymi w ramach programu „Młodzi głosują”. Do udziału w projekcie zgłosiło się ponad 1600 szkół z całej Polski, w tym również i Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie. W ramach projektu uczniowie nie tylko oddali swój głos na daną partię, ale również zapoznali się z programami wyborczymi partii ubiegających się o miejsce w Sejmie i w Senacie. Program każdej partii został zaprezentowany przez uczniów na forum klasy, dzięki czemu mogli oni bardziej świadomie dokonywać wyboru, pomiędzy startującymi w wyborach partiami. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała szkolna komisja, w skład której wchodziło troje uczniów klasy IIIe: Julia Weiss, Edyta Chłapek oraz Dominik Szczyrba. Opiekunami projektu były panie: Izabela Salamon i Joanna Kurek-Bąk.

Biegi przełajowe dla szkół naszego powiatu

20 października na terenie wokół kąpieliska Balaton w Wodzisławiu Śląskim odbyły się biegi przełajowe dla szkół naszego powiatu. Organizatorzy jak co roku przygotowali trasy o urozmaiconym podłożu do biegu na dystansie 800m dla dziewcząt i 1000m z ostrym podbiegiem dla chłopców. Wśród dziewcząt nie zabrakło reprezentantów naszej szkoły, którymi były kolejno: Karolina Oślizło, Patrycja Skupień, Julia Rączka, Maria Waloszek, Wiktoria Modzelewska i Agata Babińska. W generalnej klasyfikacji dziewczęta zajęły VI miejsce. W rywalizacji chłopców kolejno biegli: Remigiusz Adamczyk, Jakub Lubszczyk, Kacper Powiecko, Jakub Mania, Ireneusz Węgrzyk i Daniel Sowa. Do ostatniej zmiany utrzymywaliśmy 2 miejsce, niestety ostatni podbieg spowodował, że uplasowaliśmy się na V miejscu. Indywidualnie rewelacyjnie pobiegła, nie ustępując nikomu, Karolina Oślizło (uzyskany czas 2:34) i Kacper Powiecko (czas 3:13).

„Trzeba pamiętać. Rok 1945 na Górnym Śląsku”

29 września odbył się konkurs wiedzy historycznej „Trzeba pamiętać. Rok 1945 na Górnym Śląsku”. Głównym celem konkursu, było przede wszystkim podtrzymywanie i rozszerzanie wiedzy o wydarzeniach 1945 na terenie naszej „małej ojczyzny”. Konkurs został skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Paweł Uliczka uczeń kl.III B został finalistą tego konkursu. Ma szansę zostać laureatem, będzie walczył o ten tytuł 21 października w Katowicach.

Dzień Edukacji Narodowej

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, który w naszej szkole tradycyjnie czcimy, przygotowując uroczystą akademię. Tym razem samorząd uczniowski, pod opieką pań: Izabeli Salamon i Wiesławy Czogalik, przygotował przedstawienie poetycko-muzyczne, składające się z dwóch części: pierwsza nosiła tytuł „Obyś cudze dzieci uczył, czyli skąd wziął się nauczyciel…”, zaś druga – „Kawiarenka literacka”. Pierwsza scenka w humorystyczny sposób przedstawiała historię biblijnych rodziców - Adama i Ewy – zmagających się z trudami wychowania swoich dzieci. Aby ulżyć ich mozolnym staraniom, Bóg zesłał im nauczyciela, który niczym prorok Mojżesz, przynosi na ziemię 10 przykazań, jakimi powinni kierować się w wychowywaniu swoich potomków nie tylko Adam i Ewa, ale przede wszystkim nauczyciele. W ciągu wieków jego starania dawały i dają coraz lepsze efekty.

Otrzęsiny 2015

5 października w naszej szkole odbyły się otrzęsiny pierwszoklasistów, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Mają one na celu integrowanie się nowych i „starych” członków naszej społeczności szkolnej. „Kociaki” złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane na „pełnoprawnych” uczniów Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie. Najpierw jednak pierwszaki musiały wykazać się umiejętnościami w poszczególnych konkurencjach: rozpoznać jedną ze znanych melodii, „mruczaną” przez klasowego kotka ( „Kocia muzyka” ), wypić do dna mleczny napój z „wkładką”, karmić się nawzajem kisielem z zawiązanymi oczami pod dyktando wychowawców, którzy z wielkim zaangażowaniem współpracowali również ze swoimi wychowankami, w konkurencji „Pierzynka ubita z białek”. Niezapomnianych emocji dostarczyła zgadywanka „Nasz wychowawca”, w której reprezentanci klas mieli za zadanie odgadnąć jakie są zainteresowania ich wychowawcy, jaką uwielbiają zupę, podać nazwę preferowanego przez nich zwierzaka czy tytuł ulubionej książki z dzieciństwa.

Beata Stryczek i Katarzyna Zając nagrodzone stypendiami Burmistrza Miasta Radlina

29 września br. na sesji Rady Miejskiej w Radlinie, poświęconej m.in. sprawom oświaty wręczono stypendia Burmistrza Radlina uczniom szkół radlińskich, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce. Wśród tegorocznych stypendystów znalazły się uczennice naszego gimnazjum Beata Stryczek z kl. 3a i Katarzyna Zając z kl. 3b Wnioski o przyznanie stypendiów rozpatrywane są na podstawie Regulaminu przyznawania stypendiów Burmistrza Radlina za wyniki w nauce i wybitne osiągnięcia uczniom szkół, dla których organem prowadzącym jest Miasto Radlin, stanowiącego załącznik do Uchwały Nr BRM.0150/XLVII/362/10 Rady Miejskiej w Radlinie z dnia 2 września 2010r. Zgodnie z § 3 w/w Regulaminu do ubiegania się o stypendium uprawnieni są uczniowie, którzy spełniają następujące kryteria: osiągnęli szczególnie wysokie wyniki w nauce, tj. uzyskali średnią ocen minimum 5,2 z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, otrzymali wzorową ocenę z zachowania nie mają nieusprawiedliwionych nieobecności na zajęciach edukacyjnych. Beacie i Kasi gratulujemy wyróżnienia i życzymy kolejnych sukcesów w niedawno rozpoczętym roku szkolnym.

XVII Rajd Radlińskich Gimnazjalistów na Magurkę Wilkowicką

2 października już po raz XVII odbył się integracyjny rajd górski na należącą do Beskidu Małego Magurkę Wilkowicką. Zgodnie z harmonogramem pierwsza grupa gimnazjalistów pod przewodnictwem p. Grzegorza Marszałka i p. Dariusza Materzoka wraz z opiekunami ruszyła żółtym szlakiem ze Straconki w kierunku Łysej przeł. Druga swoją wędrówkę rozpoczęła z przeł. Przegibek. Z tego miejsca wyruszyliśmy niebieskim szlakiem, którym dotarliśmy na metę rajdu przy schronisku. Ok. godz. 11.00-12.00 uczestnicy rajdu mogli napić się gorącej herbaty i posilili się gorącą grochówką, przy wydawaniu której pomocą służyli członkowie SKKT Watra. Standardowo uczniowie upamiętnili swój pobyt na szczycie pamiątkowym zdjęciem.

Insta.Ling - skuteczna nauka słówek

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do V Edycji Programu Insta.Ling. Insta.Ling jest stroną WWW do nauki słówek języków obcych oraz ortografii języka polskiego. Nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Uczestnictwo w Programie Insta.Ling dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców.

Insta. Ling - skuteczna nauka słówek

„Wędrówka przez życie jest jak stąpanie nocą po szlaku- wystarczy dobrze stawiać stopy”

Tradycyjnie już 19 września uczniowie naszego gimnazjum wyruszyli na nocny rajd ku zachodowi słońca. Tym razem celem było schronisko na Błotnym w Beskidzie Śląskim. Pogoda jak na wrzesień bardziej przypominała listopad: było mglisto i wilgotno. Po godzinie jazdy dotarliśmy do doliny Głębiec – odnogi doliny Brennicy. Następnie ruszyliśmy „Szlakiem Myśliwskim” do historycznego Dworku Myśliwskiego Brunona Konczakowskiego.

XXIII Bieg Gazety Wodzisławskiej

25 września odbył się XXIII Bieg Gazety Wodzisławskiej – Memoriał im. Leszka Kowalczyka. W tym roku trasa biegu wiodła malowniczymi ścieżkami Rodzinnego Parku Rozrywki Trzy Wzgórza. Organizatorzy jak co roku przygotowali trasy do biegu na dystansie 1200, 1400 i 1800 metrów dla kategorii open. Wśród dziewcząt na dystansie 1200m nie zabrakło reprezentantów naszej szkoły, którymi była Karolina Oślizło i Patrycja Skupień. Ku zaskoczeniu wielu starszych koleżanek, w gronie 100 zawodniczek, Karolina zajęła 6. miejsce. W rywalizacji chłopców Jakub Mania i Jakub Jakimczyk uplasowali się w połowie stawki. Sympatyczna atmosfera zawodów- nagrody, dyplomy i poczęstunek zawodników oraz odpowiednia pogoda sprawiły, że na zawodach stawiło się kilkuset biegaczy i rywalizacja była ogromna. Dlatego cieszymy się z wysokiego miejsca Karoliny i gratulujemy jej oraz pozostałym reprezentantom naszej szkoły ukończenia XXIII Biegu Gazety Wodzisławskiej.

„Podziel się posiłkiem”

26 i 27 września w ramach zbiórki żywności firmowanej przez Śląski Bank Żywności, Towarzystwo Charytatywne „Rodzina” zorganizowało akcję: „Podziel się posiłkiem” w sieci handlowej Kaufland oraz Tesco w Wodzisławiu Śląskim. Za zgodą Pani Dyrektor, Aleksandry Sierny, wolontariuszami tejże akcji byli uczniowie naszej szkoły: Julia Weiss, Agata Żelazny, Sara Januszewska, Aleksandra Kozieł, Marta Landsfoit, Roksana Porwoł, Kacper Czubak, Karolina Strzyżewska, Patrycja Niemiec, Marzena Błanik, Noemi Migoń, Wiktoria Kostyszak, Dominik Szczyrba, Joanna Zerzon, Wiktoria Cichoń oraz Bartosz Stabla. Razem zebraliśmy 676,50 kg żywności. Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor oraz naszych podopiecznych za poświęcony czas. B. Borowska

INFORMACJA O ZASADACH SKŁADANIA WNIOSKÓW O UDZIELENIE POMOCY MATERIALNEJ O CHARAKTERZE SOCJALNYM NA CELE EDUKACYJNE

Prosimy o zapoznanie się z "Informacją o zasadach składania wniosków o udzielenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym na cele edukacyjne".

KOMUNIKAT DLA RODZICÓW UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH!

Zapraszamy Rodziców uczniów klas pierwszych
do odbioru kompletu podręczników do klasy pierwszej.
Podręczniki wydajemy od 2 do 4 września ( środa, czwartek, piątek )
w godzinach od 8:00 do 18:00 w bibliotece szkolnej.

                                                                                 Aleksandra Sierny
                                                                                 Dyrektor gimnazjum

WYPRAWKA SZKOLNA 2015/2016

Wnioski o przyznanie dofinansowania za zakup podręczników dla uczniów szkół położonych na terenie Miasta Radlin należy składać do dnia 15 września 2015r. do dyrektora szkoły.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

1 września 2015r. o godz. 9.00. Uczniowie klas 1 spotykają się na dziedzińcu szkoły z wychowawcami, pod opieką których wchodzą do sali gimnastycznej. Listy klas umieszczone zostaną na stronie internetowej szkoły w przyszłym tygodniu.

 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
Na stronę Gimnazjum nr 1 zaglądam:

Codziennie
Co kilka dni
Raz na kilka tygodni
Prawie wcale